ANMA MESAJLARI

Tarih: 2015-11-09 14:58:23

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 77. Yılında yayınlanan mesajlarla anılıyor.

 

 

‘EN BÜYÜK DEVLET ADAMLARINDAN BİRİ’

 

Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, 10 Kasım Atatürk’ün ebediyete göç edişinin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Cumhuriyetin ilanı ile Türk insanına çağdaş uygarlığın kapılarını açan Atatürk, liderlik yeteneği, barışçı kimliği, ülküleri, öngörüleri ve üstün kişiliği ile dünyaya yön veren en büyük devlet adamlarından biridir.

Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk yaptığı devrimlerle Türkiye’nin bugünlere sağlam ve emin adımlarla ulaşmasını sağlamıştır.

Atamızı ebediyete uğurladığımız bu günde Atatürk, ‘Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir, benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir’ diyerek Türk Milleti olarak üzerimize düşen en büyük görevin Atatürk’ün düşüncelerini benimseyerek, en büyük eseri olan Cumhuriyet’i anlamak ve değerlerine sahip çıkmak olduğunu vurgulamıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dava arkadaşlarını vatanı uğruna canlarını feda etmiş şehitlerimizi gazilerimizi şükranla, minnetle ve saygıyla anıyoruz.”

 
'BÜYÜK BİR LİDER'

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın 10 Kasım mesajı:  

“77 yıl önce, fikirleri, yaşamı ve eserleriyle ebediyete yolcu ettiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü ve demokrat kişiliği ile tüm insanlığın saygı duyduğu, büyük bir liderdir.

10 Kasım, milletimiz için Atatürk'ü anma günü olduğu kadar, aynı zamanda O'nun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığı gösterme günüdür.

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ü, aramızdan ayrılışının 77. yıl dönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyorum”‘SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ’

 

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, ‘Saygı ve özlemle anıyoruz’ diyerek Ulu Önder Atatürk’ü vefatının 77. Yılı nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Tekin açıklamasında, “Cumhuriyetimizin kurucusu, Başkomutan ve büyük devlet adamı Ulu Önder Atatürk’ü vefatının 77. Yılında bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyoruz.

Üstün zekası, ileri görüşlülüğü, askeri dehası ve büyük devlet adamlığıyla, hürriyet ve bağımsızlığımızın kazanılmasının baş mimarı olan Ulu Önder Atatürk, yaptığı devrimlerle  ülkemizin çağdaş dünyada yerini almasını sağlamış, verdiği mücadeleyle tüm mazlum milletlere de rehber olmuş büyük bir liderdir.  Milletimiz, O’nu hiçbir zaman unutmayacak, böylesine büyük bir lidere sahip olmanın onurunu ve gururunu her zaman yaşayacak, O’nu her zaman minnetle anacaktır.

Ulu Önder Atatürk’ün 77 yıl önce aramızdan ayrılışının hüznünü bir kez daha yaşarken, O’nu bir kez daha rahmetle, saygıyla ve özlemle anıyorum” dedi.

 

 

‘DEMOKRASİNİN ÖNEMİNİ HATIRLATMA GÜNÜ’

 

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Turpcu, mesajında şu satırlara yer verdi:

"Aklın ve bilimin egemenliğini hakim kılan, köle değil özgür birey olmayı seçen ve bu uğurda mücadele eden büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu bugün, O’nun temsil ettiği değerlere, devrimlerine, eserlerine ve bir milletin onur mücadelesine sadakattir.

‘Büyük liderler için matem değil, fikirlerine bağlılık gerekir’ sözünden hareketle bugün, tüm umutlar tükendiği anda bir milleti dirilten ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün ortaya koyduğu aydınlık Türkiye vizyonunu ve özgürlüğün, demokrasinin önemini hatırlatma günüdür.

Bu düşüncelerle, Türk Milletinin bağımsız, özgür, onurlu bir ulus olarak yaşaması için mücadele etmiş, emperyalizme karşı bayrak açmış, hayatını memleketine adamış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 77. Yıldönümünde minnet, saygı ve rahmetle anıyorum."

 

‘ÖZLEM VE SAYGI İLE ANIYORUZ’

 

Kdz. Ereğli Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Metin Ercan, Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. Yılı nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Ercan, “Ulus olarak verdiğimiz Kurtuluş Mücadelesinin baş mimarı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 77. yılındayız.

Kurtuluş Savaşı sonrası kazanılan zaferin ardından taçlandırdığı Türkiye Cumhuriyeti, Türk insanının en iyi yönetimle yaşam biçimini benimsemesiyle sürdü.

