'ARTIK KADIN SİSTEMİ ETKİLEMELİ'

Tarih: 2015-03-09 11:35:29

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çalışan kadınların üçte birinin tarımda olduğunu bildirerek, “Tarımda çalışan 2,5 milyonu aşkın kadın, hem evlerini çekip çeviriyor hem evde üretim yapıyor hem de tarımsal üretime k

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çalışan kadınların üçte birinin tarımda olduğunu bildirerek, “Tarımda çalışan 2,5 milyonu aşkın kadın, hem evlerini çekip çeviriyor hem evde üretim yapıyor hem de tarımsal üretime katılıyor” dedi.

Bayraktar, günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerin, tarımın belkemiği olduğunu, tarımsal üretiminin yarıdan fazlasını karşıladığını vurguladı. Şemsi Bayraktar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarımda çalışan kadınların içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. 2014 yılı verilerine göre, 15 yaş ve daha yukarı yaştaki 28 milyon 841 bin kadından 8 milyon 729 bininin işgücüne dahil olduğunu, 7 milyon 689 bininin çalıştığını bildiren Bayraktar, “çalışan kadınların yüzde 32,94’ü olan 2 milyon 533 bin kadın tarımda istihdam ediliyor. 5 milyon 156 bin kadın tarım dışı alanlarda çalışıyor. Kadınlarda işsiz sayısı 1 milyon 40 bini buluyor” dedi. Erkeklerde işgücüne katılma oranı yüzde 71,3 iken kadınlarda yüzde 30,3’de kaldığını, kadınlarda istihdam oranının yüzde 26,7, işsizlik oranının yüzde 11,9 olduğunu belirten Bayraktar, tarımın kadınlarda işsizlik oranını yüzde 16,5’den yüzde 11,9’a düşürdüğünü vurguladı.

 

-TARIMDA ÇALIŞAN KADINLARIN YÜZDE 78.88’İ ÜCRETSİZ AİLE İŞÇİSİ

Tarımda çalışan 5 milyon 470 bin kişiden yüzde 46,3’ünü kadınların oluşturduğuna dikkati çeken

Bayraktar, “Tarımdaki kadınların sadece yüzde 10,63’ü kendi nam ve hesabına yani kadın çiftçi olarak çalışıyor. Ücretli veya yevmiyeli çalışan kadın işçi oranı yüzde 10,52. Tarımda kadınların yüzde 78,88’i de ücretsiz aile işçisi olarak hizmet veriyor. Yüzde 95,9’u kendi adına sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değil” dedi.

 

TARIMDA KADINLARIN İŞ YÜKLERİ ERKEKLERDEN FAZLA

Çalışan kadınların üçte birinin tarımda olduğunu, tarımda çalışan 2,5 milyonu aşkın kadının hem evlerini çekip çevirdiğini hem evde üretim yaptığını hem de tarımsal üretime katıldığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: “Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde emek yoğun işleri çoğunlukla kadınlar üstlenmektedir ve iş yükleri genellikle erkeklerden fazladır. Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın belkemiğidir. Tarımsal üretiminin yarıdan fazlasını karşılıyorlar. Dünyada ve Türkiye’de tarımsal üretim, gıda güvenliği ve beslenmede kadın en önemli rolü oynuyor. Tarlada, bağda, bahçede, ahırda ve ağılda bitkisel ve hayvansal üretimin iş gücünü sağlayan kadın, bunların yanında; ev işlerini, hasta, yaşlı ve çocukların bakımını da yapmakta ve aile beslenmesinde en önemli görevi üstlenmektedir.

