BELEDİYEDEN SAĞLIK HİZMETİ

Tarih: 2012-11-20 00:00:00

Karadeniz Ereğli Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik evde bakım ve sağlık hizmeti projesi hazırlıklarını sürdürüyor.   Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından Evde Bakım ve Sağlık Hizmeti Projesi çalışmaları başlatıldı. Kdz.Ereğli Belediyesi'n

Karadeniz Ereğli Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik evde bakım ve sağlık hizmeti projesi hazırlıklarını sürdürüyor.

 

Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından Evde Bakım ve Sağlık Hizmeti Projesi çalışmaları başlatıldı. Kdz.Ereğli Belediyesi'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlayacak olan bu yeni hizmet öncesi Bursa ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerindeki çalışmaları ekibi ile birlikte inceleyen ve projeyi yerinde gören Kdz.Ereğli Belediyesi Baştabibi Dr. Nevruz Kazankaya, bu kentlerden aldıkları bilgileri Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ile paylaştığı belirtildi. Dr. Kazankaya tarafından verilen brifingde projenin en önemli unsurlarından biri olan ve öncelikle oluşturulması planlanan Evde Bakım Hizmet Binası'nda; Muayene ve Acil Odası, Çağrı Merkezi Bölümü, Ofis Kayıt Odası, Personel Soyunma Odası, Lavabo bulundurulacağı, bunun yanı sıra; Başvuru Formu, Hasta Kabul Formu, Sosyal Değerlendirme Formu, Doktor Direktifleri Formu, Hemşire Takip Formu, Hasta Takip Formu, Psikolog Ziyaret Formu, Fizyoterapist Ziyaret Formu, Bakım Destek Personel Formu  gibi Evde Bakım Hizmet Formları'nın hazırlanacağı bildirildi.

TETKİK, TAHLİL, TEDAVİ, TIBBİ BAKIM

Proje ile ilgili detaylı bilgiler sunan Karadeniz Ereğli Belediyesi Tabibi Dr. Nevruz Kazankaya, Evde Hasta Bakım Hizmetleri'nin çeşitli hastalıklara bağlı olarak Evde Bakım Hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında Sosyal ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetlerini kapsayacağını açıkladı. Evde Hasta Bakım Hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişi ya da bakımından sorumlu olan kişinin başvurusunun; Evde Bakım Hizmetleri Başvuru Merkezi'ne şahsen, telefon veya internet ile yapabileceğini kaydeden Kazankaya, yapılan başvuru sonrası birimde görevli olan Sosyal Çalışmacı tarafından Sağlık ve Sosyal Ön Değerlendirme amacı ile ev ziyareti yapılarak onam formu doldurulacağını, Evde Hasta Bakım Hizmetleri'nin planlı hizmetleri kapsayacağını, bunun için de daha önceden belirtilen tarih, saat ve ziyaret edecek kişilerin bildirildiği randevular düzenlenip ön bilgilendirme yapılacağını söyledi.

NEDENİ AÇIKLANACAK

Evde Hasta Bakım Hizmetleri kapsamında; kan alma işlemi, EKG çekimi, sonda uygulanması, beslenme için sonda uygulanması, pansuman, yara bakımı (decübütüs-yatak yarası), ihtiyaç halinde kişisel bakım ve temizliği, Trakeostomi, gastrostomi ve kolostomi bakımı, post operatif bakım, ilaç gibi tıbbi uygulamalar yapılıp, bu uygulamaların nasıl olduğu ve varsa komplikasyonları hakkında bilgi verilecek. Hastanın sağlık hizmetlerini ev ortamında almasının uygun olmaması veya ani olarak gelişen sağlık sorunları halinde transferi gerektiğinde hasta, nedeni açıklanarak, gerek Evde Hasta Bakım Merkezi tarafından gerekse 112 Acil Yardım Ambulansı ile transferi sağlanarak uygun sağlık kuruluşuna götürülecek.

KARAR VERİLEBİLECEK

Evde Sağlık Hizmeti verilen hastanın uygulanan tedavi ile iyileşerek tedavi ihtiyacının ortadan kalkması temel amaç. Hasta için uygulanacak sağlık bakım ve tedavinin, belli bir aşamadan sonra sağlık personeli gerektirmeden uygulanabilecek hale gelmesi de hedeflenirken, hastanın sağlık kurumuna yatırılarak tedavi edilmesini gerektiren tıbbi bir durumun oluşması, hastanın kendisi ve kanuni temsilcilerinin hizmeti sonlandırmayı talep etmesi, hastanın vefat etmesi gibi durumlarda hizmet bitirilecek. Bununla birlikte hasta ve yakınlarının tedaviye uyumsuz davranışları, direnç göstermeleri, önerilere uymamaları halinde verilen hizmetin faydası sorumlu tabip tarafından sorgulanacak ve hizmetin sonlandırılmasına karar verilebilecek.  

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

DR. KENAN ŞAHİN :

BELEDİYE tabibi asli görevleri birisi olan ölü defin ruhsatı düzenlenmesi iş ve işlemlerini yapmamakta ısrar ederken şimdi belediye olarak evde bakım hizmetine soyunuyorsunuz. Haklısınız nasılsa (adliyeler hariç) tüm kamu kurum ve kuruluşlar nasılsa belediye başkanlıklarının emrinde olacağı için ses getirecek ve güzel düşünülmüş bir eylem. Yalnız tabib kadronuz 1 tane tabip izne çıkınca iş ve işlemler nasıl yürütülecek? Şimdiden Hayırlı olsun.

Ali Suat ESER :

siz yine de Dikili Belediyesi'ne sorun, sağlık hizmeti de "suç" kapsamında olabilir... somut örnek orasıda onun için diyorum, benim için hava hoş. Hatta çok iyi bir hizmet...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.