Bugün, yarın ve daha sonra da yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, bugünlere gelmesinde sağlam temeller oluşturan Büyük Önderimiz Atatürk’ü, bir kez daha hasret, özlem ve saygıyla anıyoruz” dedi.

 

 ‘BİR KEZ DAHA SÖZ VERİYORUZ’

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Kdz. Ereğli Şube Başkanı Özlem Kölemenoğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. Yılında saygı ve minnet ile andıklarını belirtti.

Kölemenoğlu, açıklamasında, “Emperyalist işgale karşı vermiş olduğu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle, işgal altındaki bütün ulusların umudu ve önderi olmuş, yapmış olduğu devrimlerle bir ulusun küllerinden yeniden doğmasını başarmış, içinde bulunduğu çağın en modern ve çağdaş devletini kurarak bizlere emanet etmiş büyük insan Atatürk” dedi.

Açıklama şu şekilde:

 

“Büyük ölülere matem gerekmez,fikirlerine bağlılık gerekir’’ diyen ve arkasında yas değil, şanlı bir destan, genç ve çağdaş bir Cumhuriyet bırakan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından geçen 77.yıl bugün. 77 yıl Cumhuriyet sevdalıları için onun bayrağını daha ilerilere taşımak ile geçti. İlkeleri ve hedefleriyle bize önderlik etmeye,

bizim pusulamız olmaya devam etti.

Emperyalist işgale karşı vermiş olduğu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle, işgal altındaki bütün ulusların umudu ve önderi olmuş, yapmış olduğu devrimlerle bir ulusun küllerinden yeniden doğmasını başarmış, içinde bulunduğu çağın en modern ve çağdaş devletini kurarak bizlere emanet etmiş büyük insan Atatürk.

Cumhuriyet’in evlatlarına bıraktığı büyük mirasın sahipçileri olarak 10 Kasım gününde, O’nu kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken bir kez daha Mustafa Kemal Atatürk’e ve emanetine olan güvenimizi tazeliyoruz. Aklın ve bilimin rehberliğini kabul ederek , ülkemizin bugün içinde bulunduğu durumdan çıkarak Atatürk’ün gösterdiği yoldan devam etmesi için doğruluktan,adaletten,demokrasiden ve eşitlikten vazgeçmeden yürüyeceğimize bir kez daha söz veriyoruz.

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, gerçekleştirdiği devrimlerle bizi uygar dünyanın bir parçası yapan eşsiz devlet adamı, ölümsüz insan  Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 77. yılında saygı ve minnetle anıyoruz.”

‘O’NUN AYDINLATTIĞI YOLDA İLERLEYECEĞİZ’

 

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Yönetim Kurulu adına 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesaj şöyle;

“Türk ulusu; Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 77. yılında büyük bir özlemle anıyor.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak, tüm imkansızlıklara rağmen, ulus bilinci ve tam bağımsızlık inancıyla başlattığı Kurtuluş Savaşı ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, büyük bir değişim ve gelişim yaşadı.

Dünyanın geleceğini sanayinin belirlediğini gören Atatürk ve arkadaşları, Zonguldak ile yakından ilgilendiler. Zonguldak’ı Ankara’nın ardından ilk il yaptılar. Yabancıların elinde bulunan Zonguldak Kömür Havzası, devletleştirilerek ulusal sanayimize ve Türkiye’ye hizmet eder hale getirildi.

Atatürk’ün “Derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise bizim nazarımızda Zonguldak da o kadar kıymetli bir vilayetimizdir” sözü hayata geçirildi.

Ulusal ve tam bağımsızlıkçı anlayış, Türkiye’nin hızla gelişmesinin ve Dünyanın en güçlü ve onurlu ülkelerinden biri olmasının yolunu açtı.

Atatürk’ün ortaya koyduğu ve yaşamı boyunca uyguladığı ilkeler, her türlü zorlukları aşmamıza ve çağdaş medeniyeti yakalamamıza yeter.

Bizler, O’nun ilkelerinin takipçisi olmaya, aydınlattığı yolda ilerlemeye devam edeceğiz.

O’nu bir kez daha rahmet, saygı ve şükranla anıyoruz”.

 

 

‘KURTULUŞ IŞIĞI YAKTI’

 

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rıfat Sarsık, Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 77. Yılında saygı ile andığını belirtti.

Sarsık açıklamasında, “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 77. yılında saygı ve şükranla anıyoruz.

Büyük Atatürk, yoksulluk, bitkinlik ve çaresizliğin karanlığı içinden bir güneş gibi doğarak çağa damgasını vurmuş; kurduğu Cumhuriyetin ilke ve düşünceleri ile sadece Türk ulusunun değil, bağımsızlık savaşı veren bütün mazlum uluslara da kurtuluş ışığı yakmıştır.

