ARAÇ SAHİPLERİNE ÖNEMLİ UYARI

Tarih: 2013-11-25 15:20:00

Kdz. Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, araç plakaları ve kış lastikleri hakkında önemli bilgilendirme yaptı. Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun 45 Nolu Genelgesinde belirtilen tescil plakalarının niteliklerine v

Kdz. Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, araç plakaları ve kış lastikleri hakkında önemli bilgilendirme yaptı.

Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun 45 Nolu Genelgesinde belirtilen tescil plakalarının niteliklerine ve ölçümlerine ait esasları madde madde belirten Civelek, şunları ifade etti:

“Federasyonumuz tarafından yayımlanan 45 Nolu Genelgede belirtildiği üzere; İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile 04/11/2013 tarihinde yapılan toplantı neticesinde, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin ‘Tescil plakalarının niteliklerine ve ölçülerine ait esaslar” başlıklı 53 üncü maddesindeki düzenlemeler çerçevesinde; Plaka harf ve rakam gruplarının tüm il ve ilçelerde aynı ebatta basılması, Boyaların dayanıklı olması, Plakaların tek tip olması, Dışarıdan standart dışı basılan plakaların bağlı odalarca mühürlenmemesi, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 30 uncu maddesinin 1 inci fıkra (h) bendine göre, tescil plakalarında, plaka basım işlemini gerçekleştiren kuruluşun mührünün bulunması zorunlu olduğundan, dışarıdan standart dışı bastırılan ve Federasyonumuzun mührü bulunmayan plakalar üzerinde etkin denetimlerin yapılmasına karar verilmiştir.”

Civelek, 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiğinin kullanılmasının zorunlu olduğunu belirterek, “Yine Federasyonumuzun 46 Nolu Genelgesinde belirtildiği üzere; 08.11.2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik’in altıncı maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiştir.

Bakanlık ilgi (a ) da kayıtlı genelge ile, kış lastiği uygulamalarına ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.

Söz konusu Genelgeye göre; Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, Kamyonet, minibüs ve ‘A’ türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kış lastiği olması zorunludur. Ayrıca, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemle ve varsa Bakanlıkça belirlenen arttırımlı sürelerle sınırlı olmak üzere şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu husus dikkate alınır.

Federasyonumuzun Bakanlık nezdinde yaptığı girişimler sonunda, yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği olması şartı ilgi (b) sayılı Genelge ile 01 Aralık 2014 tarihine kadar ertelenmiştir.

Esnafımızın idari yaptırımlara maruz kalmamaları için ilgili yönetmeliğe uymalarını önemle rica ederiz” dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.