BÖLGE GİYİM VE AYAKKABIYA HARCAMIYOR!..

Tarih: 2014-11-27 10:11:00

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, hanehalkı tüketim harcamalarına ilişkin kurum tarafından hazırlanan istatistiki bilgileri açıkladı. İstanbul tüketim harcamasında tüm bölgeleri geride bırakırken Batı Karadeniz Bölgesi’nin giyim ve ayak

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, hanehalkı tüketim harcamalarına ilişkin kurum tarafından hazırlanan istatistiki bilgileri açıkladı. İstanbul tüketim harcamasında tüm bölgeleri geride bırakırken Batı Karadeniz Bölgesi’nin giyim ve ayakkabıya en az pay ayıran bölge olarak belirledi.

 

Kurumdan yapılan yazılı açıklama ise şu şekilde: İstanbul tüketim harcamasında tüm bölgeleri geride bıraktı. Türkiye genelinde nüfusun %18,5’ini oluşturan İstanbul’da oturan hanehalkları, toplam hanehalkı tüketim harcamasının %23,5’ini yaptı. Ege Bölgesi, %15 payı ile ikinci sırada yer aldı, bunu %11,9 oranıyla Akdeniz Bölgesi izledi. En düşük tüketim harcaması %1,8 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde, %2,8 ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ve %3,2 ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan hanehalkları tarafından yapıldı. Bölgelerde harcama türlerinin dağılımı farklılıklar gösterdi. Hanehalkı refahının artmasıyla bütçede daha az pay ayrılan ancak en temel ihtiyaç olan gıda harcamalarına İstanbul’daki hanehalkları %16,3 oranında pay ayırdı. Toplam harcama içinde en az paya sahip bölge olan Kuzeydoğu Anadolu’da ise gıda harcamalarına ayrılan pay %26,9 oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise %27 oranıyla gıda harcamasına en fazla payı ayıran bölge oldu. Diğer bir zorunlu harcama grubu olan konut ve kira harcamasına %29,3 oranıyla diğer bölgeler içinde en fazla payı ayıran bölge İstanbul olurken; Kuzeydoğu Anadolu ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri ise konut harcamalarına ayırdıkları pay (%22,6) itibariyle en alt sırada yer aldı. Giyim ve ayakkabı harcamasına %4,7 ile en az payı ayıran bölge Batı Karadeniz iken en fazla payı ayıran bölge ise %7,2 oranıyla Ortadoğu Anadolu bölgesi oldu.

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.