BÜYÜK ZAFER KUTLANIYOR...

Tarih: 2016-08-30 12:14:50

 Zonguldak'ta 30 Ağustos Zafer Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı. 


KDZ.EREĞLİ

Devrim Bulvarı üzerinde bulunan Anıt Park’ta gerçekleştirilen törende ilk olarak Kaymakamlık, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı’nın çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığında görevli İkmal Binbaşı Türkeri Kınacıoğlu, şunları söyledi:

 

“YALNIZ TÜRK MİLLETİ İÇİN DEĞİL, BÜTÜN DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ”

Bugün yalnız Türk Milleti için değil aynı zamanda bütün dünya için büyük öneme sahip tarihi bir olayın, çok şerefli bir zaferin 94’üncü yıldönümünü kutluyoruz. Bugün tarihinin hiçbir döneminde özgürlüğünden zerre kadar ödün vermemiş büyük Türk Milleti’nin istilacı düşmanlara karşı canını ortaya koyarak verdiği yaşam mücadelesinin amacına ulaştığı çok anlamlı bir gündür. Bugünün değerini anlamak ancak dünü öğrenmek ve daima hatırlamakla mümkündür. Osmanlı İmparatorluğu birinci dünya harbi sonunda çok ağır şartlarda Sevr Antlaşmasını imzalamaya zorlanmış ve bunun kabulüyle aziz vatanımızın parçalanması istenmiştir. Ancak işgal devletlerinin düşünmedikleri husus Türklerin tarihin hiçbir devresinde esaret altında yaşamamış onurlu ve şerefli bir ulus olmasıydı. Böylece işgalciler her zaman hür ve bağımsız olmuş bir milleti karşılarına almışlardır. “ 30 AĞUSTOS

 

"ZAFERİ MİLLETİN DESTANIDIR”

Çok zor koşullar altında planlanan ve hazırlanan Büyük Taarruz’un amacı sürpriz bir karşı hareketle güçlü düşman mevzilerini yarmak ve sayıca üstün düşmanı kesin bir darbeyle mağlup etmektir. Bu taarruza Türk’ün ana yurdunu işgal eden düşman yok edilmeden ara verilmeyecektir. Büyük Taarruza çok büyük fedakarlıkla yapılan lojistik hazırlıkları sonunda 94 yıl önce 26 Ağustos’ta başlanmıştır. Türk’ün gerçek kurtuluş güneşi ise 30 Ağustos 1922 sabahı düşmanın kesin yenilgisiyle doğmuştur. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir’ emrini alan kuvvetlerimiz benzeri görülmemiş bir azim ve iradeyle düşmanı denize dökmüştür. 30 Ağustos Zaferi kendisine güvenen, zafere inanan, askerine destek olan, özgürlüğe gönül vermiş ve bütün imkansızlıklara rağmen güçlü düşmanı yenen bir milletin destanıdır. Bu askeri zaferle siyasi zaferlerinde yolu açılmıştır. Böylece büyük Türk zaferi milletlerarası hukuk kurallarına göre tescil edilmiş ve Türk Kurtuluş Savaşı fiilen sona ermiştir. Başkomutanlık Meydan Muharebesinin önemi sadece düşman ordularının yenilmesinden değil, aynı zamanda yüce Türk Milleti’nin tarihinde yeni bir dönem açarak yeni bir Türk Devleti’nin kurulmasına imkan sağlamasından da kaynaklanmaktadır. Bugün zaferlerin en büyüğü olarak Başkomutanlık Meydan Muhaberesi Türk Milleti’nin kahramanlık duygusu ve milli gururunu besleyen en güçlü kaynaklardan biridir ve böyle kalacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri 94 yıl önce olduğu gibi bugün de üstün bir vazife anlayışı içindedir. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canını seve seve feda etmeye her zaman hazırdır. Milleti ve ordusuyla bir bütün halinde hareket eden yüce Türk ulusunun var oluş nedeni olan bu kutsal zaferin 94’üncü yıldönümünde başta ebedi Başkomutanımız eşsiz önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onun emrinde bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Konuşmanın ardından tören sona erdi. Törene ilçe protokolünün yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri, meslek odaları, siyasiler ve vatandaşlar katıldı.

ALTERNATİF ÇELENK SUNUMU

Diğer yandan resmi tören bitiminde Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği Kdz.Ereğli Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kdz.Ereğli Şubesi temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı’na alternatif çelenk sunumu gerçekleştirildi.

