AKP İLE GMİS ARASINDA POLEMİK !

Tarih: 2014-04-22 15:43:00

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Zonguldak İl Başkanı Hamdi Uçar’ın TTK ile ilgili açıklamalarına yanıt verdi.   GMİS,  Hamdi Uçar’ın Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) işçi alınmaması konusunda T


Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Zonguldak İl Başkanı Hamdi Uçar’ın TTK ile ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

 

GMİS,  Hamdi Uçar’ın Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) işçi alınmaması konusunda TTK ile GMİS’i eleştirdiğine dikkat çekerek, “Biz, 2009 yılındaki işçi alımıyla üretimin artışa geçtiği bir dönemde tekrar emekliliklerin hızlanması üzerine, istikrarın bozulmaması için 10 Aralık 2009 tarihinde, yer altında 908 işçiye ihtiyaç olduğunu bildirdik” vurgusunu yaptı.

 

Sendika yönetimi,  2009’da  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in Zonguldak’a gelerek sendikayı ziyareti sırasında TTK’nın  1500 işçi alımı talebinde bulunduğunu hatırlattıklarını, sonrasında da her fırsatta işçi açıklarını dile getirdiklerini,  TTK’nın 1500 ile başlayan talebinin 2013 yılı sonunda 3 bin 200’e yükseldiğini, şimdi ise bu sayının 4 bine yaklaşmasına rağmen hiçbir yanıt alamadıklarını ve er fırsatta bilgilendirip uyardıklarını kaydederek görüşlerini şöyle dile getirdi:

 

“Yaptığımız tüm çalışmalardan, başta madenci kardeşlerimiz olmak üzere Zonguldak halkının ve Türkiye kamuoyunun bilgisi vardır. Açıklamamızın ekinde bu konuda özet bilgi sunuyoruz. İlgilenenler o tarihlerdeki basın arşivine bakabilirler. Gerek TTK, gerekse Sendikamız üzerine düşeni yapmıştır. Bundan sonra da yapacaktır. Sorunu çözecek olan siyasi iktidardır ve bugüne kadar bu sorun çözülmemiştir.

 

SENDİKA BU SÜREÇ İLE İLGİLİ OLARAK TARİHSEL GEÇMİŞİ DE ŞÖYLE HATIRLATTI

 

·        2 MAYIS 2011 – AKP Zonguldak Milletvekilleri Köksal Toptan ve Özcan Ulupınar ile İl Başkanı Hamdi Uçar, İlçe Başkanı Metin Karaduman, Sendikamızı ziyaret etti. Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alabaş, “Hem Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun bundan önceki süreçte olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Türkiye ekonomisine katkı verebilmesi, kurumun rehabilite edilerek daha verimli hale getirilmesi, daha fazla üretmesi için siyasal anlamda gerek hazine, gerek bakanlık nezdinde desteğinizi istiyoruz” dedi.

 

·        7 MAYIS 2011 – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sendikamızı ziyaret etti. Ziyarette Sayın İl Başkanı da hazır bulundu. Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alabaş, “Bizler daha fazla üretmek istiyoruz. Kurumun üretim kapasitesi 5 milyon ton olmasına rağmen bugün 3’te 1 kapasite ile çalışmaktadır. Rehabilite edilerek daha fazla üretmesi için Kurum yönetiminin halen Hazine’den 1500 işçi talebi var. Ayrıca hazırladığımız bir raporumuzu arz ediyoruz” diyerek somut öneriler içeren bir raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.
Başbakan Erdoğan, önerileri değerlendireceklerini belirtti.

 

·        12-13 EKİM 2011 – Sendikamız Yönetim Kurulu, Genel Başkan Eyüp Alabaş başkanlığında Zonguldak, Bartın ve Karabük Milletvekillerini ziyaret ederek Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren bir rapor sundu.
Zonguldak Milletvekilleri Köksal Toptan, Ercan Candan, Özcan Ulupınar ve Ali İhsan Köktürk, Bartın Milletvekilleri Yılmaz Tunç ve Ali Rıza Yalçınkaya, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ile makamlarında görüşen Alabaş ve Yönetim Kurulu üyeleri, halen tutuklu bulunan Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal için hazırlanan bir dosyayı da oğlu Erkan Haberal’a teslim etti.

