BEÜ İKİ GÜZİDE SANATKÂRI AĞIRLADI

Tarih: 2016-05-02 15:53:48

 Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Müzehhibe Prof. Dr. Çiçek Derman ve Hattat Prof. Uğur Derman’ı konuk etti.
Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda Hat ve Tezhip Sanatları” adlı bir konferans veren Prof. Dr. Çiçek Derman ve Hattat Prof. Uğur Derman konferans katılımcıları dikkatle dinledi. Konferansa Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer’in eşi Nebahat Özer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Çeştepe, akademik ve idari personel ve öğrencilerin yanı sıra bu sanatlarla ilgilenen sanatseverler katıldı.

Konferansta ilk olarak, başta hat sanatı olmak üzere klâsik Türk sanatlarına önemli katkılarıyla tanınan Prof. Dr. Uğur Derman “Osmanlı-Türk Hat Sanatı” adlı sunumunda Osmanlı Türklerinin, aslı îtibâriyle millî olmayan, ancak dinî bir vecd ve heyecanla kabullenip hârika örneklerini vücûda getirdikleri ve Türkleştirdikleri Hat sanatına ilişkin çeşitli dönemlere ait önemli örnekleri izleyicilerle paylaştı. Derman, hat sanatında kullanılan alet ve malzemeler, hat sanatının doğuşu, çeşitlenmesi ve gelişimi gibi konulardaki düşüncelerini paylaştı.


Prof. Uğur Derman’dan sonra söz alan Prof. Dr. Çiçek Derman “Türk Tezhip Sanatına Genel Bakış” adlı sunumunda, Orta Asya’da ilk örneklerine rastlanılan tezhip sanatının asıl parlak ve olgun dönemini İslâmiyet’in kabulünden sonra yaşadığını ve hat sanatıyla birlikte birbirinden güzel eserler meydana getirildiğini söyledi. Eserleri dönemlere gören inceleyen ve deneyimlerini izleyiciyle paylaştı.
Konferansın sonunda verdikleri konferans anısına Prof. Dr. Çiçek Derman’a Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer’in eşi Nebahat Özer, Prof. Uğur Derman’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Çeştepe teşekkür plaketi takdim etti.

Yapılan sunumların ardından Prof. Dr. Çiçek Derman ve Prof. Uğur Derman “Hat ve Tezhip Sanatının Nadide Koleksiyonları” başlığıyla, BEÜ Konukevi Fuaye Alanı’ndaki seri açılışına katıldılar. Açılışı Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer’in eşi Nebahat Özer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Çeştepe, Prof. Dr. Çiçek Derman ve Prof. Uğur Derman ve BEÜ Tezhip hocalarından Merve Öztürk yaptı.


Konferans öncesinde BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer ile bir araya gelen Prof. Dr. Çiçek Derman ve Prof. Uğur Derman, BEÜ’de olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek başta Rektör Özer ve eşi Nebahat Özer olmak üzere misafirperverlikleri için tüm BEÜ ailesine teşekkür ettiler. Sergileyecekleri eserlerin yanında BEÜ Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesi’ne tezhip, hat sanatı ve sanat araştırmalarıyla ilgili olmak üzere kendi yazdıkları on adet kitabı hediye ettiler.

Prof. Dr. Çiçek Derman ve Prof. Uğur Derman’ı Üniversitelerinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer: “Hayatlarını sanata adamış iki güzide sanatçımızı Üniversitemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Hocalarımız Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphanesi’ne kitaplarından hediye ettiler. Bunun için de kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, Prof. Dr. Çiçek Derman ve Hattat Prof. Uğur Derman’a Üniversite’nin çeşitli hediyelerini takdim etti.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.