'BAĞIMSIZ YARGI MÜCADELEMİZ BİTMİŞ DEĞİLDİR'

Tarih: 2014-09-01 13:16:00

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, yeni adli yılın açılışını ve Dünya Barış Gününü bu yıl da buruk ve kaygılı kutladıklarını açıkladı.    TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan K

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, yeni adli yılın açılışını ve Dünya Barış Gününü bu yıl da buruk ve kaygılı kutladıklarını açıkladı. 

 

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, bağımsızlığı ve tarafsızlığı, anayasada güvence altına alınan yargının yeni adli yılının açılışının, hukukun ayakları altına alındığı bir ortamda son yıllarda artan kaygı ve olumsuzlukların devamı olarak oldukça buruk kutladıklarını açıkladı. AKP iktidarının on iki yıldan bu yana en sorunlu olduğu alanın yargı olduğunu belirten Köktürk konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“AYAKLAR ALTINA ALINMIŞTIR”

“Geride bıraktığımız süreçte iktidar içi ve dışı odaklarca oluşturulan gerçek dışı, sanal, kurgulanmış, tahrif edilmiş delillerle yürütülen Balyoz, Kafes, Odatv., Danıştay Saldırısı davalarında çok net bir biçimde ortaya çıktığı üzere, yargı yoluyla ülke rejimini kaosa sürükleyen tasfiyeler gerçekleştirilmiştir. Yine, evrensel hukukta yer alan temel hukuk ilkeleri ve prensipleri, anayasaya aykırı yasalarla değiştirilerek hukuk devleti ve bağımsız yargı ilkeleri ayaklar altına alınmıştır. Yargıya mutlak egemen olma ve 17 – 25 Aralık Yolsuzluk operasyonlarının üstünün örtülmesi amacıyla TBMM’ye getirilen HSYK Yasa tasarısı sadece parmak çoğunluğuyla değil, kaba kuvvet kullanılarak, tekme atarak, burun kırarak yasama organından geçirilmiştir. 

 

HUKUK DEVLETİ
Bununla da yetinilmeyerek Cumhurbaşkanlığı Seçim sürecinde kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kaldırılarak Yürütme-Yasama ve Yargı güçlerinin tek elde toplanacağı, parlamenter sistemin ortadan kaldırılacağı tek adam diktatörlüğünün kurulacağı bir rejime doğru gidişin ileri adımları gerçekleştirilmiştir. Bugün yaşadığımız süreçte; AKP iktidarı ile birlikte; yargının tüm yurttaşlarımıza eşit davranmadığı, hukuk kurallarının uygulanmasında yurttaşlarımız arasında ayrım gözetildiği, siyasal iktidara muhalif tüm kesimlerin bu şekilde baskı altına alınarak sindirildiği ve yargının en üst kurumlarının kuşatıldığı düşüncesi ve gerçekliği tüm toplum kesimlerine hâkim olmuştur. Ancak sıraladığımız ve onlarcasını sıralayabileceğimiz tüm bu olumsuzluklara karşın “Hukuk Devleti” idealimiz ve “Bağımsız yargı” mücadelemiz bitmiş değildir. Bu mücadele aynı zamanda bağımsız yargıya inanan vatansever hukukçularımızın, laik, demokratik, çağdaş Cumhuriyete inanan tüm yurttaşlarımızın birincil görevidir.

 

“GÖREV SAYIYORUM”
Bu mücadele sürecektir. Bu mücadelenin her zaman yanında olacağımızı çok değerli kamuoyumuzla da paylaşmayı bir görev sayıyorum. Bu duygu ve düşüncelerimizle bugün; tüm ağır koşullara rağmen; görevlerini hukuk ilkelerine uygun olarak yerine getirmeye çalışan değerli yargıçlarımıza, savcılarımıza ve barolarımızın değerli avukatlarına, adliye personelimize yeni dönemdeki çalışmalarında yürekten başarılar diliyorum. 

 

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
Emperyalist devletlerin ve Ortadoğu’daki taşeronlarının, Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de yarattıkları savaş yalnız o ülkeleri kan ve gözyaşına boğmamış, kuruluşundan bugüne “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesiyle yaşayan ülkemizi de tehdit eder duruma gelmiştir. AKP İktidarının komşumuz Suriye’ye karşı üç buçuk yıldan bu yana uyguladığı saldırgan politika ne yazık ki, ülkemizi emperyalizmin taşeronu olarak olası bir müdahale içinde yer almaya sürüklemektedir. Irak’ta görülmemiş bir vahşet uygulayan IŞID terör örgütü, Ortaçağ görüntüleriyle cinayetler işlemekte, Musul Elçimiz ve 49 elçilik çalışanımızı elinde rehin tutmaktadır. Yanı başımızda bizim için hayati önem taşıyan komşularımızla ilişkilerimizin bu denli bozulması, ulusumuzun yararına değil, aksine yüzyıllarca devam edecek olan kin ve nefret politikaları nedeniyle zararınadır. Bugünlerde savaşa karşı duruşumuzu daha da dirençli hale getirmek ve hep birlikte “Savaşa Hayır!” diye haykırmak yurtseverlik borcumuzdur”

 

(Haber Merkezi)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.