BASIN BAYRAMI KUTLAMA MESAJLARI

Tarih: 2014-07-24 11:44:00

Basında Sansürün Kaldırılışının 196. Yıldönümü ve Basın Bayramı nedeniyle yapılan kutlama mesajları şu şekilde:   Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan: “Ülkemizin demokratikleşmesinde kilit rol oynayan yazılı ve görsel basın, çağdaş

Basında Sansürün Kaldırılışının 196. Yıldönümü ve Basın Bayramı nedeniyle yapılan kutlama mesajları şu şekilde:

 

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Prof.Dr.Ercan Candan: “Ülkemizin demokratikleşmesinde kilit rol oynayan yazılı ve görsel basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri ve haber alma-yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda, bilgilendirme, aydınlatma, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi önemli bir görevi yerine getirmekte olan basının, bu işlevini en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için, basın özgürlüğü hayati önem arz etmektedir. Basın özgürlüğünün var olabilmesi, demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi, düşünce ve fikir özgürlüğünün toplumun bütün kesimlerinde yeterince kullanılabilmesi, basının haber alma ve yaymasının önündeki engellerin kaldırılmasıyla mümkündür. Demokrasinin hakim, medyanın tamamen özgür ve bağımsız olmadığı toplumlarda hukuktan, özgürlük, demokrasi ve adaletten bahsedilemez. Kamu yararını gözeten, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gösteren, bağımsız ve tarafsız habercilik anlayışını benimseyen, görevini etik ilkelerden ödün vermeden yerine getiren basın, şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır. 24 Temmuz'un, 1908'de Meşrutiyetin ilanıyla Türk basınında sansür ilk kez kaldırılmış, bu önemli güne haiz olarak da basın bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır”

 

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir: “Toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel görev sayarak halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları aynı zamanda demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Basın, yazılı ve görsel kanallar aracılığı ile yaşadığımız bölge ve dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. Sansürün kaldırılması, Türk basının gelişmesi bakımından en önemli dönüm noktasıdır. İletişimin en güçlü kanallarından olan basın; toplumun gerçekleri öğrenmesi, olayları tartışabilmesi ve düşüncelerinin duyurulmasının yanı sıra, yerine getirdiği kamu göreviyle bireylerin bölge, ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamakta, halkın yönetimi denetleyebilmesinde etkin bir araç rolü üstlenmektedir”

 

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal: “Haberlerin ve düşüncelerin iletilmesine aracılık ederek toplumun bilgilendirilmesini, farklı fikirlerin dile getirilmesini ve tartışılmasını sağlayan basın, üstlendiği görev itibariyle bugün toplumumuzun en önemli kurumlarından biri haline gelmiştir.  İçinde bulunduğumuz çağda her türlü aracın iletişim vasıtası olarak kullanılması nedeniyle haberler daha hızlı yayılıp, paylaşılmaktadır. Kitle iletişimin bu kadar etkin olduğu bir zamanda basın kuruluşlarının güç ve önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Hal böyle olunca basının; içinde yaşadığı toplumun, mili, ahlaki, insani ve kutsal değerlerine sahip çıkarak doğru ve tarafsız bir şekilde görevini yerine getirmesi kamuoyunun nazarında oldukça önem taşımaktadır.  Bu düşüncelerle; mesai kavramı gözetmeksizin toplumu aydınlatmak, kamuoyu oluşturmak için sorumluluk bilinciyle hareket eden başta Karadeniz Ereğli olmak üzere bölgemizde görev yapan radyo, televizyon, yerel ve ulusal gazetecilerin temsilcileri olmak üzere tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar, görevlerinde başarılar dilerim”

 

Kdz. Ereğli Kent Konseyi Başkanı Noyan Keskin: “Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve aydınlatılması gibi önemli bir görevi yerine getiren basının özgür olması son derece önem taşımaktadır. Basın, ancak bu sayede halka tarafsız ve doğru bilgiyi ulaştırabilir. Değerli basınımızın bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da görevini en iyi şekilde yapacağına inanıyor, bu duygu ve düşüncelerle tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramı’nı kutluyorum”

 

