BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Tarih: 2014-05-14 15:14:00

Soma’da meydana gelen maden faciası nedeniyle kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve siyasilerden başsağlığı mesajları yayınlandı.   REKTÖR MAHMUT ÖZER Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer, “Manisa ili Soma

Soma’da meydana gelen maden faciası nedeniyle kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve siyasilerden başsağlığı mesajları yayınlandı.

 

REKTÖR MAHMUT ÖZER

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mahmut Özer, “Manisa ili Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kazada hayatlarını kaybeden maden işçisi kardeşlerimizin ölüm haberini derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayız. Milletçe yüreğimizi kanatan, ülkemizi yasa boğan bu elim hadisenin acısını derinden hissediyoruz. Emeğin ve alın terinin anlamının en iyi okunabildiği bir coğrafyada yaşayan insanlar olarak karaelmas uğruna canlarını yitiren emekçilerin şehadet haberini almanın üzüntüsü içerisindeyiz. Faciada hayatını yitiren işçilerimize Allah’tan rahmet diler, kederli ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz. Başımız sağolsun.

 

EĞLENCELER İPTAL EDİLDİ

Manisa ili Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen elim hadisede şehadete yürüyen işçi kardeşlerimizin acısını derinden hissediyor; halen toprak altında bulunan kardeşlerimizden güzel haberler almayı yürekten diliyor; yaralı kurtarılanlara acil şifalar diliyoruz. Bu kahreden gelişme dolayısıyla Üniversitemizde devam eden 20. Uluslararası Bilim ve Gençlik Haftası kapsamındaki eğlence programlarını iptal ediyoruz. Başımız sağolsun.

 

ÇAYCUMA TSO

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rifat Sarsık: “Çok sayıda madenci kardeşimizin hayatını kaybettiği Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki kömür madenindeki kazadan dolayı derin üzüntü içindeyiz. Şehit olan madencilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, kurtarma çalışmalarının sevindirici haberlerle tamamlanmasını yürekten temenni ederiz”

 

ALAPLI BELEDİYE BAŞKANI NURİ TEKİN

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, “Manisa Soma’daki maden ocağında trafo patlamasıyla çıkan yangın sonucu 200’ün üzerinde işçimizin hayatını kaybetmesi, onlarca işçimizin de yaralanması, ülkemizin her tarafında olduğu gibi ilçemizde de büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır. Acımız çok büyük ve derindir. Umudumuz ve duamız, her ne kadar umutlar gittikçe azalsa da, kurtarma çalışmalarının devam ettiği maden ocağında, mümkün olduğunca daha fazla canın kurtarılması ve hayatını kaybeden işçilerimizin mümkün olduğunca az olmasıdır. Dualarımız, halen maden ocağında bulunan işçilerimizin canlarının sağ olmasıdır. Endişemiz ve korkumuz ise can kaybımızın daha da artmasıdır. Maden kazaları maalesef ülkemizin acı gerçeklerinden biridir. Bu gerçeği en fazla yaşayan bölge olduğumuzdan bu acının ne demek olduğunu, içimizde nasıl silinmez izler bıraktığını Zonguldak halkı olarak en iyi biz ve özellikle bu kazalarda hayatını kaybeden madencilerimizin aileleri bilir. Dolayısıyla, Soma’daki maden kazasının bölge insanının ve özellikle hayatlarını kaybeden madenci ailelerinin yüreğini nasıl tarifi imkansız bir acı düşürdüğünü, bu acıyı defalarca yaşayan bölge insanı olarak en iyi bizler hissederiz; onları en iyi bizler anlarız.   Soma’da hayatlarını kaybeden maden şehidi işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet,  yaralı işçi kardeşlerimize acil şifalar; ülkemize ve kazada hayatlarını kaybeden işçilerimizin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum”

 

