ANLAŞMA SAĞLANDI!..

Tarih: 2009-08-01 00:00:00

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü işyerlerinde çalışan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi 900 işçiyi ilgilendiren 13. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Ankara'da imzalandı.Ücretlerde ve sosyal haklarda, Hükümet ile Türk-İş arasında varılan çerçeve

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü işyerlerinde çalışan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) üyesi 900 işçiyi ilgilendiren 13. Dönem Toplu İş Sözleşmesi Ankara'da imzalandı.
Ücretlerde ve sosyal haklarda, Hükümet ile Türk-İş arasında varılan çerçeve anlaşmasına göre artış sağlandı.
Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile GMİS arasında 29 Temmuz 2009 tarihinde Kamu-İş binasında yapılan son görüşme lerde anlaşmaya va-rılması üzerine ya-pılan sözleşme imza törenine Kamu-İş Ge nel Sekreter Yardımcısı Abdullah Kahraman, GMİS Genel Başka-nı Ramis Muslu, GMİS Genel Merkez ve MTA Şube Yöneticile-ri ile Kamu-İş Yöneticileri ve MTA işveren temsilcileri katıldı.
Muslu ve Kahraman, imza töreninde yaptıkları konuşmalarda, ülke ekonomisinin ve MTA'nın koşullarının bu kadarına elverdiğini belirterek iyi niyet temennisinde bulundular.
01.01.2009-31.12.2010 tarihleri arasını kapsayan sözleşmeye göre ücretlerde ilk 6 ay yüzde 3, ikinci 6 ay için yüzde 5.5, ikinci yılın her iki 6 aylık döneminde yüzde 2.5'ar artış sağlandı.
İkinci yıl enflasyonu ücret artışından fazla olursa aradaki fark da ücretlere yansıtılacak. 01.01.2009 tarihi itibariyle çıplak maaşı 1.100 TL'nin altında olanlara 60 TL iyileştirme zammı yapılacak.
MTA ÇALIŞANLARI BİLGİLENDİRİLDİ

Maden Teknik Arama Toplu İş Sözleşmesi'nin imzalanmasından önce Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü Salonu'nda kurum çalışanları sözleşme hakkında bilgilendirildi.
GMİS Genel Sekreteri Taci Alkaya, MTA Şube Başkanı Sadi Değnez ve Şube Yöneticileri, Maden Teknik Arama çalışanlarını toplu sözleşmenin geldiği nokta hakkında bilgilendirdiler.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

NECDET ÖZSAYGIN :

Sevgili MTA işçileri. Sonunda sizinde sözleşmeniz bitirildi ve GMİS sessiz sedasız bu işi halletti.Geçmiş olsun,sizde aldığınız üç ,beş kuruş zammı artan vergi ve sigorta pirimine dahil ederek aynı maaşla bir iki yıl daha devam edersiniz.Siz hiç sendikacılar, ne kadar maaş alır, mesela bu yıl ne kadar maaşlarına zam yaptılar hiç bunları sormak aklınıza gelmiyormu?Sorsanızda şunu size söyleyeceklerdir. Bizim maaşımızı sizler yani genel kurul artırıyor diyeceklerdir.Peki sorsanız o genel kurula, cevap alırmısınız hayır çünkü o delegelerde kongre heyecanı var ya, bizim adam seçilsin işte o arada bu işler güme gider yani. Ha size vergi, sigorta artışını maaştan alırlar. Onların bu artış farkını, bir ara sendika ödüyordu yani maaş aynen devam ediyordu.İşçi arkadaş, lütfen şu sendika yöneticileri ne kadar maaş, ne kadar ikramiye alır. Bunu bir sorun, araştırın bakalım ne diyecekler. Fazla söze gerek yok.Esen kalın.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.