ALTAY'DAN EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

Tarih: 2010-03-17 00:00:00

MHP Alaplı İlçe Başkanı İsmail Altay, ülkede iki yıl içinde refah endeksinde büyük bir gerilemenin yaşandığını, halkın borç içinde olduğunu ve yoksulluğun patladığını savundu.Milliyetçi Hareket partisi (MHP) Alaplı İlçe Başkanı İsmail Altay, Parti Genel M

MHP Alaplı İlçe Başkanı İsmail Altay, ülkede iki yıl içinde refah endeksinde büyük bir gerilemenin yaşandığını, halkın borç içinde olduğunu ve yoksulluğun patladığını savundu.
Milliyetçi Hareket partisi (MHP) Alaplı İlçe Başkanı İsmail Altay, Parti Genel Merkezi Arge birimi tarafından hazırlanan raporda Türkiye'nin refah endeksinde iki yıl içinde 45. sıradan 69. sıraya gerilediğini, halkın borç içinde olduğunu ve yoksulluğun patladığını iddia etti. Altay, "2002 yılında dolar milyarderi sayısı 8 iken işsizliğin artmış olmasına rağmen bu sayının 35'e çıkması dikkat çekicidir. Türkiye'deki ailelerin sadece yüzde 20'sinin aylık ortalama hane geliri 2 bin 588 TL olan Türk-İş' in yoksulluk sınırının üzerindedir. Ekonomik olarak asgari ücretlinin ortalama iki katı gelire sahip olan devlet memurları yüzde 90 yoksulluk sınırı altında aylık gelire sahiptir. Türk-İş'in son Hane Halkı Bütçe Araştırma sonuçlarına dikkat çekilirken Türkiye'de yoksulluk oranı yüzde 17.11'dir. 2008 yılında Türkiye'de fertlerin yaklaşık yüzde  0.54'ü yani 374 bin kişi sadece gıda harcamalarına açlık sınırının yüzde 17.11'i yani 11 milyon 933 bin kişi gıda ve gıda dışı harcamaları içeren yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. AK Parti döneminde en fakir ve zengin yüzde 10'luk gruplar arasında gelir farkı 13 kat olmuştur. 2009 Aralık itibariyle toplam borç stokunun 492,8 milyar dolara ulaştığı belirlenmiştir. Kişi başına borç stoku son yıllarda hızla arttı. Protestolu senet ve karşılıksız çek miktarının 2009 Kasım itibariyle 3 milyon 118 bin adet yükseldiği kaydedilirken, ferdi kredi ve kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısında 1 milyon 42 bine yaklaştığı belirtildi. Tüketici kredileri ve bireysel kredi kartı borçları toplamının ise 128.4 milyar TL seviyesine yaklaştığı hatırlatıldı" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.