İŞÇİ PARTİSİ KDZ.EREĞLİ İLÇE BAŞKANLIĞI

İşçi Partisi Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Alev Aksu: “Soma’da kömür ocağında meydana gelen patlama ve yangın sonucunda 200 maden işçisi şehit oldu, çok sayıda yaralımız var. Türk milletine, işçi sınıfımıza ve şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyoruz”

 

KANDİLLİLLER DERNEĞİ

Kandilliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av.Ö.Korhan Us, Manisa, Soma’daki faciada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı  diledi, kurtulanlara geçmiş olsun temennisinde bulundu. Us yaptığı yazılı açıklamasında şu açıklamalara yer verdi: “Bizler, madenci evlatları olarak bu acıyı çok yakından tanıyor, kalbimizin derinliklerinde en yoğun biçimde hissediyoruz. Hayatımızın bir kısmında, maden bölgesi olan Kandilli’de yıllarca bu acıları görerek yaşadık. Dünyada; maden sektöründe yaşanan bu tip kazalar, dikkat çekicidir ki ülkemizdeki kadar sık ve ölümle sonuçlanan cinsten olmuyor. İddia edildiği gibi kader olmadığı apaçık ortada iken, bu kadar canı kaybetmiş  olmak, acımızı daha da derinleştiriyor. Başımız sağolsun”

 

KDZ.EREĞLİ ADD, ÇYDD, CKD, ELMD

Atatürkçü Düşünce Derneği Kdz.Ereğli Şubesi Yönetim Kurulu, Cumhuriyet Kadınları Derneği Kdz.Ereğli Şubesi, Kdz.Ereğli Lisesi Mezunları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kdz.Ereğli Şubesi yaptıkları ortak basın toplantısı ile Soma’da yaşanan maden faciasının iş kazası değil bir cinayet olduğunu vurguladı. Ortak açıklamayı ADD Kdz.Ereğli Şube Başkanı Semih Özkök okudu: “Bilmeliyiz ki, Türkiye`de meydana gelen iş kazalarının tamamı önlenebilir niteliktedir ve bu nedenle yaşananlar "iş kazası" değil, "iş cinayeti" dir. Emperyalizm’in;  geri kalmış, geri bıraktırılmış , ilerlememesi gereken , ilerlemesi engellenmek istenen ve ekonomik bağımlılıktan kurtulmasına imkan verilmeyen ülkeler üzerindeki en güçlü iki kıskacından biri “özelleştirme” , diğeri buna bağlı “taşeronlaştırma” dır. Ülkemize 1980 den sonra ANAP’ın dört eğilimli sağ siyasal zihniyeti tarafından ekonomik kurtuluş formulü olarak paketlenip sunulan özelleştirme, Cumhuriyet dönemi kazanımları olan sanayi kuruluşlarımızın ve üretim tesislerimizin birer birer elden çıkartılarak, tarım sektörü baltalanarak, toplumun köleleştirilmesi ve emekçi sınıfının yok edilmesi amaçlanmıştır. Bu aynı zamanda Atatürk ilkelerinin ekonomi ayağını oluşturan Devletçilik ve Halkçılık ilkesinin de belini kırmayı hedeflemiş ve bunu günümüze kadar uzanan süreçte büyük ölçüde başarmıştır.  Soma`da ve Zonguldak`taki maden kazaları göstermiştir ki, maden işçilerimizin bu tür kazalardaki ölüm sebepleri; sektörün piyasaya terk edilmesi, kaçak madencilik, taşeronlaştırma ve üretim zorlamalarıdır. Bu nedenle hükümet ve tedbir almayan herkes ölümlerden birinci derecede sorumludur. Alınan haberlere göre çalışma yaşı sınırının altında sadece “kar” a dayalı ucuz emek gücünü oluşturan çocuk işçilerin de bu faciada hayatlarını kaybettiğini öğrenmekteyiz. İktidarı ve tüm siyasetçileri uyarıyoruz; Sektörde gerekli önlemler alınarak, emekçilerimizin sağlıklı ve güvenli yaşam haklarının birinci öncelik haline gelmesi bir zorunluluktur. Bilmekteyiz ki bugün yapılanlar ve bu söylediklerimiz kaybettiğimiz insanlarımızı geri gelmesi sağlamayacaktır. Ancak yeni kayıpların önünü almada önem taşımaktadır. Bizler Ereğli’deki sivil toplum örgütleri olarak Soma`da meydana gelen maden kazasında yaşamını yitiren işçilerimize Tanrıdan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz. Ve ekliyoruz; Ulusal yas ilanına geciken devlete rağmen ulusça yastayız”