Atatürk, cumhuriyet rejimini, gelişmenin, uygarlığın ve mutluluğun temeli olarak görmüş, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak bizlere çağdaşlığın ve uygarlığın yolunu açmıştır. Büyük Atatürk, sonsuza kadar milletimizin gönlünde ve zihninde yaşayacaktır.

Kendisini bir kez daha saygıyla anıyor, sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

 

 

ÇELENK KOYMAYA DAVET

 

 

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, 10 Kasım 1938’de yitirdiğimiz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 77. Yılında sevgi ile andığını belirtti.

Tüm CHP’lileri çelenk koyma töreni için sabah 8:30’da parti binasına beklediklerini ifade eden Kartal, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve sevgiyle anıyoruz.

77 yıl önce 10 Kasım 1938’de yitirdiğimiz Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Muzaffer Komutanı,Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu,dünyanın tüm mazlum halklarının, devletlerinin örnek aldığı büyük insanı her zamankinden daha büyük bir özlemle anıyoruz.

O’nun zamanında ülkemizin tüm dünya nezdinde büyük bir itibar ve onur kazandığını bilmek, bu gün bizi daha çok üzüyor. Ancak bu eşsiz önderin yaşamı, mücadelesi, Ülkemizi ulaştırmaya çalıştığı laik, bağımsız, çağdaş uygarlık yolunda fedakarca çalışmaları bugün de  yolumuzu aydınlatıyor.

Bu 10 Kasım’da tüm CHP’lileri, çelenk koyma töreni için saat: 08:30’da partide bekliyoruz.”

 

‘ZAFERİN EN BÜYÜK MİMARI’

 

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Büyük Önder Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 77. yıldönümünde, O’nu bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici yayınladığı mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri, fikirleri, başarıları, eserleri ve de kılavuz edinmemiz için geride bıraktığı ilke ve devrimleri yanında büyük bir komutandır. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, kahraman ulusumuz ile birlikte “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile zaferin en büyük mimarı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşının bittiği yerde Türkiye’nin çağdaşlaşma savaşını başlatmış ve O’nun genç nesillere emanet ettiği ve ‘En Büyük Eserim’ diye nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyetini milletiyle beraber kurmuştur. İnanç, azim ve kararlılıkla sürdürdüğü mücadelesiyle Türk milletinin yeniden ayağa kalkmasına öncülük eden Gazi Mustafa Kemal, yokluk içinde var olma mücadelesini tüm dünya devletlerine göstermiş, sevgi ve saygı ile yad edilen büyük bir deha ve devlet adamı haline gelmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız bu günde bizlere düşen görev, uğrunda büyük bedeller ödenerek Ata’mız tarafından bizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni daha aydınlık yarınlara, gelecek nesillere taşımaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 77. yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.”


‘UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ’

 

Eğitim İş Kdz. Ereğli Temsilciliği, Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. Yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Mustafa Kemal Atatürk, yapmış olduğu büyük devrimlerle “benim en büyük eserim” dediği cumhuriyetle, kadın ve erkeği yurttaşlık temelinde eşitleyen hukuk ve eğitim devrimleriyle, halkı geri kalmışlık ve feodal yapısından kurtararak özgür bireyler olarak yaşamasının önünü açmıştır” denildi.

Yapılan açıklama şu şekilde:

Yurdumuzun sömürgeci güçler tarafından işgal edilmesine karşı vermiş olduğu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle, işgal altındaki bütün ulusların umudu ve önderi olmuş Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 77.yılında büyük bir özlem ve sevgiyle anıyoruz. Küllerinden yeniden doğan Türk ulusunun demokratik, laik, çağdaş temeller üzerinde şekillenerek gelişimini büyük önderimize borçlu olduğumuzun bilinci içerisindeyiz.

Mustafa Kemal Atatürk, yapmış olduğu büyük devrimlerle “benim en büyük eserim” dediği cumhuriyetle, kadın ve erkeği yurttaşlık temelinde eşitleyen hukuk ve eğitim devrimleriyle, halkı geri kalmışlık ve feodal yapısından kurtararak özgür bireyler olarak yaşamasının önünü açmıştır.

