'BECERİKSİZCE İMZALANDI'

Tarih: 2014-07-08 12:47:00

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından 2014 yılı Haziran ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarının açıklandığını söyledi. Araştırmada çalışan tek ki

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından 2014 yılı Haziran ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarının açıklandığını söyledi. Araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının 1.956,03 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 3.979,56 Lira olarak belirlendiğini hatırlatan Bacıoğlu, sonuçların dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %1,78 oranında arttığını gösterdiğini vurguladı.

 

%71,5’İ GIDA VE BARINMAYA

Bacıoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi: Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %1,52 oranında artmış ve 1.507,89 Lira olarak hesaplanmıştır. 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2014 yılı Haziran ayında 1.543,71 Lira olarak tahmin edilmiş, ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 945,15 TL ile memur maaşının %43,78’ini oluşturmuştur. Araştırmaya göre Haziran ayında bir memur, maaşının %71,5’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Beceriksizce imzalanan Toplu Sözleşme sonucunda kabul edilen seyyanen zam memura pahalıya patlamıştır.

 

“HAYAL KIRIKLIĞINDAN İBARETTİR”

Tarihi başarı olarak nitelendirilen Toplu Sözleşme, enflasyon farkı dahi içermeyen hayal kırıklığından ibarettir. 2 günde yangından mal kaçırırcasına ve diğer bütün zamlardan feragat ederek yalnızca 123TL’lik seyyanen zam nedeniyle memurlar ilk defa Temmuz ayında ikinci yarıyıl zammı alamamıştır. 2014 yılı ilk altı aylık enflasyon oranı %5,7 olarak açıklanmıştır. Resmi rakamlardan açıkça görüldüğü üzere memur 2014 yılının başından itibaren ciddi bir ekonomik kayba sürüklenmeye devam etmektedir. Eğer Hükümetin ilk teklifi olan %3+%3’lük zam bile kabul edilmiş olsaydı; memur maaşlarına enflasyon farkıyla birlikte ortalama aylık 100TL daha fazla artış yapılmış olacaktı. Bununla birlikte gerçek anlamda pazarlık yapılmış olsaydı, bu yıl için %4+%4 veya %5+%5 zam almak mümkündü. 123 TL’lik komik zam aylar öncesinden eriyip gitmiştir. Bu nedenle TBMM gündeminde bulunan Torba Kanun çalışmalarında memurlara ve emeklilere 2014 yılı için enflasyon farkı verilmesi zorunlu hale gelmiştir. Mecliste görüşülen Torba Kanun’da memura enflasyon farkı ödemesi maddesi mutlak suretle kabul edilmelidir. Mübarek Ramazan ayında bulunduğumuz bugünlerde; kamu görevlilerinin toplu sözleşmede uğratıldığı zarar, enflasyon farkı verilerek giderilmelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak hazırlanan bütün kanun tasarılarına memurların 2014 yılı için enflasyon farkı verilmesi için her platformda mücadele etmeye devam edeceğiz”

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Vecip :

ağlamayın be kardeşim benimde ağlatacaksınız kral gibi işiniz var hala ağlıyorsunuz biz ne yapalım 900 liraya asgari ücretle çalışıyoruz sizin bir kere iş garantiniz var gelecek derdiniz yok maaşınız tak diye zamanı gelince yatıyor bankaya devlet arkanızda güvenceniz var

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.