AKADEMİSYENLER TEPKİLİ!

Tarih: 2016-01-13 09:16:14

- Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı: - "Bu bildiri sadece imzalayan bir grup öğretim elemanın kanaatini ifade etmekte olup Türk yüksekögretim sisteminde çalışmakta olan 150 binden fazla akademisyenin görüşlerini asla temsil etmemektedir" - "Akademik özgürlük, bir ülkenin varlığını, güvenliğini ve bekasını tehdit etmenin aracı olarak istismar edilemez. Akademik özgürlüklere saygı duyan hiçbir demokratik ülke ayrılıkçı teröre desteği ve kendi güvenliğine saldırıyı meşru göremez"

 Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayınladığı bildiriye ilişkin bu bildirinin sadece bunu imzalayan bir grup öğretim elemanın kanaatini ifade ettiğini, Türk yüksekögretim sisteminde çalışmakta olan 150 binden fazla akademisyenin görüşlerini asla temsil etmediğini bildirdi.

Başkanlığını Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer'in yaptığı Üniversitelerarası Kurul Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, bir grup öğretim elamının kendilerini “bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları” olarak tanımlayarak yayımladıkları bildiride, "Türkiye Cumhuriyeti Devletini, vatandaşlarını açlığa ve susuzluğa mahkum etmekle, yerleşim yerlerine ağır silahlarla saldırmakla, anayasal ve uluslararası hukuku ihlal etmekle, taammüden kıyım ve katliam yapmakla" suçladığı hatırlatıldı.

Bu bildirinin sadece imzalayan bir grup öğretim elemanın kanaatini ifade etmekte olup Türk yüksekögretim sisteminde çalışmakta olan 150 binden fazla akademisyenin görüşlerini asla temsil etmediği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Akademik özgürlük, bir ülkenin varlığını, güvenliğini ve bekasını tehdit etmenin aracı olarak istismar edilemez. Akademik özgürlüklere saygı duyan hiçbir demokratik ülke ayrılıkçı teröre desteği ve kendi güvenliğine saldırıyı meşru göremez. Üniversitelerarası Kurul olarak milletimize karşı olan borcumuzun ödenemez olduğu bilinci içinde, ülkemizin bilim ve teknoloji üretimine katkı yapmak ve yükseköğretim vermekle görevli üniversitelerimizin çalışmalarına kararlılıkla devam edeceğini, her türlü tehdidi büyük bir özgüven içinde bertaraf edecek güçte olduğunu ifade etmek isteriz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.