BAYKURT’A ANMA

Tarih: 2011-10-11 00:00:00

Eğitim-İş Sendikası Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran yazılı bir açıklama yaparak Öğretmen örgütçülüğünün efsanevi lideri Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı, Cumhuriyet devrimlerinin yılmaz savunucusu, köy edebiyatının temsilcisi Fakir

Eğitim-İş Sendikası Kdz. Ereğli Temsilcisi Cengiz Başaran yazılı bir açıklama yaparak Öğretmen örgütçülüğünün efsanevi lideri Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı, Cumhuriyet devrimlerinin yılmaz savunucusu, köy edebiyatının temsilcisi Fakir Baykurt'u, ölümünün 12 yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz dedi.

 

Başaran yazısında Baykurt ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi:

 

1968 yılında Devrimci Eğitim Şurasını toplayarak Türkiye'nin eğitim sorunlarına yönelik köklü çözüm önerilerinin tartışılmasını sağlamıştır. Bu toplantı günü TÖS Genel Başkanı olarak Anıtkabir'i  ziyaret ederek anıt defterine şunları yazmıştır:

 

 Türkiye'nin öğretmenleri bugün Devrimci Eğitim Şurasını topladılar. Ülkemizin pek çok işi gibi hala eğitim de çıkmaz içindedir. Senin gösterdiğin mutlu amaçlardan çok uzaklarda bocalıyoruz. Borçlu, yoksul ve geri kalmış olarak yabancılardan fayda umuyoruz. Biz öğretmenler buna asla razı değiliz. Bugün çocuk ana babaları şuramıza yolladıkları bir telde,  Fakirlere uygun yol bulun. diye konuşuyorlar. Bu yol senin devrimci yolundur, senin ışıklı yolundayız. Devrimci çıkar yollar bulup, görevimizi yapacağız. Sana saygılar… diyerek,  sendikal hareketin hangi çizgide olması gerektiğine vurgu yapmıştır.

 

Günümüz sendikal hareketinin Fakir Baykurt'tan daha öğrenecek çok şeyi olduğuna inanıyoruz.

 

Eğitim-İş olarak; TÖS'ün tarihsel mirasına sahip çıkarak, sendikal mücadeleyi hak ettiği yere getirme kararlılığımızı ifade ediyor; Fakir Baykurt'u ölümünün 12. yıldönümünde, saygı ve sevgiyle anıyoruz.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.