‘BU PUSLU ORTAMDAN ENDİŞELİYİZ’

Tarih: 2015-08-05 11:22:16

Kısa adı ÇYDD olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yaşanan terör olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Prof. Dr. Aysel Çelikel imzalı açıklamada “Sanki 90’lı yıllar yeniden yaşanıyor” dedi.

Yapılan açıklama şu şekilde:

 

‘SAVAŞIN KAZANANI OLMAZ’

“İçinde bulunduğumuz bu belirsiz ve puslu ortamdan endişeliyiz. Bir süreden beri ulusal güvenliğimizi tehdit eden pek çok kahredici olay yaşamaktayız. Nasıl sonuçlanacağı bilinmeyen bir savaş gencecik evlatlarımızın canını alıyor. Olaylar hepimizi sevgililerini kaybeden eşleriyle, babasız kalan çocuklarıyla, yürekleri yanan anne ve babalarıyla birlikte unutulmayacak acılar içinde bırakıyor. Sanki 90’lı yıllar yeniden yaşanıyor.

Vatandaş olarak yaklaşık 30 yıldan beri PKK terörünün doğurduğu ölümleri, kan ve gözyaşının tekrarını istemiyoruz. Bu savaşın bir an önce durmasını talep ediyoruz. Böyle bir savaşın kazananı olmaz, kaybedenleri olur.

Siyaset, toplumun bütün kesimlerinin çıkarlarını dengeli olarak korumaya muktedir bir güçtür. Yeter ki kişisel hırs ve çıkarlardan arındırılmış bir ulusal bakış açısı, önümüzü aydınlatsın. Siyaset engin bir bilgi deneyim ve uzlaşma sanatıdır. Bu sanat kişileri hedef göstererek değil, demokrat Türkiye’nin bütünlüğü, halkın çıkarları için devreye girmelidir.

Öte yandan Ortadoğu’yu esir alan, milyonlarca insanı yerlerinden eden acımasız vahşi yöntemlerle intikam alan Suriye savaşının ideolojik korkutucu yüzü İŞİD, eylemlerini sürdürüyor. Toplumun güvenliği için İŞİD’le mücadele devletin sorumluluğundadır.

 

‘ÇYDD, HEDEF GÖSTERİLİYOR’

Demokrasiden nasibini almamış şeffaf olmayan ülkelerde bilinmeyenler, ürperten dedikodu ve yorumlarla halkı tahrik edebilmektedir. Yine demokrat olmayan ülkelerde belirli kurumlar STK’lar, kişisel, bir kısım medya ve siyasal iktidarca hedef gösterilebilir. ÇYDD böyle saldırıları yaşamış bir kuruluş olarak hep dikkatli davranmaktadır. ÇYDD’nin ‘Çağdaş bir Türkiye’ hedefini kendi çıkarlarına aykırı gören antidemokratik grupların ve iktidarın Ergenekon tertiplerini acımasız uygulamalarını unutmadık. Son günlerde de bir gazete daha önce sık sık yaptığı gibi, ÇYDD’yi yalan haberlerle hedef göstermektedir.

Önümüzü göremediğimiz bu günlerde yurttaşlar olarak olayları izlemenin ülkemize sahip çıkmanın, düşünmenin, soğukkanlı olmanın zamanıdır.

İçinde bulunduğumuz bu belirsiz ve puslu ortamda endişelerimizi kamuoyuyla paylaşmak ihtiyacını duyuyoruz.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.