BİRLİK İLK ADIMI ATTI

Tarih: 2010-10-26 00:00:00

Türkiye'deki yerel gazeteleri bir çatı altında toplamayı hedefleyen ve iki hafta önce Manisa merkezli olarak kurulan "Türkiye Yerel Gazeteler Birliği" ilk toplantısı-nı yaptı. 23 ve 24 Ekim tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilen toplantıya Diyarbakır, Bu
Türkiye'deki yerel gazeteleri bir çatı altında toplamayı hedefleyen ve iki hafta önce Manisa merkezli olarak kurulan "Türkiye Yerel Gazeteler Birliği" ilk toplantısı-nı yaptı. 23 ve 24 Ekim tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilen toplantıya Diyarbakır, Bursa, Uşak, Sakarya, Ankara, Manisa, Ordu, Rize, Muğla, Kırşehir, Muş, Afyonkarahisar, Sivas, Çorum, Isparta, Kocaeli, Tekirdağ, Balıkesir, Konya, Aydın ve Malatya'dan 50 yerel gazete temsilcisi katıldı. Birliğin kurucu başkanı Avukat Tuğba Atalay, çok kısa bir süre içerisinde Türkiye genelinde örgütlenme çalışmasını tamamlayarak yerel gazetelerin sorunlarını çözmek için çalışacaklarını söyledi. Yerel gazeteleri bekleyen en önemli tehlikenin yeni çıkacak olan kamu ihale yasası olduğunu kaydeden Atalay, "Çıkartılması düşünülen ve taslak haline getirilen Kamu ihale yasa tasarısı ile yerel gazetelerin büyük bir çoğunluğunun yayın hayatına son vermek zorunda kalacak. Birliğimiz bu sorunlara hükümet nezdinde çözüm arayışı içerisine girecek" diye konuştu. Yerel gazeteciler, sorunlarının çözümü ve birliği güçlendirmek amacıyla yapılması gereken çalışmalar hakkında da yol haritası çizerken, güçlü bir yapılanma ile büyük bir sivil toplum kuruluşu haline gelebilmek için ne tür çalışmalar yapılması gerektiği konuşuldu. Yerel Gazeteler Birliği Başkanı Avukat Tuğba Atalay, yeni çıkacak olan kamu ihale yasasının Türkiye'deki yerel gazetelerin yüzde 70'inin kapanmasına neden olacağını belirterek, "Türkiye'deki yerel gazeteler olarak bir an önce tek çatı altında toplanarak güç birliği oluşturmalıyız. Türkiye genelinde 1400 yerel gazetenin bulunduğunu biliyoruz. Şu anda 400 yerel gazete ile iletişim sağladık ve 300'e yakını bize destek veriyor. Amacımız tamamına ulaşmak ve desteğini almak" diye konuştu. Yerel gazetelerin sıkıntılarını çok iyi bildiklerini ve sıkıntıları gidermek için şimdiden çalışmalara başladıklarını hatırlatan Atalay, "Yakın zamanda gerekli yerlerden randevular alarak sıkıntılarımızı aktarmaya çalışacağız. Eğer bir çözüm bulunmazsa değişik eylemler yapacağız" açıklamalarında bulundu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.