BAZ İSTASYONLARINA İNCE AYAR

Tarih: 2015-09-19 13:39:02

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, Danıştay kararına göre, yerleşim yerlerine baz istasyonları, televizyon ve radyo vericilerinin montajı yapılamayacağını açıkladı. Başkan Topaloğlu, yerleşim yerlerine, eğitim kurumları ve çocuk parklarının yakınlarına kurulan baz istasyonları ve televizyon, radyo vericilerinin tamamının kaçak hale geldiğini ifade etti.

Topaloğlu, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Tüketici Hakları Derneği ile Çevre Mühendisleri Odası’nın açmış olduğu davada, Danıştay 13’üncü Dairesi tarafından verilen karara göre, insanların ikamet ettiği yaşam alanlarına, eğitim kurumları ve çocuk parklarının çevresine baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin montajı yapılamayacaktır. Ayrıca, Danıştay 13’üncü Dairesi’nin vermiş olduğu çok önemli bir karar ise baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerine ait Türkiye’de uygulanan elektromanyetik alan şiddeti limit değerlerinin iptal edilmesidir. Diğer taraftan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından söz konusu baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerini kuran firmalara verilen güvenlik sertifikaları da Danıştay 13’üncü Dairesince geçersiz kılınmıştır. 21 Nisan 2011 tarih ve 27912 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik’in iptaline ilişkin Tüketici Hakları Derneği ile Çevre Mühendisleri Odası 2011 tarihinde dava açmıştı. Açılan davada, Danıştay 13’üncü Dairesi tarafından 22 Mayıs 2015 tarihinde Yönetmeliğin yukarıda açıkladığımız 4’üncü maddesinin 1’inci fıkrasının (n) bendi, 6’ıncı maddesinin 2’inci fıkrası, 16’ıncı maddesinin tamamı ve geçici 1’inci maddesi ile birlikte 8’inci maddesinin 6’ıncı fıkrası ve 9’uncu maddesinin 2’inci fıkrası iptal edilmiştir. Uluslararası ilgili kuruluşlar tarafından elektromanyetik alan şiddeti konusunda yapılan değerlendirmelere göre, en küçük elektromanyetik alan şiddeti değerini dikkate alan ihtiyat ilkesi kuralına uyulmaktadır.”“HEM DANIŞTAY KARARINA, HEM DE İHTİYAT İLKESİNE AYKIRI BİR DURUMA DÜŞMÜŞTÜR”

“AB ve dünyanın bir çok ülkesinde ihtiyat ilkesine çok önem verilmekte ve Türkiye’nin uyguladığı limit değerlerin (41 watt/metre) altmış sekizde birine (Avusturya-Salzburg’da uygulanan limit değer 0.6 watt/metre) kadar varan küçük değerlere inilmiştir. Buna göre, Türkiye’de elektromanyetik alan şiddeti ile ilgili olarak uygulanması gereken limit değer, en azından bugünkü değerin onda birinden daha aşağıya indirilmelidir. Danıştay 13’üncü Dairesi’nin iptal kararı ile ihtiyat ilkesi dikkate alındığında, hem yerleşim yerlerine gelişigüzel monte edilen hem limit değerleri yüksek olan hem de güvenlik sertifikaları geçersiz hale getirilen tüm baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin varlığı hem Danıştay kararına hem de ihtiyat ilkesine aykırı bir duruma düşmüştür. Danıştay’ın iptal kararına göre, çevre hukukunun temel ilkelerinden olan ihtiyat ilkesi dikkate alındığında; yerleşim yerlerine, okul öncesi eğitim ve temel eğitim kuruluşları ile çocuk parklarının yakınına montajı yapılan baz istasyonları, televizyon ve radyo vericilerinin tamamı kaçak hale gelmiştir. Söz konusu baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin derhal mühürlenmesi ve kaldırılması gerekmektedir. Yerel yönetimler bu konuda yetkilidir. Tüketiciler ilgili belediyelere başvuruda bulunarak, yukarıda belirtildiği şekilde kaçak hale gelen baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin kaldırılmasını istesinler.” (Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

elif :

bende alt yolda bulunan koca binanın üstündekilerden tedirginim.bu evi aldığımada çok pişman oldum çatı komple bunlardan kaplı.kelebek mobilyanın yanındaki mavi boncukluı bina(dikkat ederseniz bina zaten boş.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.