BAŞBAKANIN MÜJDESİ MADENCİLERİ SEVİNDİRDİ

Tarih: 2015-05-21 12:22:24

- Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Demir: "Bakanlar Kurulu kararıyla 'torba kanunun' yol açtığı mağduriyetler giderilecek, böylece özel sektörde 3 bin 200'e gerileyen işçi sayısı yıl sonuna kadar 5 bini geçecek"
- GMİS Genel Başkanı Demir: "Özel sektörün artan masraflarının devlet tarafından sübvanse edilmesi istihdamı daha da arttıracak"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun maden işletmecilerinin sıkıntılarının giderilmesine yönelik düzenleme yapıldığını açıklaması, sektörde memnuniyetle karşılandı.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, AA muhabirine yaptığı açılamada, geçen yıl yürürlüğe giren kanunla, maden işletmecilerinin maliyetlerinin arttığını, bu nedenle bir çok işletmede üretimin durdurulduğunu anlattı.

Başbakan Davutoğlu'nun, maden işletmecilerinin sorunlarının çözülmesine yönelik hazırlanan düzenlemenin Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını söylemesinin sektörde memnuniyetle karşılandığını dile getiren Demir, "Torba kanundan önce özel sektörde 4 bin 600 kişi çalışıyordu. Yasa yürürlüğe girdikten sonra bütün saha sahibi arkadaşlarımız üretimi durdurdu. Daha sonra sorunun çözüleceği sözünü alınca işçilerin bir bölümü yeniden istihdam edildi. Bakanlar Kurulu kararıyla torba kanunun yol açtığı mağduriyetler giderilecek, böylece özel sektörde 3 bin 200'e gerileyen işçi sayısı yıl sonuna kadar 5 bini geçecektir" diye konuştu.

Söz konusu kanunun işçi başına bin 650 lira civarında ek maliyet getirdiğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

"Bizden haber bekleyen birçok arkadaşımız var. İnşallah yıl sonuna kadar hepsini tekrar işe alacağız. Bakanlar Kurulu kararını gördükten sonra işçilerimizi yavaş yavaş çağırmaya başlayacağız. Biz Türkiye Taşkömürü Kurumu sahalarını redevans karşılığı işletiyoruz. Ton başına ödediğimiz para 32 lira civarındadır. Bu oluşan maliyet farkı nedeniyle bizden iki türlü hesap istendi. Birincisi ton başına maliyet. Hesap yaptık, 67 lira civarında olduğunu belirledik.  İkinci olarak da adam başı bir maliyet çıkarttık. Bu da yaklaşık bin 650 lira. Bu iki hesabı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerine teslim ettik. Bu farkların telafisinin hangi yöntemle olacağı tam netleşmedi. Bunun için Bakanlar Kurulu kararını bekliyoruz."


- "Maliyet farkını devlet sübvanse edecek"

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci de özel işletmelerden çıkarılan madencilerin bir an önce yeniden istihdam edilmesini beklediklerini dile getirdi.

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan düzenlemenin sevincini yaşadıklarını anlatan Demirci, "Özel sektörün artan masraflarının devlet tarafından sübvanse edilmesi  istihdamı daha da arttıracak. Ekonomiye kazandırılmayı bekleyen taş kömürü rezervleri var. Bunlar için de gerekli olan tek şey istihdam" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 19 Mayıs'ta düzenlediği mitingde, "Baktık ki getirdiğimiz sistem bazı işverenlerimiz için zorluklar getiriyor ve bunun getirdiği zorluklar sebebiyle bazı iş yerleri kapandı, takriben 4 bine yakın madencimiz işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı. Gelmeden önce Bakanlar Kurulunda imzaya açtım, redevansların ve işverenlerin fiyat farkıyla ilgili düzenlemeyi yapıyoruz ve bu işçilerimizin artık geri alınmasına hiçbir engel kalmıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

fikri oguz tekin :

işci alınacaksa yıl sonunu secım sonunu neden beklıyon ey hukumet ne yanı bunu soylemekle garıban işciden oymu alacagını sanıyon abdalsa vatandaş oyunu verır sıze ama bence ınanmazalr artık akp yonetımıne inşAllah

fikri oguz tekin :

işci alınacaksa yıl sonunu secım sonunu neden beklıyon ey hukumet ne yanı bunu soylemekle garıban işciden oymu alacagını sanıyon abdalsa vatandaş oyunu verır sıze ama bence ınanmazalr artık akp yonetımıne inşAllah

nihat ölmez :

inanma kara elmasın hasa insanı ttk nı sahip olduğu madenleri hema ya vereilip . daha sonra çıkartılan yasa hayır diyenlere ne 5000 ni 10 kişi alsınlar şükrederim. aynı senerya erdemir üzerinden oynandı .hani satırmıyacaktı ne oldu tabii akparti yapar çalaar oldu

ereğlili :

madenci arkadaş yalan söyleyen akp yöneticileri ne yapıyor biliyormusunuz? siz 1500 2000 lira alırken emekli olmuş ve onları tekrar işe alıp 3000 3500 verip çalıştırıp sizin hakkınızı gaspediyorlar, inanın secimden sonra ilk darbe size gelecek ve sonrada erdemir işçi, bunların tek dertleri şu secimi almak ama öyle ama böyle secim sizin

Madenci :

akp her seçim öncesi olduğu gibi yine yalan söylüyor.seçim bittikten sonra verdikleri sözleri unutuyorlar.daha önceden gördük.12 küsür yıldır nerelerdelermiş.akp işçi düşmanıdır.madenci kardeşlerim artık yemeyin bu yalanları.gücünüzü sandıkta gösterin.

emekli :

sakın ha madenci kardeşim sakın ha inanmayın, eğer iktidar devam ederse ilk darbeyi siz yiyeceksiniz, bundan adım gibi eminim, 12 yıldan beri işçiyi bir türlü sevmeyen akp her türlü sözü secim önce söyleyebiliyor, amacları çok ama çok farklı işçi emekli abinizden tavsiyem sakın ola inanmayın

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.