‘BORÇ BATAĞI KERVANI’

Tarih: 2014-04-22 17:15:00

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak il Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu yazılı bir açıklama yaparak. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin, Merkez Bankası verilerinden yola çıkarak yaptığı araştırmada,  vatandaşların içinde bulunduğu borç açmaz

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak il Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu yazılı bir açıklama yaparak. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin, Merkez Bankası verilerinden yola çıkarak yaptığı araştırmada,  vatandaşların içinde bulunduğu borç açmazını gözler önüne serdiğini bildirdi.

 

Kadir Bacıoğlu, “araştırmaya göre  geçen her iki dakikada 14 vatandaşımız çeşitli şekillerde borcunu ödeyemeyerek borç batağına saplanmakta ve hakkında yasal süreç başlatılmaktadır” dedi.

 

Bacıoğlu açıklamasında şunları vurguladı:
 

“Araştırmada ferdi kredi borcunu ödeyemeyen vatandaşlarımıza her ay yaklaşık 63 bin 437; kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere 99 bin 478; senetlerini ödeyemeyenlere 91 bin 658 ve çeklerini ödeyemeyenlere de 56 bin 640 kişi katılmaktadır. Buna göre geçen her iki dakika içinde:
 

5 kişi kredi kartı; 4 kişi senet; 3 kişi ferdi kredi; 2 kişi ise çeklerinden dolayı yasal yaptırımla karşı karşıya kalmakta ve borçlular ordusuna 14 kişi daha katılmaktadır.
 

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, ekonomik gidişatın hiç de iç açıcı olmadığını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Borcuna borç katlayarak hayatını idame ettiren dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın sayısı her geçen dakika artmaktadır. Bu durum, vatandaşlarımızın yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaç maddelerini borç yapmadan karşılayamaz durumda olduğunu da göstermektedir.  Dar ve sabit gelirlinin yaşadığı ekonomik çıkmazı gözler önüne seren bu rakamları aylık olarak hesapladığımızda ise dudak uçuklatan sonuçlarla karşı karşıya kalmaktayız. Öyle ki, sizler bu haberi okurken dahi 14 vatandaşımız daha borcunu ödeyemeyerek, borç batağına saplananlar kervanına katılacak, belki de cezai yaptırımla ve haciz işlemiyle karşı karşıya kalacaktır.
 

Özelikle önümüzdeki dönem olumsuz hava koşulları nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarında yaşanacak artış neticesinde dar ve sabit gelirliler en temel ihtiyaç maddelerini bile borçsuz karşılayamaz hale gelecektir. Vatandaşlarımızı önümüzdeki dönem de zam yağmuru beklemektedir. Özellikle kış aylarının ve hava koşullarının dengesiz gitmesi nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarında yaşanacak fiyat artışı sofralarımıza olumsuz yansıyacaktır. Bir kilo elmanın 6 lira olduğu bir ülkede, vatandaş hangi sebze ve meyveleri tüketerek ihtiyaçlarını giderecektir? Maaşları yetmeyince kredi kartına, banka kredilerine ve yakınlarından aldıkları borçlara sarılan vatandaşımızın sayısının her geçen gün artması tesadüf değil, aksine ekonomik istikrarsızlığı göremeyen iradenin basiretsizliğidir. Bunun önlemini almak da memuru işçiyi üç kuruş maaş zammına mahkûm eden hükümetin sorumluluğundadır.”
 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.