BELEDİYEDEN UYARI!..

Tarih: 2009-11-07 00:00:00

Ülkemizde her yıl mevsimsel olarak görülen ve ölümle sonuçlanabilen zehirlenmeler arasında önemli bir yer tutan mantar zehirlenmeleri nedeniyle Devrek Belediyesi vatandaşları uyardı.Devrek Belediyesi Veteriner Hekim Muhsin Dede, konuyla ilgili şunları söy

Ülkemizde her yıl mevsimsel olarak görülen ve ölümle sonuçlanabilen zehirlenmeler arasında önemli bir yer tutan mantar zehirlenmeleri nedeniyle Devrek Belediyesi vatandaşları uyardı.
Devrek Belediyesi Veteriner Hekim Muhsin Dede, konuyla ilgili şunları söyledi;
"KÜLTÜR MANTARI TÜKETİN"
"Son günlerde ilimizde yaşanan mantar zehirlenmelerinde eski yıllara oranla artışlar görünüyor. Hatta ölüm vakası yaşandı. Belediyemiz bu olay karşısında halkımızın sağlığını korumak için kültür mantarları hariç diğer mantarları toplatarak tüketime sunulmasını engelledi. İlçemizde bu konuda uzman bir kişi bulunmuyor. Zehirlenme belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değişir. Belirtiler, bazı mantar türlerinin yenmesini takiben 2 saat sonra, bazı mantar türlerinin yenmesini müteakiben de 6 saat sonra ortaya çıkabilir. Mantarın yenmesini takiben 2 saat gibi kısa bir sürede zehirlenme belirtilerine sebep olan mantarların yenmesi durumunda: Sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı ve kusma ile terleme görülebilir. Mantarda bulunan zehirli maddenin özelliğine göre, yendikten 6 saat sonra gelişebilen zehirlenme belirtileri ise; bulantı, kusma, ishal, ateş, nabız artışı, karın ağrısı ile daha sonra karaciğer ve böbrek bozuklukları ile bu organların bozukluklarına bağlı belirtiler şeklindedir. Sonuçta koma ve ölüm de söz konusu olabiliyor. Mantar zehirlenmelerinde en yakın sağlık kuruluşlarına başvurulması gereklidir. Eğer imkan varsa, başvurulmadan önce hasta kusturulmalı. Hasta ateşli ise, alnına ve kasıklarına buz kompresi konulmalı. Hasta baygın ya da şuursuz ise, yüzüne soğuk su serpmeli veya amonyak buharı koklatılmalı. Hastayı ayıltmak için asla alkollü içki kullanılmamalı. Laboratuar incelemeleri için mide kusmuklarını muhafaza etmek gerekir. Bu tedavi için önemli olabilir. Satın alacağınız mantarların ambalajlı olmasına, nerede üretildiğine, imal ve son kullanma tarihinin olup olmadığına bakınız. Kulaktan dolma, yanlış, kalınlaşmış ve bilimsel değeri olmayan inanışlarla mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak çok ciddi sonuçlar doğurur."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.