‘BAKIŞ AÇISI İBRETLİKTİR’

Tarih: 2014-05-20 11:24:00

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara Hemşirelerin vicdan ve ahlaki yönden yetersiz bulduğunu söyleyen Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök’ü “bu talihsiz açıklamasından dolayı kınıyor, müdürlük görevinden acile

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Ali Kara Hemşirelerin vicdan ve ahlaki yönden yetersiz bulduğunu söyleyen Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök’ü “bu talihsiz açıklamasından dolayı kınıyor, müdürlük görevinden acilen istifa etmesini istiyoruz” dedi.

 

Kara yapmış olduğu yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi

 

“İl Sağlık Müdürlüğü gibi bir makamda oturan kişinin, dünyanın en kutsal ve onurlu mesleklerinden birini icra eden hemşirelere hakaret etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sorumluluğu altında görev yapan hemşire arkadaşlarımıza yönelik bu tür nitelendirme yapılması, söz konuşu kişinin ruh halinin ve sağlık çalışanlarına bakış açısını göstermesi bakımından da ibretliktir.

 

Sağlık çalışanlarının haklarını koruması ve savunması gereken kişinin, bu tür sözler söylemesi kabul edilebilir ve anlaşılır bir durum değildir.

 

İşgal ettiği koltuğu derhal boşaltmalı, sağlık çalışanlarının vicdanlarında beraat edemeyecek olsa bile, gerekli soruşturmalar sonrası yasaların gerektirdiği şekilde, haddini ve amacını aşan sözlerinin hesabını vermelidir.

 

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık-Sen tarafından düzenlenen Hemşireler Günü Programı’nda yaptığı konuşmada, hemşirelere yönelik ‘Sizler umudun adısınız. Ne büyük zorluklar yaşadığınız biliyoruz. Ulaşılmazlara ulaştığınızı, uzak demeden, ücra demeden, ihtiyacı olanlara nasıl el uzattığınızı biliyoruz. O çilelere rağmen, insanların en güzel anılarına tanıklık ettiğinizi biliyoruz’ şeklinde konuşmuştu.

 

Bir başbakanın konuşmasına bakıyoruz, bir İl Sağlık Müdürü’nün konuşmasına bakıyoruz; kendisini bu vizyon ve bakış açısına yakıştıramıyoruz.

 

Sağlık sistemimizin, çalışanlarla bütünleşen, onların sorunlarını çözmek için gece gündüz çalışan, hasta ve çalışanların memnuniyetini artırıcı yöneticilere ihtiyacı vardır. Bu tür engelli düşünce sahipleri, dönüşümüyle büyük başarı elde eden sağlık camiasına yakışmamaktadır.

 

Benzer sözleri daha önce de söylediğine şahit olduğumuz Gaziantep İl Sağlık Müdürü, 11 Nisan günü Gaziantep’te bir otelde Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Dahili ve Yoğun Bakım Hemşirelik Kongresi’nde hemşireleri a sosyal kişiler olarak tanımlamıştı.

 

Sağlık çalışanlarını hor ve hakir gören, ahlaki ve vicdani yönden eksik bulan birisi, en kısa zamanda görevini bırakmalıdır.

 

Hemşirelik mesleğine yaptığı hakaretlerle, bizleri, ‘kuzuyu kurda teslim etmişler’ şeklinde düşünmeye zorlamamalıdır. Hemşireler Günü için düzenlenen törende yaptığı skandal konuşma ile hemşirelik mesleğine ve onuruna hakaret eden Metin Karakök’le ilgili olarak Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile de görüşerek gereğinin yapılmasını isteyeceğiz.”

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.