ANLAŞMALI BOŞANMALARA ONAY!..

Tarih: 2011-09-23 00:00:00

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan maaş almak için anlaşmalı boşanma yaptıkları tespit edilen çiftlerin yargılandıkları davada mahkemenin verdiği 'birlikte yaşamak suç değil' yönündeki beraat kararı tepki çekti. SGK Zonguldak İl Müdürü Muharrem Demirci, babasını
Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan maaş almak için anlaşmalı boşanma yaptıkları tespit edilen çiftlerin yargılandıkları davada mahkemenin verdiği 'birlikte yaşamak suç değil' yönündeki beraat kararı tepki çekti. SGK Zonguldak İl Müdürü Muharrem Demirci, babasının emekli maaşını alabilmek için eşinden boşanıp birlikte yaşamaya devam ettikleri belirlenen kişilerle ilgili mahkemelerin, 'Birlikte yaşamak suç değil' diyerek beraat kararı verdiği davaları Yargıtay'a taşıdıklarını söyledi. Demirci, "Biz yasanın yürürlüğe girdiği 2008 yılından bu yana 3 bin 500 tane aile tespit ettik. Bunların maaşı durduruldu ve 2008 tarihinden itibaren alınan maaşları da faiziyle geri alınmaya çalışılıyor. Ancak 'devletin zarara uğratıldığı' yönündeki suçlamaya karşı mahkemenin 'birlikte yaşamak suç değildir' gibi nedenlerle beraat kararı verdiği oluyor. Bu konuda itirazlarımızı yapıyoruz, üst mahkemelerde davalar devam ediyor. dedi.
Zonguldak Merkeze bağlı Sivriler Beldesi'nde, ölen babasının emekli maaşını alabilmek için eşinden resmi olarak boşanıp birlikte yaşamaya devam ettiği tespit edilen Güler D. ve eşi Celal K. hakkında Zonguldak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 'Kamu kurumunu dolandırmak ve zarara uğratmak' iddiasından 7 yıl hapis istemiyle yargılanan Güler D. ve eski eşi Celal K., dün son kez çıktıkları hakim karşısında suçlamayı kabul etmedi. Mahkeme, 2003 yılında boşanarak devleti yaklaşık 30 bin lira zarara uğrattıkları SGK müfettişleri tarafından tespit edilen çiftin, üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair herhangi bir delil bulunamadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.
3 BİN 500 KİŞİ TESPİT EDİLDİ
1 Ocak 2008'de yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında anlaşmalı boşanmaları yakın takibe aldıklarını ifade eden Demirci, şimdiye kadar bu konuda kendilerine 6 bin 800 civarında ihbar geldiğini, bunlardan 3 bin 500'ünün tespit edildiğini belirtti. Demirci, bu kişilerin devleti yaklaşık 57 milyon TL zarara uğrattıklarını kaydetti.
Yılmadan görevlerini yerine getireceklerini anlatan Demirci şunları söyledi: "Tespit ettiğimiz kişilerin maaşları kesildi. Şimdiye kadar ödenen paraların tahsili için de çalışma yapılıyor. Ayrıca bu kişiler hakkında, 'Kamu kurumunu dolandırmak ve zarara uğratmak' suçlamasıyla hukuki işlem yapılıyor. Ancak mahkemeler bu çiftlere, 'Birlikte yaşamak suç değil' diye beraat kararı veriyor. Biz kararı temyiz ettiriyoruz, dava devam ediyor. Haksız yere devletten kazanç elde etmek suçtur. Biz sonuçta tespit edilen kişilerin maaşının kesilmesi ve geriye dönük ödetilmesi konusunda sıkıntı yaşamıyoruz; ancak devletin zararA uğratılması suçlamasına karşı 'birlikte yaşamak suç değildir' şeklindeki gerekçeye itirazımız var. Henüz davalar sonuçlanmadı. Bu tür kararlarda biz temyiz ediyoruz, sonra Yargıtay karar veriyor. Bunun gibi çok olay var. Aslında daha önce benzer bir olayda mahkemenin bu kararına karşı Yargıtay, devletin zarara uğratıldığı yönünde karar vermişti. Bu bağlayıcı olan karardır. Biz yılmadan görevimize devam edeceğiz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ev hanımın arkadaşı :

sayınn ev hanımı sizler nikah zoruylamı eşinizle yaşıyorsunuzseni istemedikden sonra elli tane nikahın olsa ne olur yada sen istemiyorsann nikah ne için dirr miras içinn önce bu bilinn asıl nikahh da ögreniinn ondann sonra yorumm yazınnnn

kerim :

eşinden ayrılıp başka bir adamla beraber yaşayınca babasının maaşını alıyor ama eski kocası ile yaşayınca alamıyor.böyle mantık olurmu.?diyelimki kadın eski kocası ile yaşıyor babasının maaşını alıyor.siz buna karşı çıkıyorsunuz siz evlisiniz alamazsınız diyorsunuz.peki bu kadın beraber yaşadığı eski kocasının haklarından yararlanabilirmi.?hayır o zaman hem babasından hem kocasından istifade edemeyecek böyle mantık olurmu.? zinayı suç olmaktan çıkaracaksın sonra dava açacaksın.diyelim bir kız babası ölmüş maaşını alıyor.bir adamla evlendi ama nikah yapmadı kanunen evli değiller peki bu kız maaş alıyor bunla boşanıp beraber yaşayan arasında fark ne.? yanlış anlamayın ben bu tür davranışları tasvip etmiyorum ama kanunlar yanlış bu kanunlarla adamlar maaşını çatır çatır alır. hayır

kürşat atmaca :

ben bu şekilde yaşayanlara hakkımı helal etmiyorum haketmediği bir parayı alıp sgk yı zarar ettiren insanlar çalışanların ve emeklilerin sırtına yapışan birer asalakdır hani temiz siyaset istiyoruzya önce temiz bireyler olmalıyız ancak temiz bireylerin yetiştirdiği insanlar temiz siyasetci olurlar..lütfen tüm vatANDaşların bu konulara artık duyarlı olması lazım eğer çevremizde birisi bu tür dalaverlerle hak etmediği bir parayı alıyorsa bilen vatANDaşın ihbar etmesi lazımki toplumumuz bu asalaklardan kurtulsun..bilipde uyarmayan göz yumANDa Allah inindede hukukende suça ortakdır...artık vatANDaş olarak önce bizlerin kurumlarımıza sahip çıkması lazım sokağımıza parkımıza ortak kulanımımız olan vergilerimizle alınan her kamu malına ödenen her kamu parasına bizim sahip çıkmamız lazım ne zaman bu ükenin her kuruşuna sahip çıkarız o zaman daha iyi bir yaşam ve hizmete kavuşuruz lütfen artık sırtımızdaki bu asalakları yapacağımız ihbarlarla damarlarımızdan söküp atalım..

ev hanımı :

Yani,ben anlamıyorum.Bu nasıl bir karar?İnsanlar neden evleniyorlar ozaman? nikah kalksın,insanlar istedikleri her kişi ile yaşasınlar.Bu ne ahlaksızlıktır.Gençlerimize bu güne kadar verdiğimiz ahlak dersleri boşunamıydı yani?Bizim genlerimizimi bozmak istiyorlar.nedir?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.