ALABAŞ; “GEREKİRSE ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ”

Tarih: 2013-07-11 17:07:00

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri için anlaşma sağlanamadı.

200 bine yakın kamu işçisini ilgilendiren ve TÜRK-İŞ ile Hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik arasında sürdürülen görüşmelerde anlaşma sağlanamadı.

Görüşmelere katılan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş; Hükümetin son görüşmede yaptığı ücret teklifiyle toplu sözleşmelerin bitirilmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Gerekirse üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi.

 

TÜRK-İŞ ile Hükümet arasında kamuda çalışan yaklaşık 200 bin işçi için sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında 11 Temmuz 2013 tarihinde  yapılan toplantıya TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay, TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, Genel Maden-İş Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tarım-İş Genel Başkanı Bedrettin Kaykaç, Sağlık-İş Genel Başkanı Hasan Öztürk, Koop-İş genel Başkanı Eyüp Alemdar, Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Hasan Pekdemir katıldı.

Toplantıda, Hükümet  kamu sözleşmelerine ilişkin teklifini verdi. 1800 TL’nin altındaki ücretler için 150 TL iyileştirme; birinci altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 3 ücret zammı ve sosyal yardımlar için de  ücret zammı oranında artış içeren Hükümet teklifi TÜRK-İŞ tarafından kabul edilmedi.

 

GÖRÜŞME 19 TEMMUZ’DA

TÜRK-İŞ’ten yapılan yazılı açıklamada; “Görüşmeler 19 Temmuz 2013 tarihinde devam edecek. Söz konusu görüşmede  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yeni bir teklifle gelmesi bekleniyor” denildi.

 

ALABAŞ; “GEREKİRSE ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ”

Ankara’daki görüşmelere katılan GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Hükümetin ücret teklifini kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, “Gerekirse üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızın bilinmesini istiyoruz.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e ifade ettiği gibi; Bu ücret teklifiyle kamu toplu sözleşmelerinin bitirilmesi mümkün değil” dedi.

 

TÜRK-İŞ, YÜZDE 10 İSTEDİ

Yaklaşık 200 bin kamu işçisi adına toplu sözleşme masasında bulunan TÜRK-İŞ, 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle tüm işçilerin maaşlarına yüzde 10 zam istemişti.

Ayrıca brüt maaşı 1800 liranın altında olan düşük ücretlilerin maaşının 1800 liraya yükseltilmesi bir diğer talebiydi.

TÜRK-İŞ, toplu iş sözleşmesinin birinci ve ikinci yıllarında işçilerin yıl boyunca yüzde 15 gelir vergisi ödemelerini; bunun üzerindeki vergilerin de işveren tarafından ödenmesini istedi.

Sosyal yardımların da arttırılmasının yanısıra, 1 Temmuz'dan itibaren ikinci 6 ay içinse ücretlere, 6 aylık geçmiş tüketici fiyatlarındaki artışın 2 puan üzerinde zam talep eden TÜRK-İŞ; 2014 yılı için de 6'şar aylık periyodda geçmiş enflasyona ilave 2 puan zam istemişti.

Kamudaki taşeron işçilerin, asıl işverenin işçisi olduklarına dair yargı kararlarının derhal uygulanması da Türk-İş'in en önemli talepleri arasında yer alıyordu.

 

TTK VE MTA İŞÇİLERİNİ DE İLGİLENDİRİYOR

TÜRK-İŞ ile Hükümet arasında sürdürülen toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumu’nda (MTA) çalışan yaklaşık 11 bin işçiyi de ilgilendiriyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

doğan kara hema işçisi :

biz sizi iyi biliyoruz üretimden gelen gücünüzüde iyi biliyoruz sözünüzün eriymişsiniz sizi üreten patronların gücünü iyi kullanıyorsunuz türkiye tarihinde sizin gibi sendikaçılar görülmüşmüdür acaba şemsi denizer sizi tanısa ne der sizin için 

madenci :

hemada kullaandıgın gibi olmasında sayın başkan 2 gun kala gider imzaları atarsın tüm sorumluluk benim dersin birde

Ünal Savaş :

