BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE ARTIŞ GÖSTERDİ

Tarih: 2014-09-05 14:01:00

Türkiye’de saatlik işgücü maliyeti endeksinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 oranında artış gösterdiği açıklandı.   Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, kurum tarafından hazırlanan işgücü endeksi II. Çeyrek rakamlarını açıkladı, s

Türkiye’de saatlik işgücü maliyeti endeksinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 oranında artış gösterdiği açıklandı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, kurum tarafından hazırlanan işgücü endeksi II. Çeyrek rakamlarını açıkladı, saatlik işgücü maliyet endeksinin bir önceki çeyreğe artış gösterdiği belirtildi. Kurumdan yapılan yazılı açıklama ise şu şekilde: Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı II. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %1,6 arttı. Endeks, sanayi sektöründe %3,5, inşaat sektöründe %2,2 ve hizmet sektöründe %0,3 arttı. Saatlik kazanç endeksi bir önceki çeyreğe göre %1,4 arttı. Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi 2014 yılı II. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre %1,4 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları; sanayi sektöründe %3,3 ve inşaat sektöründe %2,8 olarak gerçekleşirken, hizmet sektöründe değişim yaşanmadı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış %4,3 ile J (Bilgi ve iletişim) sektöründe gerçekleşti. Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi bir önceki çeyreğe göre %2,2 arttı. İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %2,2 arttı. Endeks değerleri; sanayi sektöründe %5,3, inşaat sektöründe %2,8 artarken, hizmet sektöründe %0,2 geriledi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre en büyük değişim %16,2 azalış ile D (Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı) sektöründe gerçekleşti.

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.