 

KAMU-SEN İL TEMSİLCİSİ KADİR BACIOĞLU

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi, Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu: Manisa’nın Soma ilçesinde maden ocağında yaşanan facia milletimizin yüreklerini dağlamış, 76 milyon vatandaşımızın gözü kulağı oradan gelecek iyi haberlere çevrilmiştir. Türkiye Kamu-Sen olarak faciada şehit olan işçilerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyor, ölü ve yaralı sayısının daha fazla artmamasını temenni ediyorum. Yaşanan acının tarifi yoktur. Yüzlerce eve ateş düşmüş, babasız kalan çocuklar, çocuksuz kalan ana ve babaların, dul kalan eşlerin feryatları yüreklerimizi dağlamakta, tüm Türkiye Soma’daki faciaya ağlamaktadır. Her gün  ülkemizin çeşitli yerlerinde onlarca çalışanımız iş kazası nedeniyle hayatlarını kaybederken alabildiğine artan taşeronlaşma, iş güvenliği ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmadığı, minimum maliyet maksimum kar anlayışı nedeniyle insan hayatının hiçe sayıldığı, yitip giden canların “Güzel öldüler” gibi ifadelerle hafife alındığı acımasız bir bakışı doğurmaktadır. 2002 yılında 10 bin civarında olan taşeron işçi sayısı bugün toplamda 2 milyon 500 bine yaklaşmıştır. Düşük maliyetli, düşük ücretli, iş güvencesi olmayan, sendikaya üye olduğunda işten çıkarılacağı kesin olan, gerekli asgari iş güvenliği tedbirlerinden dahi yoksun bırakılan taşeron işçilerimizin yaşadığı dram Soma’da bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte maden ocağında çocuk yaşta işçilerimizin de çalıştırıldığını öğrenmek, denetimlerin etkin ve yetişkin personel eliyle yapılmadığı ülkemizde, çalışma hayatının ne boyutlarda olduğunu ortaya koyması açısından önemli bir göstergedir. Yapılan araştırmalar gerekli tedbirler alınması durumunda iş kazalarının yüzde 98’inin,  meslek hastalıklarının ise tamamının önlenebilir olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla nedeni ne olursa olsun bugün Soma’da yaşadığımız facia acı bir ihmalin sonucunda gerçekleşmiştir. Evine ekmek götürmek için yerin yüzlerce metre altında çalışan, emeğinden başka sermayesi olmayan evlatlarımızın yüzde 98  oranında önlenebilecek kazalara kurban gitmesi acımızı bir kat daha artırmaktadır. Bugün çalışanı ve çalışan için yapılan yatırımları, ücretleri, sosyal hakları maliyet artırıcı unsur olarak gören anlayış kamu vicdanında sorgulanmak zorundadır. Bugün sendika üyesi olduğu için çalışanını işten çıkaran işveren yaptığı yanlışı görmek zorundadır. Bugün ülkemizdeki yetkililer çalışan hiç kimsenin kaderinin ölmek olmadığını, asli görevlerinin ise bu milleti yaşatmak olduğunu anlamak zorundadır. Çalışanlarımızın yüzlerindeki kömür karası kaderlerine bulaştırılmamalıdır. Bilinmelidir ki, kar da, teknolojik ilerleme de, gelişme de, insan için insanlar daha rahat yaşasın diye var. İnsanın olmadığı, insan hayatının yılsonu bilançolarındaki artı bakiyelerden daha değersiz olduğu bir dünyada bütün değerler anlamını yitirmektedir. Bugün aramızdan yüzlerce işçimiz daha yüreklerimizi dağlayarak ayrıldılar. Alın terinin, helal kazancın, namusun ve çelikleşmiş iradenin sembolü olarak hafızalarımızdaki yerlerini aldılar. Allah bizlere bir daha böyle bir acı yaşatmasın. Emeğin en yüce değer olduğu gerçeğini idrak edip insan için yapılacak yatırımlarla hayatı güzelleştireceğimiz, taşeronlaşmanın, çocuk işçiliğinin, emek sömürüsünün,  iş kazalarının son bulduğu bir ülke temennimizi bir kez daha yineliyoruz. Faciada hayatını kaybedenlere yüce Allah’tan rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, tüm Türk milletine baş sağlığı diliyorum.

