BUĞDAY ELE ALINDI

Tarih: 2012-06-29 00:00:00

Çaycuma Karapınar Beldesinde, buğday çeşit demonstrasyonu tarla günü bilgilendirme toplantısı yapıldı.  Karapınar Beldesinde, buğday çeşit demonstrasyonu tarla günü bilgilendirme toplantısı yapıldı. Karapınar Belediye toplantı salonunda gerçekleşen toplan
Çaycuma Karapınar Beldesinde, buğday çeşit demonstrasyonu tarla günü bilgilendirme toplantısı yapıldı. 
Karapınar Beldesinde, buğday çeşit demonstrasyonu tarla günü bilgilendirme toplantısı yapıldı. Karapınar Belediye toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya, Belediye Başkanı Ercan Kınaç, Zonguldak Tarım İl müdürü Necmi Çelik, Tarım ilçe Müdürü vekili Ramazan Avşar, Ziraat Odası Başkanı İsmail İnam, Kayıkçılar Kooperatif Başkanı Bayram Cura, Çomranlı Tarımsal Köy Kooperatif Başkanı Yusuf Ateş, Hacılar Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Dursun Öztürk, Karapınar Belde Muhtarı Ramazan Meme, Tarım il ve ilçe  çalışan teknik personeli ve vatandaşlar katıldı. Tarım İl Müdürü Necmi Çelik beraberindeki ekibi ile birlikte, Ramazan Meme'nin tarlasında kurulan verim demonstrasyonu gerçekleştirilmiş olup tarlada incelemelerde bulundu. Ardından Karapınar Belediyesi'ne ait toplantı salonunda vatandaşlara buğday çeşit demonstrasyonu hakkında İl Müdürü Necmi Çelik tarafından bilgiler verildi. Çelik, Çaycuma ilçe müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu demonstrasyonu çalışmasının açılışına geldik. Sakarya Tarımsal Araştırma Müdürlüğü ile birlikte yapmış olduğumuz, demonstrasyonu neticede bir çeşidin o bölgede yıllarca ekilen bir şeyin değiştirilmesidir. Bu hem heyecan yaratır hem de yeni çeşitlerin, ilimize kazandırılması açısından, arkadaşların çalışma heveslerini artırır. Belediye Başkanımıza buradaki İlçe Müdürlüğümüze sivil toplum örgütlerine göstermiş oldukları ilgiden dolayı hepsine teşekkür ediyorum dedi.  Ziraat Mühendisi Neslihan Avcı 2011 yılı Zonguldak İli Çaycuma ilçesi Karapınar Beldesinde, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsünden getirilen Hanlı, Beşköprü, Bezostoya, Pamukova 97 Tahirova, Momtchil, ekmeklik buğday çeşitleriyle önder çiftçi Ramazan Memenin tarlasında verim demonstrasyonu kurulduğunu belirtti. Avcı, Toprak hazırlığı, derin sürüm ve tırmıklama işlemi yapılarak gerçekleştirilmiştir. 24 Aralık 2011 tarihinde serpme usulü ekim yapılmıştır. Her bir çeşit için 800 metrekarelik parseller oluşturulmuş olup her bir parsele 12 buçuk kilogram tohum ekilmiştir. Taban gübresi olarak 10 kilogram dap, üst gübrelemede ise 20 kilogram Amonyum Nitrat kullanılmıştır. 6 Ocak 2012 tarihinde ilk buğday çıkışları başlamıştır. En iyi çimlenmenin Momtchil, Tahirova, Hanlı ve Pamukova 97 çeşitlerinde olduğu gözlemlenmiştir. Mart Nisan aylarında yabancı otlara karşı ilaçlama çalışmaları yapılmıştır. Her bir çeşidin hasadı ayrı ayrı yapılıp gerekli örnekler verim tespiti için Sakarya Araştırma Enstitüsüne gönderildikten sonra bölge için en uygun ekmeklik buğday çeşidi tespit edilecektir. Bugüne kadar bölgemizde yoğun olarak Cumhuriyet 75 çeşidi ekilmekte ve dekara 225 kilogram verim alınmaktadır. Bu demonstrasyonun amacı bölgemize uygun çeşidi belirleyerek verim ve kaliteyi arttırmaktır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.