 

·        EKİM 2011 – Sendikamız Yönetim Kurulu, siyasi partilerin il başkanlıklarını ziyaret ederek TTK’nın sorunları ve somut çözüm önerilerini içeren dosyaları sundu.

 

17 EKİM 2011 tarihinde Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile Yönetim Kurulu Üyeleri,   Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek, İl Başkanı Hamdi Uçar’a Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir dosya sundu.

 

Uçar, “İktidar partisi olarak bize de bu anlamda büyük sorumluluklar düşüyor. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar TTK’nın rehabilite edilmesi, ayakta kalması, verimliliğin artırılması, istihdamın sağlanması konusunda çok büyük gayretlerimiz oldu.

 

2005 yılından bugüne kadar TTK’ya yapılan yatırımlarla yeni açılan hazırlık galerilerinde çalışacak üretim işçisi alınmak şartıyla 4 bin 800 işçi alındı. Hem istihdam sağlandı hem de üretimin arttırılması için ciddi destekler verildi. Bundan sonraki süreçte de bu gayretlerimiz devam edecek” dedi.

 

·        5 ARALIK 2011 - Sendikamız Yönetim Kurulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüştü. Alabaş, Bakan Yıldız’a ”TTK'ya uzun zamandır, Pano Üretim İşçiliği sanatı dışında işçi alımı yapılmadı.  Yeraltında diğer sanatlardaki eksiklikler, üretim işçiliğinden karşılanıyor. TTK'dan 2002 yılından, Ekim 2011 tarihine kadar 11 bin 253 işçi emekli olurken, aynı dönemde 4 bin 880 işçi alındı. Üretimin artırılması için işçi açığının giderilmesi gerekiyor. 2006 ve 2009 yıllarında alınan Pano Üretim İşçileri üretimi ve verimliliği artırdı. TTK Yönetim Kurulu’nun 2010 yılında 1.500 işçi talebi vardı, karşılanmadı. Bugün norm kadro açısından bakıldığında 3 bin işçiye ihtiyaç var. TTK'da üretimi kısa vadede artırmak mümkündür” dedi. TTK ile ilgili bilgi alışverişinde bulunulan görüşmede, yeniden bir araya gelinerek daha ayrıntılı bir görüşme yapma kararı alındı.

 

Daha sonra Sendikamızca ayrıntılı olarak hazırlanan rapor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı’na sunuldu.

 

·        15 NİSAN 2012 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sendikamızı ziyaret etti.

Genel Başkan Eyüp Alabaş, “Genel Maden İşçileri Sendikası olarak TTK ile ilgili hazırladığımız projeksiyonu ve maliyetlerle ilgili raporu size sunmuştuk. Bu projeksiyon ve raporların değerlendirilmesinin ardından bir araya gelerek birlikte karar vereceğimizi söylemiştiniz.  TTK ’da 2002 yılından bugüne kadar ayrılan işçi sayısı 11 bin 456 iken alınan işçi sayısı toplam 4 bin 907’dir. Bugüne kadar oluşan işçi açığı 6 bin 549’dur. Norm Kadroya göre yeraltı işçi açığı ise 3 bindir.  İşçi eksikliği; iş güvenliğini tehdit eder duruma gelmiştir. Kurum 2011 yılında işçi eksikliğinden dolayı ancak 1.592.515 ton kömür üretebilmiştir. Kurulu kapasite 5 milyon Ton/Yıl’dır.

 

Kurum; üretimin artırılması ve verimli çalışmanın sağlanması için 19.04.2010 tarihinde T.C. Hazine Müsteşarlığına ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına işçi talebinde bulunmuştur.

 

Sendikamızın Aralık 2011’de “TTK’ya Alınacak İşçilerin Maliyet-Üretim Analizleri” hazırladığı raporda; Yeraltında taşkömürü üretiminin artırılması ve sürekliliğinin sağlanabilmesi için önerilerimizi sizlere sunmuştuk. Üretim artışından sağlanan ek gelirden işçilik maliyeti düşüldükten sonra kurumun zararı önemli ölçüde aşağıya çekilmiş olacaktır.

 

İşçi açıklarının giderilmesini ve ülkemize daha çok katkı vermek istiyoruz” dedi.