Basın İlan Kurumu Zonguldak Şube Müdürü Özgür Topaloğlu: Görevi toplumu bilgilendirmek, olaylardan haberdar etmek ve sağlıklı bir kamuoyu oluşmasında katkıda bulunarak kamuoyunun düşüncelerini, eleştirilerini yöneticilere ulaştırmak olan bu görevi ifa ederken fedakârca ve büyük özveriyle toplumsal duyarlılık içerisinde çalışan tüm basın mensubu arkadaşlarımızın, 24 Temmuz Basın Bayramını kutlar başarılar dilerim. Ayrıca yaklaşan Ramazan Bayramını güzellik, birlik, beraberlik içerisinde, mutlu bir şekilde geçirmeniz dileğiyle.

 

Yazıcıoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Yazıcıoğlu: “Yaz-kış, yağmur-çamur, gece-gündüz demeden zor şartlar altında çalışan basın mensuplarının tek amaçları doğru ve tarafsız haber yaparak kamuoyunu bilgilendirmektir. Her ortamda ve her koşulda yüklendikleri sorumluluk duyguları içinde tarafsız olarak toplumun haber alması adına görevlerini yerine getiren tüm basın çalışanlarını tebrik ediyorum. Biliyoruz ki, görevini toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri korumayı ilke edinmiş tarafsız bir anlayışla ifa eden özgür basın, demokrasilerin en büyük güvencesidir. Bu düşüncelerle, basın ilkelerine göre mesleklerini tarafsız bir şekilde yerine getiren tüm basın mensuplarımızın Basın Bayramını kutluyorum”

 

Çaycuma TSO Başkanı Rıfat Sarsık: “Güçlü Türkiye’nin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın camiası, ülkenin her temel taşında hak sahibidir. Kişilerin ve toplumların bireysel ve toplumsal düşüncelerini açıklayabilmesi ve paylaşabilmesi güçlü ve bağımsız basın kuruluşlarının varlığıyla mümkündür. Açıklanamayan, paylaşılamayan düşünce ve olaylar, insan hak ve özgürlüklerini kısıtlar ve ne bireyin kendisine ne de topluma fayda saplar. Basın özgür olmadığı sürece ülke için demokrasi ve insan haklarından bahsetmek de mümkün değildir. Toplum değerlerine sadık, hak ve özgürlükleri tarafsız uygulayan, bağımsız ve çok sesli basını demokrasinin en güzel göstergesidir”

 

Erdemir Kurumsal İletişim Müdürlüğü: “Sansürün kaldırılışının 106. Yılında, kamuoyunu aydınlatma görevlerini fedakarca yerine getiren basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutlarız”

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Emin Semih Özkök: “Geçen yıl basında sansürün kaldırılışının yıldönümünü 105 yıllık uzun bir öykünün özeti ile kutlamıştım. Bugün ise ülkemizde basının, yerelde ve ulusalda sansürünün hala 1908 öncesi acımasızlığını aratacak kadar yakıcı ve acı olduğu gerçeğiyle yüzleşebilen, yaşamsal şantajlara boyun eğmek zorunda bırakılan ve buna direnen basın emekçilerinin varlığından duyduğum memnuniyeti ve gelecek umudunu taşıdığımı söyleyerek, gerçek gazetecilerin basın bayramını yürekten kutluyorum”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ünal Savaş :

BASIN BAYRAMI? KUTLAMASI ve ATATÜRK’’TEN BASIN CAMİASINA MESAJLAR... Ünal SAVAŞ --------- MESAİ KAVRAMI GÖZETMEKSİZİN TOPLUMU AYDINLATMAK, KAMUOYU OLUŞTURMAK, İÇ VE DIŞ DÜNYADAN HABERDAR ETMEK İÇİN, GECE GÜNDÜZ - SICAK SOĞUK - YAĞMUR ÇAMUR DEMEDEN HERTÜRLÜ OLUMSUZ HAVA KOŞULUNDA BİLE ÖZVERİYLE GÖREV YAPAN TÜM BASIN EMEKÇİLERİNİN VE KURULUŞLARININ 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMINI? KUTLAR, ÜLKEMİZDEKİ VE ZONGULDAK’IMIZ DA Kİ TÜM BASIN EMEKÇİLERİNİN VE KURULUŞLARININ DAHA ÖZGÜR DÜŞÜNEBİLME, YAZABİLME VE YAYINLAYABİLME ÖZLEMİNE EN KISA SÜREDE ULAŞABİLMESİ DİLEKLERİMLE BİRLİKTE, CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU M. KEMAL ATATÜRK'ÜN BASIN CAMİASINA VE EMEKÇİLERİNE YÖNELİK ŞU GÜZEL VECİZ SÖZLERİNİ DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ, KURULUŞLARI VE HABER SİTENİZİN DEĞERLİ OKUYUCULARIYLA PAYLAŞIRIM…. Devamı var…

