BAŞKAN, KREDİ YETKİSİ İSTEDİ

Tarih: 2010-03-03 00:00:00

Zonguldak Belediye Meclisi'nin Mart ayı birinci toplantısı, Belediye Nikah Salonu'nda Belediye Başkanı İsmail Eşref başkanlığında yapıldı. Zonguldak Belediyesi eski Başkanı Secaattin Gonca'nın, emekliliği gelmiş işçilerin ikramiyelerini vermek için 80 ay

Zonguldak Belediye Meclisi'nin Mart ayı birinci toplantısı, Belediye Nikah Salonu'nda Belediye Başkanı İsmail Eşref başkanlığında yapıldı. Zonguldak Belediyesi eski Başkanı Secaattin Gonca'nın, emekliliği gelmiş işçilerin ikramiyelerini vermek için 80 ay vadeli çektiği 17 milyon TL'lik krediyi ödemekte sıkıntı çektiğini belirten Belediye Başkanı İsmail Eşref, meclis üyelerinden kredi çekmek için yetki istedi.
17 milyon TL olarak çekilen krediyi 34 milyon TL olarak geri ödediklerini ve daha düşük faizle İller Bankası'nın teminat göstererek yeni bir kredi çekmek istediğini söyleyen Eşref, "Çok daha düşük faizle 15 milyon TL kredi çekildiği takdirde geri ödemesi çok daha kolay olacak. Bu sayede aylık 400 bin TL değil, 300 bin TL taksit ödemiş olacağız ve belediyeyi büyük bir yükten kurtaracağız" dedi.
Eşref, yaptığı açıklamada, "Zonguldak Belediyesi'nin 25 yıldır geçinilemez noktaya sürükleyen o kabus gibi çöplerin toplanamadığı, işçilerin maaşının verilemediği günlerin tek sebebi 1985 yılında 1500 kişinin çalışmış olmasıdır. Yıl 1996'da ben göreve geldim, çok zor maaş ödeyebiliyorduk. İkramiyeleri veremiyorduk. Yıl 2001, kriz meydana geldi ve İller Bankası payları düşüyor. Maaşlar taksitli ve eksik verilebiliyorduk. Yıl 2009, sürekli eziyet ve sıkıntı. 1996'da ben göreve geldiğimde 1040 işçi, 217 memur vardı. 1250 kişiyle ben teslim aldım. Eğer hale o günkü işçi olsaydı, ayda 3 milyon TL maaş ödeyecektik. 8 yıl süreyle hizmet alımı yapmadım, aksine tek bir kişiyi bile işe de almadım. Teslim ederken 770 işçi ile bıraktım. Yani toplamda 1056 kişiyle teslim ettim. Biz her ay 2 kişiyi emekli ettik, fakat ikramiyelerini peşin verdik. Bizden sonraki Belediye Başkanımız farklı bir yöntem uyguladı. 17 milyon TL kredi çekti. Yaklaşık 100 kişi civarında kişi emekli edildi. Doğru bir hareketti, fakat onun geri ödemesi 34 milyon TL olarak geri ödeniyor. 7 sene, 80 küsur aya bölündüğü zaman ayda 400 bin TL kredi ödüyoruz. Bu para da belimizi büküyor. Bu hareket doğruydu, fakat çok ciddi bir faiz çıkıyor. 17 milyon TL alıp 34 milyon TL geri ödeniyor. Zonguldak Belediyesi'ni 400 bin TL'den kurtarırsak, ayda 100 emekli 150 bin TL ücret alıyor. Bize dava açan emeklilerimiz, kiralarımıza haciz koymuş, aylık bizim 200 bin TL kira gelirimizi alıyorlar. Toplamda 5 sene sonra aday sayımız da artacaktır" dedi
"DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ ÇEKECEĞİZ"
Bu zamana kadar yapılan borçların çilesini kendisinin çektiğini dile getiren Eşref, "Çile çekmek, düzeltmek bize düştü. Zaten göreve bunu düzeltmek için geldik. 1985 yılından beri belediye başkanları hep düzeltmeye çalıştı, çalışmada yapıldı. Bu 17 milyon TL'lik borcun kalan anaparası 13 milyon TL. Faizleri de üstüne koyunca 21 milyon TL borcumuz kaldı. Biz bunu yapılandırma kararı alacağız. Yazdık, anlaşmaya çalıştık, fakat olmadı. Tekrar kredi çekelim ve her ay 400 bin TL taksit ödeyeceğimize 300 bin TL ödeyelim. Bu kredi borcunu kapatmak için özel ve resmi bankalardan 5 yıl vadeli anaparası 15 milyon olan kredi talep ediyoruz. Krediler kapatılırken de masraflar olacaktır. Şu an kredimizin faizi 1.75, araştırmamıza göre bazı bankalar bize 0.70'lik bir faizle kredi verecekler. Bu amaçla düşük faizli yeni bir kredi çekerek bu büyük yükün altından kalkarak aylık 400 bin TL değil, 300 bin TL civarında bir kredi taksiti ödeyeceğiz" dedi.
Kredi yetkisi, görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edildi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.