ALAPLI

Alaplı Atatürk Anıtı önünde başlayan törende, anıta çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Törene, Alaplı Kaymakamı Altuğ Çağlar, Belediye Başkanı Nuri Tekin, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fuat Gençer, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Alaplı İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fuat Gençer, törende yaptığı konuşmada, günün anlam ve önemine değindi.

 Zafer Bayramı, Zonguldak, Bartın, Düzce ve Kocaeli'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Zonguldak, Bartın, Düzce ve Kocaeli'de tören düzenlendi.

Zonguldak Valilik binası önünde başlayan törende, Atatürk anıtına çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Jandarma Binbaşı Orhan Kaş, törende yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın ülkeyi parçalamak ve milleti esaret altına almak isteyen devletlere karşı, tüm olanaksızlıklara rağmen yüce Türk ulusunun sarsılmaz azmi yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığıyla kazanıldığını söyledi.

Türk ulusunun 30 Ağustos Zaferi'yle kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere anlamlı, ağır ve uzun süre unutamayacakları bir ders verdiğini ifade eden Kaş, "19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da yaktığı meşale, dalga dalga büyüyerek bütün yurdu sarmış Amasya, Erzurum ve Sivas kongreleri ile izlenecek yol belirlenmiştir. 23 Nisan 1920'de egemenlik kayıtsız şartsız millete teslim edilmiştir." diye konuştu.

Törene, Zonguldak Valisi Ali Kaban, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Haluk Selvi, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra protokol üyeleri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. 

Protokol üyeleri, törenin ardından "15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi Sergisi"ni gezdi.

Bartın

Bartın Valiliği önünde düzenlenen törende Vali Nusret Dirim, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop ve Belediye Başkanı Cemal Akın, Atatürk anıtına çelenk sundu. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı İl Garnizon Komutanlığı'nda görevli Teğmen Eren Ayhan yaptı. 

Dirim'in makamında tebrikleri kabul ettiği törene, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, siyasi partilerin temsilcileri, daire amir ve müdürleri katıldı. 

Düzce

Düzce'de düzenlenen törenler, Anıtpark Meydanı'nda çelenk sunumuyla başladı. 

Milli Savunma Bakanı Müsteşarlığına atanan Düzce Valisi Ali Fidan'ın yerine vekaleten atanan Merkez Valisi Mustafa Taşkesen, İl Jandarma Komutanı Albay Bilal Güvenir, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, valilik binasında milletvekilleri, askeri erkan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları idarecilerinin tebriklerini kabul etti. 

Düzce Şehitliği'nde devam eden törende İl Müftüsü Selami Emen, tüm şehitler için dua etti. 

Törenlerin ardından Vali Taşkesen, Belediye Başkanı Keleş, İl Jandarma Komutanı Albay Güvenir, 15 Temmuz akşamı FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan saldırıda şehit olan 4'üncü sınıf Emniyet Müdürü Ufuk Baysan'ın Beyköy beldesindeki kabrini ziyaret etti. 

Şehidin kabristanını başında annesi Hanife ve babası Ramazan Baysan ile konuşan Vali Vekili Taşkesen, şunları söyledi:

"Herkes şehit annesi babası olamıyor. Sizleri bu şerefli makamı acı bir şerbetle nasip etmiş. Müslümanın hali, musibet gelir sabreder kazanır, nimet gelir şükreder kazanır. Her türlü bizim için kazanç. İnşallah her kula nasip olmayan bir şehadet sahibi, size ahirette şehadet edecek bir evlat Allah sizlere bahşetmiş. Acı ama böyle de bir getirisi var. Allah bir daha bu acıları yaşatmasın. İnşallah son şehitlerimizden olsun. Şehit olmayınca da topraklar vatan olmuyor, alelade bir toprak oluyor. İnşallah bu millet şehit bir millet, şehit çocuğu bir millet. Allah ahirette kavuştursun inşallah. Allah hazırda şehit olacak bir nesil eksikliği göstermesin. Onu da verirse bu millet bu coğrafyada duramaz. Bin yıldır 5 bin kilometreden öteye atamadılar, inşallah atamayacaklar." 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Murat sucu :

Başlık güzel!!Büyük zafer kutlanıyor.Bir avuç insanla mı kutlanıyor..Yazık çok yazık.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.