 

ALAPLI TSO

Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ocak Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden maden işçileri için başsağlığı diledi. Ocak açıklamasında şöyle dedi. Şehit olan madenci kardeşlerimize Allah tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyor ocakta mahsur kalan işçilerimizin de bir an önce sağ salim kurtulmalarını diliyorum. Böylesini büyük bir acı milletimizi derinden üzmüştür. Bir madenci ve emekçi kenti yaşayanları olarak bu acıyı yıllardır içimizde hissettik. Meydana gelen bu elim kazanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Millet olarak hepimizin başısağolsun.

 

EREĞLİ TSO

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar Tetiker, “Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden felaketinde hayatına kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet , acılı ailelerine ve yakınlarına sabır,yaralı işçilerimize acil şifalar dilerim. Bu felaketlerin bir daha yaşanmaması temennisi ile tüm ulusumuzun başı sağ olsun”

 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

NEJDET YILMAZ YAKUBOĞLU :

İŞCİLERİN ANAYASASI,TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİDİR. İşcilerin anayasası,1980 darbecileri tarafından gasp edilmiştir.274-275 sayılı iş kanunları yürülükde iken,SENDİKA İLE İŞVERENLER ARASINDAKİ MÜZAKERELERİN İLK TALEP MADDESİ "İŞCİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MADDESİ OLUYORDU" İşverenler bu madenin ideolojik bir talep olduğunu ileri sürerek kabül etmeye yanaşmıyordu,ekonomik talepler en son görüşülen md. oluyordu.bu uğurda GREVLER OLUYORDU.sonuçda bu hak söke söke alınıyordu. SOMA DA YAŞANANLAR, KAPİTALİST ÜRETİM İLİŞKİLERİNİN KAÇINILMAZ SONUCUDUR. "BU KADER DEĞİL. ADI İŞ CİNAYETLERİDİR." İŞ CİNAYETLERİNDE ÖLENLER, YOKSULLARDIR.YOKSULLARDAN BAŞKA ÖLENİ GÖREN VARSA AÇIKLASIN. DİN,MEZHEP,RENK,BÖLGE,MİLLİYET,CİNSİYET VE ÇOCUK AYRIMI VARMI YOK.O HALDE İŞCİ SINIFI AĞIR BEDELİ ÖDÜYOR. BU YASALARI ÇIKARANLAR SONUÇDAN SORUMLU TUTULMALI,BU YASALARIN ARKASINA SIĞINANLAR ŞUNU HİÇ UNUTMASINLAR,BUNLARIN HESABINI BU DÜNYADA, VERECEKSİNİZ. BAŞ SAĞLIĞI VEYA UNUTTUTMAYA YÖNELİK, HİLELİ VE DOLANBAÇLI BAŞSAĞLIĞI İLANI VERENLER,BU SONUÇLARI ÇABUK UNUTTURMA İŞİ PEŞİNDELER. KİMDEN YANA OLDUĞUNUZU VE NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ AÇIK OLARAK ORTAYA KOYUN.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.