BBG'ye SON!

Tarih: 2010-08-23 00:00:00

Kdz. Ereğli’de başta Sosyal Yardımlaşma Vakfı olmak üzere bir çok kurumda bulunan kameralar ne olacak? Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi, milyonlarca memuru yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Mahkeme, Siirt Defterdarlığı'ndaki çalışanlarının faaliye

Kdz. Ereğli’de başta Sosyal Yardımlaşma Vakfı olmak üzere bir çok kurumda bulunan kameralar ne olacak?

Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi, milyonlarca memuru yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Mahkeme, Siirt Defterdarlığı'ndaki çalışanlarının faaliyet yürüttüğü servislerde uygulanan kameralı takip sisteminin "kişinin özel hayatını ihlal ettiği" gerekçesiyle kaldırılmasına karar verdi.

Büro Emekçileri Sendikası, Siirt Defterdarlığı bünyesinde çalışan memurların çalıştıkları birimlerdeki kameralı takip sisteminin kaldırılması istemiyle Valiliğe başvuruda bulundu. Valilik söz konusu başvuruyu reddetti.

"Özel hayat" vurgusu

Bunun üzerine sendika, kameralı takip sistemine son verilmesi yolunda yapılan başvurunun reddine dair verilen kararı mahkemeye taşıdı. Davayı görüşen yerel mahkeme kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin "Özel hayatın korunması" başlıklı 8. maddesi anımsatılarak, "Her şahıs, alevi hayatına ve meskenine hürmet edilmesi hakkına maliktir. Bu hakların kullanılmasına resmi bir makamın müdahalesi demokratik bir cemiyette ancak milli güvenlik, memleketin iktisadi refahı, suçların önlenmesi, sağlığın ve ahlakın ve başkansının haklarının korunması için zaruri bulunduğu derecede ve kanunla göz önünde bulundurularak vuku bulabilir" denildi.

Kararda, Anayasa'da "herkesin özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahip olduğunun" belirtildiği de vurgulandı.

Kamu otoriteleri tarafından herkesin özel hayatına saygı gösterilmesi gerektiğinin altı çizilen kararda, özel hayatın gizliğinin ancak kamu düzeni ve suç işlenmesinin önlenmesi gibi nedenlerle ihlal edilebileceği ve bu tedbirlerinde özel hayatın gizliliğini ihlal etmemesi gerektiği ifade edildi.

 

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=167492&kw=Mahkeme%2C+devlet+dairesindeki+%22BBG%22ye+son+verdi

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.