JAPON İŞLETMELERİNDE ÇALIŞANLARIN GREV ANLAYIŞI...!!! İnsan kaynağının yaratıcı potansiyelinin, üstünlük için tükenmez bir zenginlik kaynağı olduğunu ilk anlayan ve yönetsel yaklaşıma yansıtanlar, Japon işletmeleri olmuştur. Japon yönetim felsefesinin temelinde “BİR İŞİ EN İYİ O İŞİ YAPAN BİLİR” fikri vardır. 1960’larda oluşturulan kalite çemberleri ve benzeri öneri geliştirme gurupları, Japon şirketlerini yaratıcı beyin fırtınası yönteminin mucizevî sonuçları ile karşı karşıya bırakmıştır. GREVDEKİ BİR JAPON FİRMASINDA ÇALIŞANLAR, GÜNLÜK İŞLERİNE DEVAM ETMEKTE, YALNIZCA DÜŞÜNME, ÖNERİ GELİŞTİRME VE İYİLEŞTİRME FAALİYETLERİNİ ASKIYA ALMAKTADIRLAR. BU GREVLER, JAPON FİRMALARI İÇİN YARATICILIK YARIŞINDA GERİ KALMA TEHDİDİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR........... ACIMASIZ BİR REKABETİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA, ŞİRKETİMİZİN REKABET GÜCÜNÜ VE KURUMSAL PERFORMANSINI SEKTÖRÜMÜZE YÖN VEREN VE OYUNUN KURALLARINI BELİRLEYEN KÜRESEL ÇELİK ŞİRKETLERİ SEVİYESİNE ÇIKARMADA EN ÖNEMLİ BELİRLEYİCİ GÜÇ OLAN ENTELEKTÜEL SERMAYEMİZE SAHİP ÇIKARAK; EMEĞİNİN VE ALINTERİNİN KARŞILIĞINI GREVE GİTMEDEN VEREBİLMEK VE ALABİLMEK DİLEKLERİMLE… SAYGILARIMLA Sevgi, Barış, Dostluk & Love, Peace, Friendship - Kdz.Ereğli??? SEVGİDE YALAN, BARIŞTA YALAN, DOSTLUKTA YALAN... HEPSİ KOSKOCAMAN BİR YALANNNN... Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü Ünal SAVAŞ – Erdemir retired, Quality volunteer “Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality.”

Ünal Savaş :

ÜNLÜ ÇELİK KRALI ANDREW CARNEGIE’E ŞÖYLE BİR SORU SORMUŞLAR: “ELİNİZDEKİ BÜTÜN İMKANLÂRI KAYBETSENİZ, ACABA BÖYLE BİR SANAYİİ YENİ BAŞTAN NE KADAR ZAMANDA KURABİLİRSİNİZ?” CARNEGIE CEVAP VERMİŞ: “EĞER İMKÂNLARDAN KASTINIZ FABRİKALARIN FİZİKİ YAPILARI, MAKİNELER VE DONANIMSA, ÜÇ SENEYE KALMAZ ŞİMDİKİNDEN DAHA MÜKEMMEL VE MODERN BİR ŞEKİLDE SANAYİMİ KURABİLİRİM; FAKAT BÜTÜN ELEMANLARIMI, YANİ UZMANLARIMI, MÜHENDİSLERİMİ VE İŞÇİLERİMİ KAYBETMİŞSEM EĞER, O ZAMAN BU SANAYİİ KURMAK İÇİN ARTIK BENİM ÖMRÜM YETMEZ.” SÖZÜN ÖZÜ -1) “BİR ŞİRKETİ İŞ HAYATINDA FARKLI KILAN TEK UNSUR İNSAN FAKTÖRÜDÜR. SİZİN TEKNOLOJİNİZ, BİNALARINIZ, KULLANDIĞINIZ ARAÇ VE GEREÇLER RAKİPLERİNİZ TARAFINDAN TAKLİT EDİLEBİLİR; YALNIZ BİR TEK KAYNAK VAR Kİ O TAKLİT EDİLEMEZ. BU DA İNSAN KAYNAĞIDIR.” Charles Nielson ...... SÖZÜN ÖZÜ -2) “GEÇMİŞTE KURUMLAR, MÜŞTERİLER VE PAZAR PAYI KONUSUNDA REKABET EDERLERDİ; ŞİMDİYSE EN İYİ ÇALIŞANLARI BULMAK KONUSUNDA REKABET EDİYORLAR. GELECEKTE BU DAHA FAZLA BÖYLE OLACAK. EN İYİ İNSANLARI BÜNYESİNDE TOPLAYABİLEN VE ELLERİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMALARI KONUSUNDA ONLARI YÜREKLENDİREN BİR KURUM YALNIZCA PROFESYONEL MANADA DEĞİL, DUYGUSAL OLARAK DA ETKİLİ SAYILIR.” Claus Moller SAYGILARIMLA Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü Ünal SAVAŞ – Erdemir retired, Quality volunteer “Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality.”

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.