ALEMDAR, SEVİNDİ!..

Tarih: 2009-05-05 00:00:00

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Salih Alemdar, eğitim çalışanlarına yaklaşık 6.5 yıldır şaşkına çeviren, sıkıntıya sokan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Alemdar yaptığı yazılı açıklamasında, makam

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Salih Alemdar, eğitim çalışanlarına yaklaşık 6.5 yıldır şaşkına çeviren, sıkıntıya sokan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Alemdar yaptığı yazılı açıklamasında, makamların kimseye baki olmadığını, Çelik’in bakanlık görevine geldiği günden bugüne yandaşlarını koruma adına etik olmayan her çeşit yolu takip ederek uygulama koymaya çalışan bir bakan sıfatı kazandığını belirtti açıklamasında şu görüşlere yer verdi. “Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde her türlü haksızlık ve hukuksuzluğu ülke gündemine taşımış, kamuoyuyla paylaşmış; yargıya taşıyarak Çelik’le ilgili ciddi tepkiler oluşturmuştur. Türk Eğitim-Sen diyalog ve uzlaşmadan yana aynı zamanda mücadeleci sendikacılığı temel alan bir mücadele anlayışını fark edemeyen Hüseyin Çelik tutarsız, haksız, hukuksuz ve yandaş tavırları nedeniyle kendi ipini kendi çekmiş oldu. Gerek yazılı ve görsel medyada, gerekse TBMM’de milletvekilleri yoluyla hukuk ve insan hakları ihlallerini gündemde tutan Türk Eğitim Sen, yetkili sendika olarak Hüseyin Çelik’le ilgili haklı ve etkili bir mücadele yolu ortaya koymasından hiçbir zaman pişmanlık duymayacaktır. Milli Eğitim Bakanının görevden alınışını seçim sonuçlarına bağlayan AKP, eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri kolunda örgütlü bulunan yandaş olmayan sendikaların ve eğitim çalışanlarının tepkilerini gizlemeye çalışması olayın gerçek yüzüdür. Nimet Çubukçu’nun Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilmesi beklenmeyen bir durum olmakla beraber, sevindiricidir.

YANDAŞ SENDİKA İSTEMİYOR

Nimet Çubukçu’nun Hüseyin Çelik kadar politize olmadığını, kendisine düşman veya yandaşlar oluşturmak için bir çalışma içine girmeyeceğini düşünüyoruz. Çubukçu’nun tüm eğitim çalışanlarını kucaklayıcı bir tavır sergileyeceğini umut ediyor ve bekliyoruz. Türk Eğitim-Sen, Hüseyin Çelik döneminde yaşanan hukuksuzlukların Çubukçu döneminde tekrar yaşanmasını istememektedir. Bu sebeple yeni Bakana, geçmişte yaşanan gayri ahlaki oluşumlar ve hukuksuz uygulamalarla ilgili konularda Türk Eğitim-Sen genel merkezi bir rapor sunacaktır. Türk Eğitim-Sen Zonguldak şubesi de genel merkezin hazırlayacağı ve yeni Milli Eğitim Bakanına sunacağı rapora ilimiz ve bölgemizdeki 6,5 yıllık dönemde her türlü olumsuz gelişmeleri eklettirecektir. Yetkili sendika Türk Eğitim Sen kimseye karşı peşin hükümlü değildir. Bugüne kadar, siyasi ve ideolojik bir şartlanma içinde asla olmamıştır ve olmayacaktır. Bu sebeple yeni Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun yeni görevinin hayırlı olmasını diliyor ve bundan sonra da Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmalarının, eğitim çalışanları adına sendikamız tarafından yakından daha ayrıntılı bir şekilde takip edileceğinin bilinmesini istiyoruz. Bakanlık makamını asla bitmeyecek bir görev gibi görerek eğitim çalışanlarını hasım gibi değerlendiren, onları mutsuz ve tedirgin eden Çelik dönemi artık kapanmıştır”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.