BÖLGEYİ AYAĞA KALDIRACAK PROJE

Tarih: 2013-11-07 08:26:00

Tüm hazırlıkları yapılan, ÇED raporu dahi alınan ancak bir türlü başlatılamayan Alaplı Alport Liman Projesi’ni Kdz.Ereğli, Alaplı, Akçakoca ve Düzce’de kurum, kuruluş, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine sorduk. Özellikle sağlanan teşviklerin ardında

Tüm hazırlıkları yapılan, ÇED raporu dahi alınan ancak bir türlü başlatılamayan Alaplı Alport Liman Projesi’ni Kdz.Ereğli, Alaplı, Akçakoca ve Düzce’de kurum, kuruluş, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine sorduk. Özellikle sağlanan teşviklerin ardından ekonomik anlamda atağa kalkan Düzce, Alaplı liman projesine büyük önem veriyor.

 

Alaplı Belediye Başkanı Nevzat Çimenoğlu:

İstanbul’da Türkiye’nin büyük firmalarından biri olan Taş yapı firması Alport firmasını aldı, Alaplı limanın projesi hazır imarı hazır ve Çevre Şehircilik Bakanlığından CED belgesi alındı. Sıra limanın yapım izni için Ulaştırma Habercilik Denizcilik Bakanlığı DLH Liman Genel Müdürlüğüne de gelindiğinde dosya durdu. Evet veya hayır denmedi.

 

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Topuz:

“Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası olarak Alaplı’da yapılması hedeflenen Alport projesini son derece önemsiyor ve biran önce gerçekleştirilmesi istiyoruz. Bu bağlamda atılacak her türlü adımın arkasında olup destek vermeye devam edeceğiz. Sadece Akçakoca olarak değil ulaşımın rahatlıkla sağlanabildiği Alaplı’daki proje bölgemiz için de son derece önemlidir”

 

Düzce OSB Bölge Müdürü Aylin Özdemir:

2004 yılından beri Düzce’de sanayi yapılaşması çok hızlandı, teşvikten dolayı Düzce’de ihracat noktasında da ciddi bir artış meydana geldi. Sanayi yapılaşmasının önümüzdeki süreçte de devam edeceği gibi gözüküyor. Düzce’ye yakın bir yerde liman olması tabi ki çok uygun olur, bunu destekliyoruz. Sadece Ereğli, Alaplı için değil, Düzce, Bolu ve bölge için son derece önemlidir.

 

Zonguldak Platformu Sözcüsü Osman Sav:

“Zonguldak’ta mazeret üretileceğine iş üretilmesi lazım. Alaplı’ya yapılması düşünülen ALPORT Limanında yaşanan gelişmeler sürekli mazeret üretmeye alışmış kentin bir göstergesi aslında. Bir plansızlıktır, anlaşılamamaktır gidiyor. ÇED Raporu alınmasına rağmen Filyos Projesi mazeret gösterildiği söylenerek durdurulduğu söyleniyor. Alaplı Liman Projesi, Kdz. Ereğli, Alaplı, Akçakoca, Düzce, Bolu sanayicilerinin işine yarayacağı gibi Alaplı başta olmak üzere bölgeyi yatırım için daha cazip hale getirecektir”

 

(HABER-MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ)

Alaplı Taşbacı ile Kılçak mevkisi arası Alaplı çayının batısında yer alan, 1 milyon 538 bin m2’lik denizden kazanılacak bir alan üzerine gerçekleştirilmesi planlanan Alport Alaplı Limanı projesi askıda kaldı. Kömür ve demir cevheri yükleme, boşaltma, her türlü sanayi istihraç ve nihai ürünlerini yükleme-boşaltma, yurt içi ve yurt dışı her türlü katı, dökme, kuru yük ve sanayi ürünleri yükleme ve boşaltma hizmetlerinin verilmesi hedeflenen Alaplı limanı sadece Alaplı için değil Batı Karadeniz hatta pek çok çevre İl için de hayati derecede önemi dile getiriliyor. Sadece bölgesel ekonomiyi desteklemenin yanı sıra istihdam konusunda da ciddi katkı sağlayacağı anımsatılan projede hizmetler, kargo, ro-ro kamyonları ve yüklenici firmalar ile inşa aşaması ile toplam 750 kişinin istihdam edilmesi de planlanıyor. Fizibilitesi başta olmak üzere pek çok alt yapısı tamamlanan Alaplı liman projesini bölgede yer alan sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine, kurum ve kuruluşlara sorduk ve bu projenin hayati derecede önemli olduğu cevabını aldık. İşte o röportajlarımızdan bazıları şu şekilde:

 

ALAPLI BELEDİYE BAŞKANI NEVZAT ÇİMENOĞLU

“Alaplı’da Alaplı limanını yapmak için Alport firması bir şirket kurdu. Bu şirket bu güne kadar Alaplı’ya liman yapımı için çalışmalarını devam ettirdi. Şu anda İstanbul’da Türkiye’nin büyük firmalarından biri olan Taş yapı firması Alport firmasını aldı, Alaplı limanın projesi hazır imarı hazır ve Çevre Şehircilik Bakanlığından CED belgesi alındı. Sıra limanın yapım izni için Ulaştırma Habercilik Denizcilik Bakanlığı DLH Liman Genel Müdürlüğüne de gelindiğinde dosya durdu. Evet veya hayır denmedi. Şu anda beklemede bölgemizde Zonguldak’ın doğu tarafından çok büyük bir Filyos projesi var. Endüstriyel bölgeleri içeriyor. İçerisinde demir yolu, karayolu ve deniz yolu ulaşımını sağlayan büyük bir proje Filyos limanın da yapılacak, 25 milyon tonluk ulusalar arası liman olacak. Ulaştırma Bakanımız Aralık ayında ihalesi yapılacağını söyledi. Filyos limanın ihalesini yapılıp çalışmalar başlandıktan sonra Alaplı limanına onay verileceği çalışmalara başlanacağı söylendi. Alaplı OSB bölgesini de tek büyük bir firma alırsa o firmaya liman yapma yetkisi de verilecek. Bununla ilgili olarak 3 firma geldi inceledi. Fakat üçünden bir cevap gelmedi. Şu anda bekleme halindeyiz”