Bakan Taner Yıldız ise “Buranın kendi ayakları üzerinde yürüyebileceği, koşmasından vazgeçtim, kendi ayakları

üzerinde yürüyebileceği bir sistemi oluşturmamız lazım. Genel Müdürümüzden ve Sendikamızdan aldığım raporları inceledim. Bir kararın artık sonuna geliyoruz. Bunu yine hep beraber bir son toplantı yaparak kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

 

·        4-5 TEMMUZ 2012 - Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) işçi alımı için Ankara’da iki ayrı görüşme yapıldı. 4 Temmuz’da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın başkanlık ettiği ve Türk-İş Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Zonguldak Milletvekilleri Ercan Candan ve Özcan Ulupınar, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Muhsin Ganioğlu, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Nazmi Irgat, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türkiye Maden İşçileri Sendikası (TMİS) Genel Başkanı Nurettin Akçul, GMİS Genel Sekreteri Behzat Cinkılıç, GMİS Genel Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, TMİS Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çimen, TMİS Basın ve Eğitim Müdürü Fikret Sazak ile TTK ve TKİ yetkilileri katıldı.

 

·        11 TEMMUZ 2012 – Heyetler TTK’ya işçi alımı için tekrar bir araya geldi. Toplantıda alınan kararların Enerji Bakanlığı’na sunulması kararı alındı.

 

·        20 TEMMUZ 2012 – Sendikamız Yönetim Kurulu, Bakan Taner Yıldız’ın daveti üzerine Amasya Yeniçeltek maden ocağı gezisine katıldı. Sendikamız Genel Başkanı Alabaş, TTK’ya işçi alımı için yapılan toplantılar hakkında bilgi verdi. Bakan Yıldız’ın işçi alımı için Hazine Müsteşarlığı’nın ikna edileceğini söylediği belirtildi.

 

·        13 KASIM 2012 – Sendikamız Yönetim Kurulu, AK Parti Zonguldak Milletvekili ve eski TBMM Başkanı Köksal Toptan ile görüştü.

Görüşmede TTK’ya işçi alımı sürecinin hızlandırılması ve Zonguldak ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar ile de görüşen Alabaş, son gelişmeler hakkında bilgi aldı.  Görüşmede çalışmaların sürdürüleceği ifade edildi.

AK Parti Grup toplantısının ardından Meclis kulisinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile de kısa bir görüşme yapan Alabaş, işçi alım sürecinin hızlandırılmasını istedi.

 

·        20 KASIM 2012- Sayın Milletvekilinin basına geçtiği haber şöyle; “AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Genel Maden İş Sendikası Başkanı Eyüp Alabaş, GMİS Mali Sekreteri Muharrem Sarıçam, GMİS Teşkilat Eğitim Sekreteri Osman Tutkun ile birlikte Türk-İş Konfederasyonu Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay ile bir araya gelerek Türkiye Taşkömürü Kurumuna İşçi alımı konusunda değerlendirme toplantısı yaptılar. Zonguldak Milletvekili Toplantı ile ilgili yaptığı açıklamada; ”Daha önce İşçi alımları ile ilgili Enerji Bakanımız Sayın Taner Yıldız,  Türk-İş Yönetimi, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü, Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı ve Zonguldak Milletvekilleri olarak bir araya gelerek ve Türkiye Taşkömürü Kurumuna işçi alımı ile ilgili görüşmeler yapmıştık. Bu toplantılarda TTK’na işçi alınması yönünde ortak bir karar almıştık. Çünkü ilimiz bütçeye katkı veren ilk 10 kent arasında bulunmaktadır. Türkiye'de yılda tüketilen 25 milyon ton taşkömürünün yaklaşık 3 milyon tonunun TTK ve özel sektör tarafından üretilmektedir. Taş kömürü ithalatına yılda 4-5 milyar dolar ödüyoruz.  Yılda 4-5 milyon ton üretim kapasitesine sahip TTK, hazırlık ve üretim işçisi açıkları nedeniyle kapasitesinin yarısının altında çalışıyor. Her işçi alımında üretim artıyor ancak emeklilikler hızla devam ediyor. Son 10 yılda TTK'ya 5 bin 20 işçi alınmasına karşın 12 bin 139 işçinin emekli olduğu tabloda üretim artırmak mümkün değil. TTK yönetiminin belirlediği norm kadroya göre bugün için çalışan sayısı 14 bin olması gerekiyor. Kasım 2012 itibariyle çalışan sayısı ise 10 bin 200’dür. Bu nedenle TTK’na işçi alımının bir an önce gerçekleşmesi için bir araya geldik” dedi.