 

KADIN ÇİFTÇİ EĞİTİMİ

Kadın çiftçilerimizi eğitmeden verimlilik hayaldir. Bu nedenle ülke çapında ‘Kadın Çiftçi Eğitimi’ programını sürdürüyoruz. Nitekim tarımın her safhasında yer alan kadınların gelişmiş yayım metotlarıyla eğitilmesini, tarımsal üretimin artırılmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamak için 14 Mayıs 2012 tarihinde, Dünya Çiftçiler Günü etkinliğimizde, Birliğimiz, Gıda,

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında ‘Kadın Çiftçi Eğitimi İşbirliği’ protokolü imzaladık. 2013 yılında 5 pilot il olan Sakarya, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri ve İzmir’de 771 kadın çiftçiye eğitim verdik. 2014 yılında ise bu eğitimleri 81 ile yaygınlaştırdık. Eğitim çalışmaları illerde halen devam ediyor. Ayrıca, ‘Tarımsal Nüfus Gençleşiyor’, ‘Genç Çiftçi’ eğitimlerinde de kadın çiftçilerimize eğitim alıyor.” Eğitimlere katılan kadın çiftçilerin, önümüzdeki yıllarda, değişikliğin güçlü temsilcileri olacağını ve yaşadıkları toplumun kırsal kalkınmasına katkı sağlayacağını belirten Bayraktar, “şurası iyi bilinmelidir ki sağlıklı nesiller yetiştirebilmenin yolu kadınlardan geçer” dedi.

Kadın çiftçilerin sosyal güvenlik sistemine katılımının desteklenmesi yönünde teşvik edici önlemlere acil ihtiyaç bulunduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: “Kadın çiftçiler için de pozitif ayrımcılık yapılmalı, yıpranma payı, çalıştıkları her yıl için ilave 120 gün, 3 yılda 1 yıl olmalı. Devlet, kadın çiftçilerin sosyal güvenlik kapsamına girebilmeleri için yüzde 60 oranında prim desteği yapmalı. Söz konusu desteğin verilmesi durumunda, kadın çiftçilerin sağlık harcamaları eşleri yerine, kendi sigortalarınca karşılanacağından, desteğin büyük kısmı devlete geri dönecek, böylece kayıt dışılık da önlenmiş olacaktır.”

Son dönemlerde artan kadına yönelik şiddete de değinen Bayraktar, “çok sayıda kadın kötü muameleye, işkenceye maruz kalıyor. Hatta öldürülüyor. Bu kabul edilemez bir durumdur. Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak bunu kınıyor ve bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yapılan yazılı açıklamalar ise şu şekilde:

 

KDZ. EREĞLİ BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN UYSAL:

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Uysal’ın mesajı şöyle: Kadın, toplumun en özverili, çalışkan ve üretken bireyidir. Anne, eş ve kardeş gibi en yüce unvan ve değerleri uhdesinde barındıran kadınlarımızın eğitimli, sorgulayan, üretime ve yönetime aktif bir şekilde katılan bireyler olmaları, ülkemizin ve ilçemizin aydınlık geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. 8 Mart, kadınlarımızın hayat için verdikleri mücadelenin temsil edildiği, varlıklarının değerini bir kez daha idrak etmemize vesile olan gündür.

Kdz. Ereğli Belediyesi olarak her zaman yanında olduğumuz kadınlarımıza, yaşamın her alanındaki desteğimiz sürecektir. Bu vesile ile kadınlar için önemli olan bu günün, yılın 1 günüyle sınırlı kalmaması dileğiyle, tüm kadınlarımızın, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR:

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutladı. Kadınların yer almadığı alanlarda toplumsal başarıdan söz etmenin mümkün olamayacağını dile getiren Belediye Başkanı Muharrem Akdemir; kadına yönelik her türlü şiddete sonuna kadar karşı olduğunu ifade ederek, “Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi olan kadınlarımız ve annelerimiz daima özverinin, sevginin temel kaynağını oluştururlar. Yüreğinde sınırsız sevgi ve hoşgörü ile geçmişten günümüze kadar, Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında, yeri gelmiş cephede savaşmış, yeri gelmiş cephe gerisinde savaşa destek olmuştur. Savaş sonrasında dahi, ülkemizin kalkınmasında kadınlarımız en önde yer almışlardır. Kadınlarımızın iyi şartlara kavuşması demek, toplumumuzun çağdaş uygarlıklar seviyesine ulaşması anlamına gelmektedir. Cumhuriyet’imizin yükselmesinde, demokrasimizin gelişmesinde ve kültürümüzün çağdaş uygarlıklar düzeyinin üzerine çıkarılmasında eğitimli, özgür düşünceli Türk kadınlarımıza görevler düşmektedir. Bu anlamda, 8 Mart dünyada eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri gündür. Toplumumuzun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğinin en önemli unsuru Türk kadını; daima özveri ve sevginin kaynağı olmuştur. Bizler, kadınlarımızı senenin sadece bir gününde değil, her gününde hatırlayarak, onlara gereken hassasiyeti göstermeliyiz. Bu vesileyle başımızın tacı kadınlarımıza saygılarımı sunuyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