 

AKÇAKOCA TİCARET VE SANAYİ ODASI

BAŞKANI MEHMET TOPUZ

“Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası olarak Alaplı’da yapılması hedeflenen Alport projesini son derece önemsiyor ve biran önce gerçekleştirilmesi istiyoruz. Bu bağlamda atılacak her türlü adımın arkasında olup destek vermeye devam edeceğiz. Sadece Akçakoca olarak değil ulaşımın rahatlıkla sağlanabildiği Alaplı’daki proje bölgemiz için de son derece önemlidir”

 

DÜZCE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

BÖLGE MÜDÜRÜ AYLİN ÖZDEMİR

“2004 yılından beri Düzce’de sanayi yapılaşması çok hızlandı, teşvikten dolayı Düzce’de ihracat noktasında da ciddi bir artış meydana geldi. Sanayi yapılaşmasının önümüzdeki süreçte de devam edeceği gibi gözüküyor. Çilimli ve Gümüşova’da Organize Sanayi Bölgesi kurulması düşünülüyor. Bilindiği gibi teşvik de dördüncü bölge, sanayi hızlanacak. Düzce’ye yakın bir yerde liman olması tabi ki çok uygun olur, bunu destekliyoruz. Sadece Ereğli, Alaplı için değil, Düzce, Bolu ve bölge için son derece önemlidir”

 

ZONGULDAK PLATFORMU SÖZCÜSÜ VE KARAELMAS GAZETECİLER DERNEĞİ BAŞKANI OSMAN SAV

“Zonguldak’ta mazeret üretileceğine iş üretilmesi lazım. Alaplı’ya yapılması düşünülen ALPORT Limanında yaşanan gelişmeler sürekli mazeret üretmeye alışmış kentin bir göstergesi aslında. Yıllarca Filyos Projesi, Zonguldak Havaalanının yurt içi seferlerine açılması, yollarımızın duble yol alması projelerinde ortaya sürülen mazeretlerin bir benzeri burada da ortaya sürülüyor. Bir plansızlıktır, anlaşılamamaktır gidiyor. ÇED Raporu alınmasına rağmen Filyos Projesi mazeret gösterildiği söylenerek durdurulduğu söyleniyor. Birincisi Filyos Projesine etkisini anlamakta güçlük çekiyorum. İkincisi böyle bir etki olacağını söyleyen kişiler ÇED raporu verilesiye kadar neredeydi? Yapılan o kadar uğraşa, harcanan paralara, kurulan hayallere yazıktır. Alaplı Liman Projesi, Kdz. Ereğli, Alaplı, Akçakoca, Düzce, Bolu sanayicilerinin işine yarayacağı gibi Alaplı başta olmak üzere bölgeyi yatırım için daha cazip hale getirecektir. Bu detayı anlamak, anlatmak hepimizin görevi olmalı” 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

EREĞLİLİ :

alaplıya ve gülüce sahil yapın.şehrin girişleri çok kötü gözüküyor.alaplı belediye başkanıda gülüç belediye başkanıda iktidar partisi ama şehir girişleri çok kötü.artık sahili alaplıda ve gülüçte 30 mart 2014 ten sonra chp yapar dilerim.

gerçekci olalım :

yapılacak limanın ne faydası olacak alaplıya boğazdan çıktıktan sonra sinopa kadar şehir merkezinde denize girilmeyen alaplı ereğli zonguldak var erdemir limanının kapasitesi doldurulamazken alaplıya şehrin içine ne faydası olacak limanın nakliye sektörü para bırakmış olsa iidi kışlanın maslak olması lazım kışlada bir otel bile yok

İbrahim can :

Yerel seçim yaklaştı alaplı siyaset erbabı aynı nakaratı söylemeye başladılar seçim kazanabilmek için,seçim sonrası yine kocaman biy yalan olduğu anlaşaılacak.çünkü alaplıda vizyonu olan siyasetci yok,küçük olsun bizin olsun mantığı var,alaplıyı yönetenler ve yönetmeye talip olanlar da iyi biliyor ki alaplının köyden hiç bir farkının olmadığı,

alaplı sevdalısı :

Bu Proje sadece Alaplı'yı değil batı Karadeniz bölgesini ayağa kaldıracak bir proje, bizene filyos'tan devlet filyosa yapacaksa yapsın limanını neden Alaplı'da önünü kesmeye çalışıyorlar.Neden Alaplıdaki sivil toplum kuruluşları ayağa kalkıp bu projenin neden yapılmadığının hesabını soramıyor.

Ertuğrul Deliak :

belediye başkanı akp li hükümet akp hükümeti engel olan kim romanya hükümetimi yoksa gürcüstanmı

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.