BELEDİYE “ANLIK CİHAZ ARIZASI” DEDİ

Tarih: 2016-08-23 11:17:07

Kdz.Ereğli Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aksine ilçede hava kirliliğinin normal seviyede olduğunu bildirdi.
Kdz.Ereğli Belediyesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “tehlikeli” olarak gösterdiği ilçemizde hava kirliliğinin tehlike içermediğini bildirdi. Belediye ayrıca hava kirliliği istasyonunda da yetkili elemanlar tarafından periyodik bakım gerçekleştirileceğini açıkladı.


Belediyeden gönderilen açıklama aynen şöyle:

“Hava Kirliliği İzleme İstasyonu verilerine göre, ilçemizde hava kirliliği ölçümleri normal değerlerdedir. Kdz.Ereğli’nin 23.08.2016 tarihi saat 08.00 itibariyle pm10(partikül madde) parametresi 16’dır.
İlçemizde yayın yapan bazı gazete ve internet sitelerinde, Kdz.Ereğli’nin Hava kalitesine ilişkin yer alan bir haberin, sosyal medya ortamında da endişeye yol açacak şekilde yorumlanması nedeniyle bu açıklamanın yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Söz konusu haberde, “Kdz.Ereğli’de hava kirliliğinin ciddi sağlık etkileri oluşturabilecek düzeyde olduğu açıklandı. Kdz.Ereğli’de yapılan ölçümde tehlikenin en üst seviyesinde olan rakam 493 olarak tespit edildi” açıklaması yer almaktadır.

KDZ.EREĞLİ’NİN GERÇEK HAVA KALİTESİNİ YANSITMIYOR

Bahsedilen kirlilik parametresi pm10 (partikül madde) parametresidir. Hava Kalitesi İzleme İstasyonumuzun ölçüm verileri incelendiğinde, bunun kısa süreli bir yükselme olduğu ve ardından pm değerinin 32 mikrogram/m3’e düştüğü görülmüştür. 23.08.2016 sabah saat 08.00 verilerinde ise bu değer 16’dır.

Haberlerde bahsedilen ölçüm sonucu, anlık bir cihaz arızasından ya da bölgede o anda yüksek oranda toz çıkaran bir çalışmadan kaynaklanmış olabilir ve gerçek hava kalitesi değerini yansıtmamaktadır. Bu durum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İstasyonları web sitesinde, dinamik tablo değerlerinden de açıkça görülebilir.

Özetle, Hava Kirliliği İzleme İstasyonu verilerine göre, ilçemizde hava kirliliği ölçümleri normal değerlerdedir.

Ayrıca, Hava İzleme İstasyonumuzda yetkili servis tarafından bu hafta periyodik bakım gerçekleştirilecektir.

ÖNDER'İN NOTU


http://www.havaizleme.gov.tr/Default.ltr.aspx LİNKİNE GİRDİĞİNİZDE TÜRKİYE'DE SADECE KDZ. EREĞLİ'NİN TEHLİKELİ İŞARETLENDİĞİNİ VE EREĞLİ'YE  TIKLADIĞINIZDA DA HAVA KİRLİLİĞİYLE İLGİLİ "KÖTÜ" İFADESİNİ GÖREBİLİRSİNİZ.
Haber Merkezi

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ereğlili :

Madem öyle Belediye yetkilileri açıklama yapmak için neden beklediler acaba? Açıklama yapanlar biraz Ereğli'nin yüksek tepelerine çıkıp bir baksınlar Ereğli'ye.... Özellikle de Erdemir'e. ..

ereğlili :

gerçekten belediyenin açıklamasına inanan varmı? kdz.ereğli de hava öyle kirli ki akşam çıkın radara bakın gözünüzle görürüsünüz, ahmet a yı inandırırsınız ama ahmet beyi zor inandırırsınız

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.