 

KDZ. EREĞLİ KENT KONSEYİ:

Bizlerin zor zamanlarında sevecen, hak veren, takdir eden bir tavırla iletişim kurmanın inceliklerini uygulayan kadınlarımız, her zaman toplumda önemli bir yere sahip olmuşlardır. Sevgi dolu iletişimleriyle ve doğrudan ilettikleri düşünceleriyle kendilerine hak vermeyi öğretirler. Hayatın her alanında zorluklarla karşılaşan kadınlarımızın mücadeleci yapısının örnek alınması gerekmektedir. Kadın-Erkek eşitliğinin toplumda daha yaygın olmasının güçlü toplumların oluşmasında fayda sağlayacağı bir gerçektir.Desteklerimizin her zaman onlar için olması gerektiği düşüncesiyle 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'nü kutlar,saygılar sunarız.

 

KDZ. EREĞLİ CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ:

8 Mart Kadın emeğinin ve emekçi kadınların günüdür. Ülkemizde ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır. 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunu ile kadınlarımız erkeklerle eşit kılınmış, 1934 yılında Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün önerisi ile Mecliste alınan kararla Türk Kadını seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Günümüze gelindiğinde ise hakların ve özgürlüklerin kısıtlanmaya çalışıldığı, kadın emeğinin yok sayılmak üzere kadınların üretimden evlere çekilip kapatıldığı , üretemeyen, ekonomik olarak birilerine bağımlı hale getirilmeye çalışıldığı bir döneme doğru başdöndürücü bir hızla gitmekteyiz. İşin en acı tarafı; bu görüşteki siyasi iktidarın düşüncelerinin “siyasetteki kadın vekiller” tarafından dile getirilmekte olmasıdır.

Cumhuriyet dönemini bir imparatorluğun reklam arasına indirgeyecek kadar fütursuz, çıkarcı, düşüncesiz ve saygısızlarına da rastlanmaktadır. İktidar ve cemaat arasındaki kavganın bize öğrettiği, Türkiyemizde hukukun da üstünde güçler bulunduğu, bu güçlerin çatışmasından en çok kadın ve çocukların geleceğinden çalındığını görüyoruz. Kadına yönelik şiddet ve töre kavramı altına gizlenen cinayetlerin de hızla arttığı, cezaların caydırıcılıktan uzak ve az olduğu bu ortamda daha da uyanık olmak zorundayız. Bu konuda herkesi düşünmeye ve olan bitenin bilincinde olmaya çağırıyoruz. Geldiğimiz 7 Haziran seçim sürecinde Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm kadınları; yakınmaları bir kenara bırakıp , kendi yerimize başkalarının düşünmesine izin vermeden özgür iradeleri ile mutlaka seçme hakkını kullanmak üzere sandığa gitmeye ve sandıklara sahip çıkmaya davet ediyoruz. Artık kadının sistemi etkilemesinin zamanı gelmiştir ve geçmektedir. Tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlu olsun.

 

ÇAYCUMA TSO BAŞKANI RIFAT SARSIK:

1800’lü yıllardan itibaren kadınların ortak bir günü olması ve bu günde tüm sorunlarını dile getirmeleri düşüncesinin sonucunda ortaya çıkan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin odak noktasında yer alan kadınlarımız, üstlendikleri görevi yaşatma görevini hiçbir fedakârlıktan çekinmeden yerine getirmiş; modern ve çağdaş Türkiye’nin oluşmasında söz sahibi olmuşlardır. Kadın üyelerimiz başta olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.