AKPYE TEPKİ!

Tarih: 2009-07-27 00:00:00

AKP iktidarının özellikle de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaşanan ekonomik krizi görmezden geldiğini belirten Eğitim-İş Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran, Başbakanın, "hamdolsun teğet geçti" sözleriyle geliştirmeye çalıştığını söyledi. Kapanan işyerleri

AKP iktidarının özellikle de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yaşanan ekonomik krizi görmezden geldiğini belirten Eğitim-İş Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran, Başbakanın, "hamdolsun teğet geçti" sözleriyle geliştirmeye çalıştığını söyledi. Kapanan işyerleri ve fabrikalar sonucu milyonlarca işsizle ortaya çı kıldığını vurgulayan Başaran yazılı açıklamasında şugörüşlere yer verdi. "Aynı zamanda ekonomik veriler ve göstergeler de altüst oldu. Ekonomide %13,4 küçülme oldu ve küçülme devam ediyor. Bütçedeki açık 25 milyar liraya ulaştı. Sonuçta ekonomik kriz teğet geçmedi, delip geçti. "Har vurup harman savuran" bir savurganlıkla yerel seçimler öncesinde hem AKP'li belediyelere kaynak aktarılmış, hem de seçim rüşveti olarak vatandaşlara kömür ve gıda paketleri dağıtılmıştır. AKP uyguladığı sadaka ekonomisiyle ülkeyi 500 milyar dolar borçlandırıp adeta borç batağına sokmuştur. Yatırım, üretim ve istihdamı dengeleyen bir ekonomik uygulama ortaya koyamamıştır. Yerel seçimler öncesinde "İMF'ye ümüğümüzü sıktırmayız." diyen başbakan şimdi İMF ile anlaşma zemini aramakta, zam üstüne zam yaptığı yetmiyormuş gibi bir "kemer sıkma planı" ile halkın boğazı-nı sıkmaktadır. Bir taraftan kemer sıkan, diğer taraftan da boğazı sıkılan halkımız ve kamu çalışanları nefes alamaz hale gelmiştir. Kamu çalışanlarına ve emeklilere %1,8, %3, %4,5 gibi komik zamları reva gören AKP iktidarı, "Kemer Sıkma Planı" içinde yer alan 37 maddelik yeni bir önlem paketiyle halkımızı zam ve vergi bombardımanına tutmaktadır.
Özellikle ücret gasplarıyla karşı karşıya olan eğitim çalışanlarımız, yeni kemer sıkma planı ile sırtından hançerlenmiştir. Öğretmenlerin haftada 15 saat olan maaş karşılığı derse girme zorunluluğu 20 saate çıkarılarak haftada alacağı ek ders ücreti 5 saat azaltılıp, ilaç katkı payı %20'den %30'a çıkarılarak tasarruf yapılmak istenmektedir.  Hükümet bütçe açığını kapatmak için ihtiyaç maddelerine ek zamlar yapmış, emlak vergisi ve motorlu taşıtlar vergisi birer taksit arttırılmış, ilaç katkı payları çalışanlarda %10, emeklilerde ise % 5 yükseltilmiş, halka sunulan birçok hizmet tasarruf adına kısıtlanmıştır. Bu ekonomik krizde başbakan kendisine, milyonlarca dolar vererek uçak almakta bir sakınca görmezken, çalışanların üç kuruşuna göz dikmektedir. Bir taraftan insan hakları savunucusu görünüp, bir taraftan insanların eğitim ve sağlık haklarını hiçe sayan bu iki yüzlü anlayışı şiddetle kınıyoruz. Eğitim-İş olarak hükümeti uyarıyoruz. İMF'ye şirinlik paketi olarak hazırlanan bu plan, inanıyoruz ki hükümetin elinde patlayacaktır. Hükümet bu kemer sıkma planından derhal vazgeçmelidir. Herkesi hükümetin bu sinsi planına karşı mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.