AYTEK, ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR

Tarih: 2010-05-14 00:00:00

Alaplı Ahşap Yat Tekne İmalatçıları Kooperatifi (AYTEK) Başkanı İbrahim Türkoğlu, Bayındırlık Bakanlığından dolgu imar iznin aldıklarını belirterek, "Dolgu çalışması için sayın  Valimiz Erdal Ata'nın izin vermesiyle, 29 Mayıs 2010 tarihinde ilk dolgu çalı

Alaplı Ahşap Yat Tekne İmalatçıları Kooperatifi (AYTEK) Başkanı İbrahim Türkoğlu, Bayındırlık Bakanlığından dolgu imar iznin aldıklarını belirterek, "Dolgu çalışması için sayın  Valimiz Erdal Ata'nın izin vermesiyle, 29 Mayıs 2010 tarihinde ilk dolgu çalışmasına başlayacağız" dedi.

Alaplı Ahşap Yat Tekne İmalatçıları Kooperatifi (AYTEK) Başkanı İbrahim Türkoğlu, Alaplı tersaneler bölgesinde kendilerine tahsisi edilen alanda dolgu çalışmalarına başlayacaklarını bildirdi. Söz konusu projenin topla maliyetinin 300 milyon dolar olduğuna dikkat çeken Türkoğlu, şunları söyledi: "Biz burada Türkiye'nin medarı iftiharı olacak bir tersane düşünüyoruz. Ekonomik nedenlerden dolayı söz konusu yatırımımız biraz gecikti. Bize ayrılan alanda 25 firma yatırım yapacak. Bu da bölgede kimsenin işsiz kalmaması anlamına gelmektedir. Çalışacak işçilerin öncelikle Alaplı ve yakın çevreden temin edilmesi planlanıyor. Diğer taraftan teknik personel temini de, kooperatif oluşturan müteşebbislerin bu bölgeden olması nedeniyle kolay olacaktır. Alaplı tersane alanı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca 12 Mayıs 2006 tarihinde planlanan onaylanan ve 24.08.2006 tarihinde de ÇED olumlu raporu verilen tersane alanının hemen yanında yer alıyor. İnşat aşamasında öncelikli olarak deniz dolgusu yapılacak, bu alan üzerine de servis yolları, yeşil alanlar ve söz konusu imal alanları inşa edilecek ve inşaatın hemen akabinde de faaliyete başlayacaktır. Proje sahası, Alaplı ilçe merkezine yaklaşık 2,5 km. mesafede. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa Tersaneler Genel Müdürlüğü, dalgakıranın yapılması şartıyla projenin yapılmasının uygun olduğunu ifade etmiştir. Çalışacak personel sayısı inşaat aşamasında yaklaşık 120 kişi; işletme aşamasında ise yaklaşık 4 bin kişidir. İşletmenin inşaat ve işletme aşamasında katık atık oluşması muhtemeldir. Söz konusu katı atıklar, kısmen evsel nitelikli katı atıklar olup, bunların Alaplı Belediyesi tarafından toplanması planlanıyor. Yine inşaat aşamasında oluşacak olan hafriyat, demir gibi inşaat kaynaklı atıkların da hafriyat döküm sahasına dökülmesi planlanıyor. Kaymakam Aydın Memük ise, AYTEK Kooperatifinin çok kısa bir sürede dolgu çalışmalarına başlayacak olmasının çok sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, "Alaplı tersaneler bölgesinde yer tahsisi yapılan firmalardan Uzundemir firması tüm yasal prosedürlerini tamamlayarak yatırım iznini almış bulunmakta. Bu firma 2013 yılına kadar dolgu çalışmasına başlama izni aldı. İşler Gemi firmasının durumu ise netlik kazanmış değil. Bu firma şuana kadar sadece süre uzatımında bulundu. Yapması gereken prosedürleri başlayamadı. İnşallah bu yatırım çok kısa bir sürede hayata geçerek bilerce kişiye istihdam kapısı olacak" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.