BASIN TRAFİK KARTINA YENİ PROTOKOL

Tarih: 2009-08-01 00:00:00

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğünce ''Basın Trafik Kartı''na ilişkin rotokol imzalandı. Trafik görevlileri  sadece Sarı Basın Kartı sahiplerine verilen 'Basın Trafik Kartı'na sahip olanlara; kendilerine geçiş, trafi

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğünce ''Basın Trafik Kartı''na ilişkin rotokol imzalandı.

Trafik görevlileri  sadece Sarı Basın Kartı sahiplerine verilen 'Basın Trafik Kartı'na sahip olanlara; kendilerine geçiş, trafiği aksatmamak şartıyla durma, duraklama ve park etme gibi kolaylıklar sağlayacaklar.

Kdz. Ereğli'de Bedri Erel, Celal Bozkuş, Yüksel Balcı ve Mustafa Kemal Bektaş'ta Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün ilgili basın kartı bulunuyor.

Kısa adı BYEGM olan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yürürlükteki Basın Kartı Yönetmeliği'ne uygun olarak 23 Temmuz'da imzalanan protokolle, 26 Mayıs 1989 tarihli protokol yürürlükten kaldırıldı.
''Basın Trafik Kartı'' almak isteyen medya mensuplarının, Ankara'da BYEGM'ne, bu kurumun il müdürlüğü bulunan yerlerde bu birimlere, diğer yerlerde ise valiliklere başvurmaları gerekiyor.
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 'Protokol uyarınca 'Basın Trafik Kartları', basın kartı taşıyan basın mensuplarının görevleri sırasında bulundukları aracın ön camında, görevlilerin kolayca görebileceği şekilde bulundurulacaktır. Protokol, trafiğin düzenlenmesinden sorumlu kişilerce 'Basın Trafik Kartı' bulunan görevlileri gördüklerinde kendilerine geçiş, trafiği aksatmamak şartıyla durma, duraklama ve park etme gibi kolaylıklar sağlanmasını hükme bağlamaktadır. Protokol hükümlerince, 'Basın Trafik Kartları'nın ilgili düzenlemelere aykırı kullanılması, BYEGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yürürlükteki Basın Kartı Yönetmeliği'ne uygun olarak 23 Temmuz'da imzalanan protokolle, 26 Mayıs 1989 tarihli protokol yürürlükten kaldırıldı. ''Basın Trafik Kartı'' almak isteyen medya mensuplarının, Ankara'da BYEGM'ne, bu kurumun il müdürlüğü bulunan yerlerde bu birimlere, diğer yerlerde ise valiliklere başvurmaları gerekiyor. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: ''Protokol uyarınca 'Basın Trafik Kartları', basın kartı taşıyan basın mensuplarının görevleri sırasında bulundukları aracın ön camında, görevlilerin kolayca görebileceği şekilde bulundurulacaktır.
Protokol, trafiğin düzenlenmesinden sorumlu kişilerce 'Basın Trafik Kartı' bulunan görevlileri gördüklerinde kendilerine geçiş, trafiği aksatmamak şartıyla durma, duraklama ve park etme gibi kolaylıklar sağlanmasını hükme bağlamaktadır. Protokol hükümlerince, 'Basın Trafik Kartları'nın ilgili düzenlemelere aykırı kullanılması, başkalarına kullandırılması ve ilgilinin basın kartının iptali durumlarında bu kartlar geri alınacaktır. Ayrıca araçlarında Basın Trafik Kartı dışında 'Basın' ibaresini kullanmak suretiyle benzer tabela veya kart taşıyanların, varsa basın kartları iptal edilecektir.''kullandırılması ve ilgilinin basın kartının iptali durumlarında bu kartlar geri alınacaktır. Ayrıca araçlarında Basın Trafik Kartı dışında 'Basın' ibaresini kullanmak suretiyle benzer tabela veya kart taşıyanların, varsa basın kartları iptal edilecektir.''

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

sezer :

bundan bize ne haber mi şimdi bu

Mustafa Yılmaz :

Yaklaşık 30 gazetenin olduğu ilçemizde, arabası olan gazetecilerin bazılarında gördüğümüz "basın" kartlarının kullanımdan kalkacağını öğrenmek oldukça güzel. Bakalım ilçemizde bu uygulama nasıl yürürlüğe girecek. Bir bilgisayar ve bir printer ile kendilerini "gazeteci" zannedenlerin göstereceği tepkiyi ısrarla takip edeceğiz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.