ALBAYRAK, SİGARA SİGARA UYARISI YAPTI!...

Tarih: 2011-02-09 00:00:00

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Rüstem Albayrak, Dünya Si-garasız Günü nede-niyle açıklama yaptı. Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Rüstem Albayrak, 9 Şubat Dünya Sigarasız Gü-nü nedeniyle basın açıklaması yaparak, sigara konusunda uyarılardabulundu. Tütün ür
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Rüstem Albayrak, Dünya Si-garasız Günü nede-niyle açıklama yaptı. Zonguldak İl Sağlık Müdürü Dr. Rüstem Albayrak, 9 Şubat Dünya Sigarasız Gü-nü nedeniyle basın açıklaması yaparak, sigara konusunda uyarılardabulundu. Tütün ürünlerinin tüketilmesinin Türkiye'de yaygın bir alışkanlık ve ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu kaydeden Albayrak, bu ürünlerin tüketilmesinin, kullananların yanı sıra pasif olarak tütün dumanına maruz kalanları da etkilediğini söyledi. Albayrak, “Çocuklarımızın ve gençlerimizin günlük hayatta tütün ürünü tüketen yetişkinlerle bir arada bulunmaları ve onlara özenmeleri, gelecek nesillerin sağlığını tehdit eder durumdadır. Tütün şirketleri pazarlama için her yıl milyarlarca dolar harcamaktadır. Bunların dökümanlarında pazarlama için gençleri, kadınları ve dezavantajlı grupları hedef olarak seçtikleri belirtilmektedir. Bu gruplar arasında halka yönelik olarak 40 milyon sayfadan fazla doküman basılmıştır ve bunların büyük çoğunluğu çocuklara ve gençlere yöneliktir. Çünkü tütün şirketleri insanların büyük çoğunluğunun sigaraya 18 yaşın altında, geriye kalanların ise 19-24 yaşında başladığını, daha ileri yaşlarda sigaraya bırakanların veya ölenlerin yerini gençlerin alması gerektiğini ve şirketlerin geleceğinin sigaraya başlayan gençlere bağlı olduğunu çok iyi bilmektedir. Bunlardan ötürü de sigara şirketleri sigaranın çocuklar ve gençler tarafından denenmesi için çok saldırgan bir politika izlemektedir. Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte, Dünya Sağlık Örgütü'nün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiklere göre1.2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamaya göre bir çok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir. Zonguldak merkezde Uzun Mehmet Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'nde sigara bırakma poliklinikleri halka hizmet vermektedir.
Uzun Mehmet Göğüs Hastalıkları Hastanesi sigara bırakma polikliniğimiz 17 Ekim 2008 tarihinde açılmış olup, sigara bırakma isteyenlere hizmet vermeye başlamıştır. Poliklinikte 1 göğüs hastalıkları uzmanı, 1 hemşire görev yapmaktadır. Hafta içi her gün 08.00- 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.