Ünal Savaş :

Öncekinin devamı… CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU M. KEMAL ATATÜRK’TEN BASIN CAMİASINA MESAJLAR: ------- MESAJ -1) “GAZETECİLER KANUNUN VE UMUMUN MENFAATLERİNİN AKSİNE MUAMELELERE ŞAHİT VE VAKIF OLDUKLARI TAKDİRDE GEREKLİ YAYINDA BULUNMALIDIR.” (1923) -------- MESAJ -2) “GAZETECİLER, GÖRDÜKLERİNİ, DÜŞÜNDÜKLERİNİ, BİLDİKLERİNİ SAMİMİYETLE YAZMALIDIR.” (1929) -------- MESAJ -3) "CUMHURİYET DEVRİNİN KENDİ ZİHNİYET VE AHLAKIYLA DONANMIŞ BASININI YİNE ANCAK CUMHURİYETİN KENDİSİ YETİŞTİRİR." (1925) -------- MESAJ -4) “MATBUAT HİÇBİR SEBEPLE TAHAKKÜM VE NÜFUZA TABİ TUTULAMAZ.” (1923) -------- MESAJ -5) “BASIN, MİLLETİN MÜŞTEREK SESİDİR. BİR MİLLETİ AYDINLATMA VE İRŞATTA, BİR MİLLETE MUHTAÇ OLDUĞU FİKRÎ GIDAYI VERMEKTE, HULÂSA BİR MİLLETİN HEDEFİ SAADET OLAN MÜŞTEREK BİR İSTİKAMETTE YÜRÜMESİNİ TEMİNDE, BASIN BAŞLI BAŞINA BİR KUVVET, BİR MEKTEP, BİR REHBERDİR.” (1922) … Devamı var…

Ünal Savaş :

MESAJ -6) "BASININ TAM VE GENİŞ HÜRRİYETİ İYİ KULLANMASININ, NE DERECEDE NAZİK BİR VAZİYET OLDUĞUNU SÖYLEMEYE LÜZUM GÖRMEM. HER TÜRLÜ KANUNİ KAYITLARDAN EVVEL BİR KALEM SAHİBİNİN İLME, İHTİYACA VE KENDİ SİYASİ TELAKKİLERİNE OLDUĞU KADAR VATANDAŞLARIN HUKUKUNA VE MEMLEKETİN, HER TÜRLÜ HUSUSİ TELAKKİLERİN ÜSTÜNDE OLAN, YÜKSEK MENFAATLERİNE DE DİKKAT VE HÜRMET ETMEK MANEVİ ZORUNLULUĞU, ASIL BU MECBURİYETTİR Kİ UMUMİ DÜZENİ TEMİN EDEBİLİR. BUNUNLA BERABER BU YOLDA YANILMA VE KUSUR OLSA BİLE; BU KUSURU DÜZELTECEK ETKEN VE VASITA; BASIN HÜRRİYETİNDEN DOĞAN MAHZURLARIN GİDERİLME VASITASI, YİNE BASIN HÜRRİYETİDİR." (1925) -SAYGILARIMLA - “Haber kutsal, Yorum hürdür.” “News are free, Comment is free” - https://twitter.com/unalsavas60 - https://www.facebook.com/!/unal.savas.56 - Ünal SAVAŞ – Erdemir emeklisi, Kalite gönüllüsü - “Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality”

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.