 

·        6 MAYIS 2013 - Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, 3-5 Mayıs 2013 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam’da AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Köksal Toptan ve Ercan Candan’ın da bulunduğu partilerinin istişare toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la Zonguldak’ın sorunları ve çözüm önerileri hakkında görüşme imkanı bulduklarını ifade ederek, değerlendirmede bulundu. Ulupınar, toplantı hakkında yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi: “TTK’ya işçi alımı konusu, TTK’nın kar-zarar durumu, işçi sayısı, norm kadrosunun 14 bin olduğu, mevcut çalışan sayısının norm kadronun çok altında olduğu, 10 binler seviyesinde olduğunu ve bundan dolayı alt yüklenici firmalara, taşeronlara iş verildiğini belirttik. Son yaşanan olayda da 8 kişinin vefatı olayında Alt Yüklenicinin ağır kusurlu olduğunu, yeterli işçi güvenliği sağlamadığını ifade ettik. Bu bakımdan burada 2000-2500 işçi alımının şart olduğunu, 4 kişinin yapacağını işi 2 kişinin yapmaya çalıştığını ve bundan dolayı iş kazalarının arttığını, üretimin düştüğünü kendisine ilettik. Zaten kendiside yerin altına indiği için oradaki şartları çok  iyi bilen bir Başbakan. Dolayısı ile bu konuda da bir çalışalım dedi. İlgili Bakanlarımızla bir görüşelim dedi. Başbakanımıza ilettiğimiz konular ile ilgili gelişmeleri Bölge Milletvekilleri olarak kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz”.

 

·        23 EYLÜL 2013 – TÜRK-İŞ Genel Merkezi’ni ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile görüştü.  Bakan Yıldız, “Kurum, Zonguldak ekonomisinin en önemli dinamiğini oluşturuyor ve yaklaşık 10 bin 500 çalışanı istihdam ediyor. Şehrin altı tamamen yüksek kalorili kömürden oluşuyor. Bunun yerli kaynak olarak ekonomiye kazandırılması gerekiyor.  Zararın en aza indirilmesi gerekiyor. Zararı hep beraber ödüyoruz, hep beraber finanse ediyoruz. Oradaki işçi kardeşlerimiz de böyle bir zararı temenni etmezler. Bizim oraya sosyal yapıyı bozmadan ve ana dokuyu sarsmadan mutlaka oradaki zararı telafi edici bir yöntem kullanmamız lazım. Bunun detaylarını başkanımızla, sendika başkanlarımızla konuşacağız. Son olarak ürettiğimiz çözümü Sayın Başbakanımıza arz edeceğiz. Zonguldak ekonomisini en fazla besleyen kurum TTK.   Bu nedenle TTK'ya yalnızca bir işletme gözüyle bakmıyoruz. Kurumu şehrin bir sosyal olgusu olarak değerlendiriyoruz. Bütün bunları dikkate alarak yapacağımız çalışmayı Türk-İş ve sendikalarla paylaşıp daha sonra kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

 

Sendikamız Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Bakan Yıldız ile yapılan görüşme sırasında 2009’da alınan 3 bin işçiden sonra devam eden emekliliklerle bugün çalışan işçi sayısının 2009 yılındaki işçi sayısının altına indiğini, kurumun 3’te 1 kapasiteyle ve bu işçi açıklarıyla çalışırken zararının azalmasının mümkün olmadığını belirtti.

Alabaş, Kurumun 2 bin 500 işçi talebinden bugüne son bir yılda yaklaşık 1000 işçinin daha emekli olduğunu hatırlatarak çözümün en kısa sürede işçi açıklarını gidermek olduğunu ifade etti.

 

·        KASIM 2013- TTK Genel Müdürlüğü ve Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından oluşturulan ortak komisyonun hazırladığı rapor, ilgili Bakanlıklara ulaştırıldı. İşçi talebinin 3 bin 200 olduğu ve hangi koşullarda, nerelerde çalıştırılacakları bildirildi.

 

·        24 MART 2014 – Genel Başkanımız Eyüp Alabaş, Zonguldak’a gelen Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile görüşerek TTK’ya işçi alımıyla ilgili raporu sundu. Görüşmede AKP İl Başkanı Hamdi Uçar da bulunuyordu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.