'BİR HEKİME 3 BİN 500 KİŞİ DÜŞÜYOR'

Tarih: 2015-01-13 10:25:00

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara, aile hekimlerinin çalışma şartlarının ağır olduğunu belirtti. Aile hekimlerinin sorunlarının her geçen gün arttığının altını çizen Başkan Kara, Sağlık Bakanlığı’nın uygulamalarını eleştirdi. Avrupa’da bir

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara, aile hekimlerinin çalışma şartlarının ağır olduğunu belirtti. Aile hekimlerinin sorunlarının her geçen gün arttığının altını çizen Başkan Kara, Sağlık Bakanlığı’nın uygulamalarını eleştirdi. Avrupa’da bir aile hekimine bin 500 kişi düştüğünü ifade eden Kara, bu sayının Türkiye’de 3 bin 500 kişi olduğunu vurguladı.

 

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şubesi, aile hekimlerinin çalışma şartlarının ağır olması nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara, Türkiye kamu-Sen İL Temsilciliği binasında yaptığı basın açıklamasında, aile hekimlerinin diğer hekimlere oranla daha fazla çalıştıklarını ve Sağlık Bakanlığı’nın hekimlerle yapılan sözleşmelere uymadığını belirtti.

Aile hekimleri ve aile hekimi çalışanlarının sorunlarının her geçen gün arttığını söyleyen Başkan Arzu Kara, “2005 yılında ‘aile hekimleri sadece 1’inci basamak sağlık hizmetleri ile ilgilenecekler’ dediler. Ancak her yeni genelge ve yönetmelikle yeni görevler yüklediler. Bugün aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının sorumluluklarını alt alta yazınca 200'ü buluyor. Bunları yapmak için insan değil, süper kahraman olmak gerekiyor. Ama Bakanlık, meseleye şaşı bakmaya, yalanına yalan katmaya devam ediyor. Sözleşme imzalatıyor, sözleşmenin hükümlerine de uymuyor. ‘Nöbet olmayacak’ dediler, bir genelge çıkartıp Cumartesi nöbeti getirdiler. Sağlık Bakanı ‘yine yetmez’ diyor, ‘22 bin aile hekimimiz var, bu sayı arttığında buna pazarı da ekleyeceğiz’ diyerek aba altından sopa gösteriyor. Aklınca ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Ama aslında burada bir itirafta da bulunuyor. Aile hekimliğinde çalışan sayısının eksikliğini açıkça ifade etmiş oluyor. Bakanın bu itirafını bakanlıkta Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilmiş iş yüküne dayalı personel ihtiyacı belirleme yöntemine göre yaptırdığı bir araştırma ile zaten önceden ilan etmişti. Bu araştırmaya göre, Türkiye'nin 4 bin 500 aile hekimi ve 7 bin 300 aile sağlığı çalışanına ihtiyacı var. Kısacası hem Bakan, hem bakanlık aile hekimliğinde personel eksikliğini tespit ediyor ama aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına birde nöbet tutun diyor” diye konuştu.

BİR AİLE HEKİMİ BİR YILDA ORTALAMA 10 BİN MUAYENE YAPIYOR”

Aile hekimlerinin ilgilendikleri hasta sayısını sayısal verilerle değerlendiren Arzu Kara, “Personel eksikliğinin yanında iş yoğunluğuna bakacak olursak; Avrupa'da bir aile hekimine bin 500 kişi düşüyor, Türkiye'de ise bu sayı 3 bin 500’dür. Türkiye'de 2013 yılında aile hekimliklerinde yapılan muayene sayısı 210 milyon. Yani bir aile hekimi bir yılda ortalama 10 bin muayene yapıyor. Dikkatinizi çekiyorum, bu sadece yapılan muayene sayısı, diğer görevleri değerlendirmeye dahi almıyoruz. Çalışanları zorlayan yetersiz istihdam ve ağır iş yükü yetmezmiş gibi bunun üstüne bir de nöbet eklemek isteyenlerin gözleri var görmüyorlar, kulakları var duymuyorlar, akılları var, ama idrak edemiyorlar. Tek bildikleri, çalışana zulüm etmek… Çalışmaktan tek anladıkları köle düzeni… ‘Köle gibi, makine gibi olun’ diyorlar. Birde ‘taviz yok’ diyerek çalışanı tehdit ediyorlar. Ama biz tehditlere pabuç bırakmayız. Teröriste, kaçakçıya, hırsıza, uğursuza taviz veren ama çalışana gelince taviz yok diyenler iyi bilsin ki bizde de hiç geri adım yoktur. Sizin taviz dediğiniz bizim hakkımızdır. Söke söke alacağız” dedi.

Aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına seslenen Kara, şöyle konuştu:

“BİR DAKİKA BİLE NÖBET TUTMAYAN 4 BİN HEKİME YÖNELİK BİR DÜZENLEME YAPMIYORLAR”

“Bunlar kalıcı çözümle uğraşmıyorlar. ‘Günü kurtaralım da ne olursa olsun’ diyorlar. Bir yerdeki yırtığı başka bir yeri kopararak dikmeye çalışan acemi terziler gibi davranıyorlar. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları nöbet tutmuyor diyorlar, ama bir dakika bile nöbet tutmayan, idari pozisyonlarda görev yapan 4 bin hekime yönelik bir düzenleme yapmıyorlar. Bu anlayıştan yola çıkarak 12 Aralık'ta iş bırakmış ve 13 Aralık’ta Aile Hekimleri Federasyonu’nun gerçekleştirdiği mitinge katılmıştık. 3 Ocak 2015 tarihinde 2015 yılında hayata geçen Cumartesi nöbetlerine uygulamayla birlikte tepki gösterdik ve işe gitmedik. İki iş bırakma kararına da aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları büyük oranda katılım sağladılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Hak ve hukuk mücadelesinde bu tavırları ile isimlerini çalışma hayatlarına altın harflerle yazdırmışlardır. Haklarına, hukuklarına sahip çıkmışlardır. Bugünde Ocak ayının 2’nci Cumartesi gününde iş bıraktık. Şunu tüm aile hekimlerimiz ve aile sağlığı çalışanlarımız iyi bilsinler. Her zaman sizlerin yanında olacağız. Tarafımız sizden yanadır. Sizin yanınızdır. Bakın bir yetkilendirilmiş sendika var. Bugün nerede bilen var mı? Aralık ayındaki ilk iş bırakma eylemine katılmadılar. Ankara ayazında 5 bin aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı miting yaparken biz oradaydık ama onlar yoktular.”

“Buradan son bir kez daha yetkililere sesleniyorum” diyen Kara, “Aile hekimliğinde iş yükünü arttırmaktan, nöbetten vazgeçin. Çalışanın daha verimli bir şekilde hizmet üretmesinin yollarını arayın. Çalışma hayatını zehir etmeyin. Yoksa biz de size meydanları dar etmeye devam edeceğiz. Hakkımızı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.