BAKANLIKTAN GELEN SEVİNDİRİCİ HABERİ AÇIKLADI

Tarih: 2014-10-14 15:53:00

Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından gelen haberi açıkladı.   Yürürlüğe giren torba yasanın yer altı işletmelerine getirdiği ek maliyetlerin madencilik faaliyetlerini durma noktasına getirmesi ile oluşan istihda

Zonguldak TSO Başkanı Salih Demir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından gelen haberi açıkladı.

 

Yürürlüğe giren torba yasanın yer altı işletmelerine getirdiği ek maliyetlerin madencilik faaliyetlerini durma noktasına getirmesi ile oluşan istihdam kayıplarının ilçe ekonomisi bakımından zor günler geçirmesine neden olduğunu belirten Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Demir, hazırlanan rapora Enerji Bakanlığının olumlu yaklaştığını belirterek, kömür üretiminin devam edeceğini müjdeledi.

 

FAALİYETLER DURMA NOKTASINA GELDİ

Konuya ilişkin Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan açıklama şu şekilde: “Yakın zamanda yürürlüğe giren torba yasanın yer altı işletmelerine getirdiği ek maliyetler sebebiyle, havzamızdaki madencilik faaliyetlerinin durma noktasına geldiği malumunuzdur. Bazı firmaların üretimi tamamen durdurmak zorunda kalmasıyla oluşan istihdam kayıpları nedeniyle şehrimizin ekonomik bakımdan zor günler geçirmekte olduğu ortadadır.

 

RAPOR YETKİLİLERE TAKDİM EDİLDİ

Yerel ekonomimiz bakımından hayati önemde olan kömür üretiminin devamını sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi için yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında; yasal düzenlemeyle gelen ek maliyetlerin detaylı analizini ve alternatif çözüm önerilerimizi içeren raporumuzu yetkililere takdim ettik.

 

“TARAFIMIZA İLETİLDİ”

Bugün (14 Ekim 2014) raporumuz içeriğini ve güncel durumu değerlendirmek üzere Millet Vekilimiz Sn. Köksal TOPTAN ve Enerji Bakanımız Sn. Taner YILDIZ ile Ankara’da toplantı gerçekleştirdik.  Bakanlığın; oluşan ek maliyetlerin karşılanarak havzada madencilik faaliyetlerinin devamı yönünde iradesinin olduğu tarafımıza iletildi. Yasal düzenleme hazırlığının başlatıldığı ve sürecin bir ay içinde tamamlanacağı bilgisini de edinmiş bulunmaktayız.

 

ÖNCE TOPTAN SONRA YILDIZ’A TEŞEKKÜR

Beyanlarını güvence olarak aldığımız Sayın Millet Vekilimizin ve Sayın Bakanımızın da telkinleri doğrultusunda, işten ayrılan personelimizi acilen işe çağırarak üretim faaliyetlerimizi hızlandırmak kararındayız. Yöremiz açısından son derece sevindirici bulduğumuz bu gelişmeyi kamuoyuyla paylaşırken; başta Sn. Köksal TOPTAN ve Sn. Taner YILDIZ olmak üzere olmak üzere ilgisini esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz”

 

(Haber Merkezi) 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.