Ömrü on yıllarca cephelerde vatan savunması yapmakla geçen Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Kurtuluş Mücadelesinden sonra verdiği “yoksullukla ve cehaletle savaş” sayesinde yoksul Anadolu insanı, bayındır köy ve şehirlerde, ağaların ve şeyhlerin boyunduruğundan kurtulmuş biçimde yaşamaya başlamıştır. Millet Mektepleri, Halkevleri ve Köy Enstitüleriyle cumhuriyetin aydınlığı tüm yurttaşlara ulaştırılmaya başlanmış; demiryolları ve fabrikalarla halkın, bayındır bir ülkede, refah içinde yaşaması mücadelesi başlatılmıştır.

“Savaş zorunlu olmadıkça bir cinayettir’’ sözüyle barışın önemini vurgulayan ve dış politikayı da buna göre oluşturan Mustafa Kemal Atatürk, emperyalist kışkırtmayla ülkemizi işgale kalkışan Yunanistan ile Büyük Zafer’in hemen ardından dostluk anlaşması imzalamış, komşu ülkelerle olan ilişkileri de “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesi içerisinde yürütmüştür.

Büyük Atatürk’ün cehalete ve geri kalmışlığa karşı açtığı savaş, ulusumuzun evrensel değerleri özümsemesi ve çağdaş yaşamı benimsemesiyle kısa sürede kazanılmıştır. O’nun ülkemizin kurtuluşu ve çağdaşlaşmasında oynadığı rol, tarihin akışına yön verecek büyüklüktedir. Atatürk ulusumuza olduğu kadar insanlığa da mal olmuştur. Onun liderliğindeki ulusal kurtuluş mücadelesi, dünyadaki bütün mazlum milletlerin özgürlük davasını etkilemiş ve bu durumu Mustafa Kemal Atatürk  “Bizim bu zaferimizin doğuracağı büyük sonuçlar yalnız Türkiye’nin kaderi üzerinde etkili olmakla kalmayacak, aynı zamanda bütün zulüm gören milletleri, kendi hayat ve bağımsızlıklarını tehdit ve tazyik eyleyen zalimler aleyhine hareket için gayrete getirecektir” sözleriyle ifade etmiştir.

Tam bağımsız, demokratik ve çağdaş bir Türkiye’nin kurulmasının ardından geçen 92 yıl sonrasında dahi emperyalist güçler Mustafa Kemal’in düşüncelerine ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulus ve ülke bütünlüğüne saldırmaya devam etmektedir.

Ne yazık ki, Mustafa Kemal’in bize emanet ettiği ülkemiz bugün Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı ve zor sürecinden geçmektedir. Bu süreçte emeğimize, geleceğimize, bilimsel eğitime, laik demokratik Cumhuriyetimize ve Cumhuriyetimizin kazanımlarına, ulusal bağımsızlığımıza ve bütünlüğümüze, sosyal hukuk devletine ve yargı bağımsızlığına yönelik saldırılar kaygı verici boyutlara ulaşmıştır.

13 yıldır ülkemizi emperyalist güçlerin ve uluslararası sermayenin talepleri doğrultusunda yönetenler, devletin bütün kurumlarını ve kaynaklarını onların hizmetine sunmaktadır. Cumhuriyetin laik ve bilimsel eğitim sisteminin yerine, dogmatik ve geri bir eğitim topluma dayatılmaktadır. 4+4+4 sistemiyle yaygınlaşan İmam Hatipler ve zorunlu hale getirilen seçmeli din dersleri yoluyla ülkenin eğitimi; karma, laik, bilimsel ve demokratik özünden uzaklaştırılmıştır.

Bugün ne yazık ki; Mustafa Kemal Atatürk’ün, başta komşularımız olmak üzere dünyanın bütün ülkeleriyle barış içinde yaşamayı esas alan dış politikadan komşu ülkeleri kana bulayan emperyalist savaş politikalarının etkin destekçiliğini yapan bir anlayışa geçilmiştir.

Bugün ulus olarak yapmamız gereken, Yüce Önder'in yaşamını, düşüncelerini, ilke ve devrimlerini tüm yönleriyle gelecek kuşaklara öğretmektir. Cumhuriyet değerlerinin özgürleştirdiği bir ülkede, etnik, dinsel ve mezhepsel ayrıştırma yapılmaksızın bütün toplumun huzur içinde yaşayabilmesinin yolu Mustafa Kemal Atatürk’ün eserine sahip çıkmaktan geçmektedir. Ona ve eserlerine sahip çıktıkça, Atatürk’ü gerçekten anlamış olacağız.

Cumhuriyetin öğretmenleri ve onun ilkelerini kendine rehber edinmiş eğitim çalışanları olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün eserine sahip çıkmaya ve cumhuriyet değerlerini yılmadan savunmaya devam edeceğiz.

Türk Ulusu, Atatürk'ü unutmamıştır ve unutmayacaktır.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.