BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE

Tarih: 2013-06-07 14:51:00

ÇYDD Genel Merkez Yönetim Kurulu, Taksim Gezi’deki sökülen ağaçların her kesimden insanı birleştiren birer özgürlük sembolü olduğuna vurgu yaptı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu, Taksim Gezi’deki sökülen ağaçların her kesimden insanı birleştiren birer özgürlük sembolü olduğuna vurgu yaparak şu açıklamayı yaptı:
Başlangıçta doğaya, yeşile sahip çıkmakla başlayan başkaldırı; 
•Değişik kesimlerdeki insanların yaşam tarzlarına yapılan müdahalelere, 
•4+4+4 ün eğitim sisteminde yarattığı yıkıma,
•Çeşitli alanlardaki özgürlüklerin çeşitli bahanelerle, uydurma nedenlerle kısıtlanmasına,
•Halkımızın malının ve ülkemizin zenginliklerinin ranta çevrilmesine, 
•Ülkemizin kurtuluş ve kuruluşunun önderlerine yapılan saldırılara,
•Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temel direği olan laikliğin yok edilmesi çalışmalarına karşı bir direnişe dönüştü.
Türkiye’nin birçok kentinde, birçok meydanında, caddesinde, sokağında bir araya gelen değişik yaştan, cinsten, dinden, ırktan kalabalığın ortak paydası özgürlüklerin korunması, geriye gidiş ve baskıcı bir rejim uygulamasına karşı çıkıştı. “Artık yeter!” deyişti.

Demokratik ülkelerde olağan sayılabilecek masum gösteriler şiddet ve güçle bastırılmaya çalışılınca halkın tepkisi daha da büyüdü. Yaşanmakta olan üzücü süreç sonucu gelinen aşamada yetkililere düşen görev vatandaşının tepkisini objektif değerlendirmek, şimdiye kadar hiçbir eyleme katılmadığı halde şimdi bir araya gelen bunca farklı insanın başkaldırısını iyi okumaktır.

Halka rağmen zorla yapılmaya çalışılan her uygulama acı sonuçlar doğurmaktadır. Çoğunluktan alındığı sık sık yinelenen gücün, bir tek vatandaşa karşı kullanımı bile çoğulcu, kapsayıcı demokratik bir devlet anlayışı ile bağdaşmaz.

Unutulmamalıdır ki kendiliğinden bir araya gelen bunca insan;
•    Herhangi bir tek parti veya siyasal görüşü benimsemiş değillerdir.
•    Herhangi bir marjinal grup değildir.
•    Küçümsenerek, azımsanarak yok sayılacak bir maceracı grup hiç değildir.
•    Çapulcu asla değildir.

Vatanına, Cumhuriyet devrimlerine, bağımsızlığına, doğasına, çevresine, kültürüne sahip çıkan yurtsever insanlardır ve eninde sonunda zafer hep onların olmuştur.

Ulus olarak daha üzücü günler yaşamamak için, güvenlik güçlerimizi tüm halkın güvenlik gücü olduğunu unutmamaya, orantısız güç kullanmamaya, iktidarı da Gezi Eylemleri nedeniyle gözaltına alınan yurttaşlarımız da dahil olmak üzere her vatandaşı kucaklayıcı bir davranışa ve taleplere yanıt verici bir söyleme davet ediyoruz

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.