ATÖLYELERDE ÇIRAK YETERSİZ

Tarih: 2012-03-19 00:00:00

Zonguldak'ta yaşayan 77 yaşındaki Nazım Aydın, 1960'ta ürettiği ilk yerli torna tezgahının ardından profil bükme, sac bükme, silindir, matkap, demir testere makineleri ile inşaat, maden ocakları ve derelerde geçişi sağlayan teleferik makinesi üretti.1953
Zonguldak'ta yaşayan 77 yaşındaki Nazım Aydın, 1960'ta ürettiği ilk yerli torna tezgahının ardından profil bükme, sac bükme, silindir, matkap, demir testere makineleri ile inşaat, maden ocakları ve derelerde geçişi sağlayan teleferik makinesi üretti.
1953 yılında Bayburt'tan kalkıp Zonguldak'a gelen 77 yaşındaki Nazım Aydın, ilerleyen yaşına rağmen azmiyle örnek oldu. Sanayi sitesinde açtığı dükkanında uzun yıllar torna tesviye işleri yapan Aydın, yıllar geçmesine rağmen meslek aşkının hiç sona ermediğini ifade etti.
Küçüklüğünden bu yana meslek aşkının hiç kaybolmadığını belirten Aydın, "1956'da Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Atölyesi'ne girdim. Atölyede Bulgar, Romen, İtalyan tezgahları vardı. Bir tane Türk tezgahı yoktu. Ben bu tezgahı yapmak istedim. Resimlerini çizdim, ölçülerini aldım. Çok zor şartlarda ağaçtan kalıplarını yaptım. Gündüz işte çalışıyor, gece makine resimleri yapıyordum. Türkiye'de torna tezgahı yapılmazken 1960'ta resimlerini, kalıplarını, dişlilerini, şanzıman kutularının hepsini kendim yaptım. Ben bunu zevkle yaptım" diye konuştu.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işsizliğin arttığını ifade eden Aydın, şöyle devam etti: 
 "TTK'dan ayrıldık. Piyasada birisinin atölyesinde iki sene çırak olarak çalıştım. Torna tezgahı yaptım, matkap tezgahı yaptım, testere tezgahı yaptık. Türkiye'de torna tezgahı yapılmıyordu hala daha yapılmıyor. Eskiden Türkiye sanayide iyi değildi, şimdi iyi. Türkiye'deki sanayi sitelerin bir tanesinde on sene sonra atölye kalmaz, bir tane çırak yok. Herkes okuyayım diye devletten bir şey bekliyor. Devletten bir şey beklemeyin, herkes okuyunca buradaki işleri kim yapacak. Çırak yok, ustalar yetişmiyor, biz yaşlandık. Yaşlanan ustalar işi bırakıyor. Teknoloji ne kadar ilerliyorsa işsizlik de o kadar artıyor. Benim tezgahta iki saatte yaptığım işi, bir başkası teknolojik CNC cihazı ile yarım saatte yapıyor. Zonguldak'ta sekiz dökümhane vardı, bir tane kalmadı."
Kendisinin okumadığını ifade eden Nazım Aydın, "Ben okumadım. İyi ki de okumamışım. Okusaydım aç kalmıştım. Herkesin elinde son model cep telefonu olsun, babası harçlık versin, cebinde sigarası olsun. Halbuki aileler çocuklarını okutmak için ne sıkıntılar çekiyor. Ancak üniversite bitirince mühendis oluyor, iş bulamıyor. Ama birini sanatkar yaptığınız zaman elinde bileziği ile her zaman aç kalmaz. Ben 78 yaşındayım. Her sabah erkenden gelip akşam saatlerine kadar çalışıyorum" diye konuştu. 
Ürettiği makineler ile yetinmeyen Aydın, kendi sağlığını da düşündü. Destek bulamadığı için seri üretime geçiremediği spor aleti ile yorgunluğunu atan Aydın, "Yorulduğum zamanlarda bu spor aletine çıkıp on dakika kendimi dinlendiriyorum. Hiçbir yorgunluğum kalmıyor. Yine işime devam ediyorum" şeklinde sözlerini tamamladı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.