BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT!..

Tarih: 2009-10-29 00:00:00

Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Mustafa Türkoğlu, ilçede yaklaşan kış mevsimi öncesinde vatandaşları baca temizliği konusunda uyardı. Yaklaşan kış mevsimi öncesinde baca temizliği yaptırmayanların acele etmesi gerektiğini belirten Türkoğlu,  kış aylar

Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Mustafa Türkoğlu, ilçede yaklaşan kış mevsimi öncesinde vatandaşları baca temizliği konusunda uyardı. Yaklaşan kış mevsimi öncesinde baca temizliği yaptırmayanların acele etmesi gerektiğini belirten Türkoğlu,  kış aylarında baca tıkanıklığı sonucu yaşanan yangınların meydana geldiğini, gerek gazların gerekse katı yakıtların dumanlarının can ve mal kaybına neden olabileceğini belirterek baca temizliğinin mutlaka ehil kişilere yaptırılması gerektiğini bildirdi. Karbon monoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümünün bacaların tıkanmasından ve temizlenmemesinden kaynaklandığını ve baca yangınlarının genellikle alt katlardaki lokanta, pastane gibi işyerleri bulunan binalarda sıklıkla meydana geldiğini belirten Türkoğlu," Karbon monoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanmasından ve temizlenmemesinden kaynaklanıyor. Bugüne kadar bacasını temizletmeyenler havanın iyi olduğu günleri en iyi şekilde değerlendirsin. Bugüne kadar bacasını temizletmeyenler havanın iyi olduğu şu günleri en iyi şekilde değerlendirsin,  Bunun yanı sıra Baca yangınları genellikle alt katlardaki lokanta, pastane gibi işyerleri bulunan binalarda sıklıkla meydana gel-iyor. Bacaların, binaların zemin ve bodrum katından başlayıp, çatı ka-tına kadar yükselen kanallardan oluşuyor. Bu kanallar zaman içeri-sinde yağ atıkları, ziftler ve kurumlar ile gerek sobaların gerekse de ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılması sonucu tutuşmasıyla baca yangınları meydana geliyor. Vatandaşlarımızın basit gördüğü ve ihmal ettiği bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturuyor. Tutuşma sonucu, baca kanalı boyunca uzayan alev çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olur.
Özetle, küçücük bir alev, büyük bir yangına sebep olabiliyor. Baca yangınlarından korunmanın yolu ise sanayi işletmelerinde 3-6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kez bacaların temizletilmesinden geçmektedir" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.