BÜYÜK AYIP

Tarih: 2009-12-11 00:00:00

Alaplı Belediye Başkanı Çimenoğlu, belediyenin yaptığı çeşitli çalışmalara kiliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından veilen zararlara dikkat çekerek duyarlı vatadaşların ihbarda bulunmalarını istedi. Alaplı Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, ilçed

Alaplı Belediye Başkanı Çimenoğlu, belediyenin yaptığı çeşitli çalışmalara kiliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından veilen zararlara dikkat çekerek duyarlı vatadaşların ihbarda bulunmalarını istedi.

Alaplı Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, ilçede yapılan hizmet alanlarına zarar verildiğini belirterek, vatandaşların zarar verenleri gördüklerinde şikayette bulunmalarını istedi. Temennilerinin, bundan sonra böyle dav ranışlar içine girilmemesi olduğunu söyleyen Çimenoğlu, ?Belediyelerin sorumluluğunda bulunan alanlarda, toplumun hizmetine sunulan araç ve gereçlere, ça lınmak veya tahrip edilmek suretiyle zarar verilmesi; maalesef, belediyelerin yıllardır engelleyemediği sorunlardan birisidir. Çoğu zaman bu tür sorun larla karşılaşan belediyeler, çeşitli önlemler alma yoluna gitseler de, etkin bir çözüm bulamamışlar, çareyi zarar verilen araç, gereç ve hizmet unsurlarını sürekli yenilemekte bulmuşlardır. Belediyemiz de zaman zaman bu tür sorunlarla karşılaşmakta, kimi zaman aydınlatma lambalarına; kimi zaman park, bahçe ve refüjlerdeki çiçeklere, çimlere, oturma gruplarına; kimi zaman da şadırvan ve çeşme musluklarına çalınmak ve tahrip edilmek suretiyle zarar verilmektedir.

MUSLUK ÇALINDI
Bunun bir örneği olarak; belediyemiz sorumluluk alanında bulunan 690 Evler Semti Aile Mezarlığı'ndaki şadırva nın 4 adet musluğu sökülerek çalınmıştır. Umumi hizmet alanlarına, bu alanlardaki araç ve gereçlere verilen zararın maddi değer kaybından ziyade, içinde buluduğumuz çağda, halen bu tür davranışlarla karşılaşılması asıl üzüntü kaynağımızdır. Toplumun ortak hizmetine sunulan alandaki bir lambaya, bir musluğa, bir demir parçasına gerçekten ihtiyacı olanlar; bun ları çalmak yerine, gelip Belediyemizden veya bir başka kurum ve kuruluştan talep etse, bu ihtiyacını rahatlıkla tedarik edebilir. Çalınan veya zarar verilen bir musluk, bir aydınlatma lambası veya bir rögar kapağı, toplumun tamamını, bu alanlardaki hizmet alımından mahrum etmekte, hatta çalınan bir rögar kapağı, rögar ağzının açık kalmasına sebep olduğundan, kimi zaman insanların canını ve malını tehlikeye düşüren bir boyuta varabilmektedir.

BÜYÜK AYIPTIR
Bu nedenledir ki; bu tür davranışlarda bulunanlar, kamu malına zarar vermenin de ötesinde, içinde yaşadıkları topluma büyük zararlar vermektedirler. Yasal ceza-i müeyyidesinin yanı sıra, her şeyden önce insani olarak bu tür davranışlarda bulunanlar ağır vebal altındadırlar. İster belediyemiz sorumluluk alanında olsun, ister sorumluluk alanımız dışında olsun, ister kamuya ait olsun, ister olmasın, toplumun hizmetine sunulan araç, gereç ve hizmet alanlarına, hizmet mekanlarına zarar vermek yasal olarak suç olduğu gibi, insani olarak da, en hafif ifadeyle, büyük bir sorumsuzluk ve büyük bir ayıptır. Temennimiz; bundan sonra böyle davranışlar içine girilmemesidir. Toplumda büyük bir rahatsızlığa sebep olan bu tür münferit davranışlar; ancak 'otokontrol' ile yani herkesin toplumsal hizmet alanlarına sahip çıkmasıyla, olumsuz davranışlar içinde olanları uyarmasıyla veya ilgili kurumlara bildirmesiyle en asgari düzeye indirilebilir. Bu denetim mekanizmasının işlemesi; toplumsal kalitemizi de yükseltecek; çağdaş, modern ve bilinçli toplumun simgesi olmamızı sağlayacaktır. Toplumsal hizmet alanlarını koruyabilmenin tek çözümü de budur? dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.