BEÜ-İŞ-KUR İŞBİRLİĞİ

Tarih: 2015-06-24 11:16:06

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Abdullatif Gökdere başkanlığında işgücü piyasası uzmanları Aydın Alabaş, Volkan Öz, Çalışma ve İş Kurumu Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Altın, BEÜ Meslek Yüksekokulları müdür ve müdür yardımcılarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, İŞKUR ve Meslek Yüksekokulların ilişkileri masaya yatırıldı. Toplantıda, İŞKUR uzmanları tarafından hazırlanan ve ilk kez BEÜ’e sunumu gerçekleştirilen İŞKUR’un Meslek Yüksekokulları düzeyinde emek piyasalarına nasıl bir yansıması olduğu anlatıldı. İŞKUR’un 2014 Yılı İşgücü Piyasası Talep Araştırması’nın sonuçlarının ortaya konulduğu çalışmada, İŞKUR’un 75 ilde tüm, 6 ilde ise örneklem seçimi ile belirlenen işyerleri ile bire bir yapılan görüşmeler sonucu emek piyasasının ağırlıklı olarak talep ettikleri mesleklerin neler olduğu, ülkemizdeki açık iş pozisyonlarında hangi mesleklerin öne çıktığı, meslek yüksekokulu mezunlarının İŞKUR kayıtlarına göre hangi işlerde ağırlıklı olarak istihdam edildiklerine yönelik bilgiler sunuldu.

Oldukça verimli geçen çalışmada Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu tarafından İŞKUR aracılığıyla üniversite öğrencilerine sağlanan staj ve iş başında eğitim olanakları hakkında bilgilendirme yapıldı. BEÜ öğrencilerinin de aktif olarak katılması planlanan staj ve iş başında eğitim olanaklarına ilişkin ortak hareket etme konusunda mutabakata varıldı.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Abdullatif Gökdere, işgücü piyasası uzmanları Aydın Alabaş, Volkan Öz, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Altın, toplantının ardından BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer’i makamında ziyaret ettiler.

Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, ziyarette yaptığı konuşmada, “İŞKUR Genel Müdürlüğü ve Üniversitemiz tarafından yapılan bu çalışma ile Meslek Yüksekokullarımızın işgücü piyasası açısından önemi ortaya konulmuştur. Meslek Yüksekokullarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin iş başında eğitim ve staj olanaklarından daha fazla yararlandırılmasına yönelik olarak ilimiz de daha fazla ortak çalışma yapılmasına yönelik önemli adımlar atıyoruz. İlimiz ve bölgemiz de açık iş pozisyonlarına Meslek Yüksekokullarımızın uygun programlarından İŞKUR desteğiyle daha fazla nitelikli ara eleman temin etmeyi planlıyoruz. Bu nedenle gerçekleşen toplantının önemli olduğuna inanıyor ve katılım gerçekleştirenlere teşekkür ediyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.