BİLGİ ÖĞRENME TALEBİNE CEZA

Tarih: 2009-08-05 00:00:00

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurahman Uysal, vatandaş olarak devletten bilgi almak en doğal hak olduğunu, doğru bilgiye ulaşılması için bilgi edinme kanunu çıkarıldığı, devlet kurumlarının vatandaşa istediği bilgiyi vermesinin zorunlu hale get

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Abdurahman Uysal, vatandaş olarak devletten bilgi almak en doğal hak olduğunu, doğru bilgiye ulaşılması için bilgi edinme kanunu çıkarıldığı, devlet kurumlarının vatandaşa istediği bilgiyi vermesinin zorunlu hale getiildiğini belirterek başladığı konuşmasında, sağlık çalışanlarından bazılarının bilgi istemek için başvurmasının ardından usulsüz başvuru yapıldığı gerekçesi ile haklarında ceza verildiğini vurguladı. Uysal konuşmasında, "Bilgi edinmede böyle bir durum ortadayken ne yazık ki ilimizde trajikomik bir olay yaşanmış bilgi isteyen sağlık çalışanları cezalandırılmıştır. Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları Hastanesinde  döner sermayeleri ödenmeyen sağlık çalışanları 12.05.2009 tarihinde BİMER (Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezine) başvurarak döner sermayelerinin neden ödenmediğini  sormuşlar ve ödemelerin yapılması için yardım istemişlerdir. Haklarını aramışlar mağduriyetlerinin sebebini öğrenmek istemişlerdir.  Başbakanlık bu konuyu Hastaneye sorunca işin şekli değişmiş, hastane yönetimi sadece hakkını arayan ve bunun için her Türk vatandaşı gibi yasal hakkını kullanan çalışma arkadaşlarımıza usulsüz başvurudan soruşturma açarak  27.07.2009 tarihinde ceza vermiştir.  Bu cezayı anlamak mümkün değildir. Arkadaşlarımız sadece mağduriyetlerinin nedenini öğrenmek istemişler, bunun içinde devletin kendilerine imkân verdiği yasal haklarını kullanmışlardır. Başbakanlık çalışanların mağduriyetinin nedenini sorunca, yetkililer yanıt verip sorunu çözmek yerine hakkını arayanlara soruşturma açmayı tercih etmiştir.  Ayrıca arkadaşlarımıza ceza verilmesinden önce 22 Temmuz 2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı il Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği bir yazıyla Döner Sermaye ödemelerine dair işlemlerin zamanında yapılmasını istemiştir. Bilgi edinme yasasından haberleri olmadan çalışanları sindirmek ve "Bizi nasıl şikayet edersiniz" der gibi soruşturma açmak ancak diktatörlüklerde görülebilecek bir uygulamadır.  Bilgi edinme başvurusuna yapılacak tek işlem ancak cevap vermektir. Soruşturma açmak değildir. Çalışanların mağduriyetlerinin nedenini öğrenmek isterken bir kez daha mağdur edilmelerini Başbakanlık tarafından hayata geçirilen Demokratik uygulamanın yok sayılması olarak görüyoruz.  Kurum idarecilerinin demokratik uygulamalardan uzak tutumları insan hakları ve özgürlükleri adına ülkemizde ki gelişmeleri yok sayan bir davranışla ortaya çıkmıştır. Türk Sağlık-Sen olarak çalışanın alın terine saygı duymak yerine ceza veren ve sindiren bu keyfi tutumu kınıyoruz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.