ÇAÇEV, UYARI YAPTI

Tarih: 2009-12-02 00:00:00

Çatalağzı Çevre Koruma Derneği (ÇAÇEV) Başkanı Adnan Akgün ve Yönetim Kurulu üyeleri, Çatalağzı'nda esnafı ziyaret ederek, derneğin tanıtımı amaçlı broşür dağıttılar ve kuruluş amaçlarını anlattılar. ÇAÇEV Başkanı Adnan Akgün, Çatalağzı'nın sakini değil,

Çatalağzı Çevre Koruma Derneği (ÇAÇEV) Başkanı Adnan Akgün ve Yönetim Kurulu üyeleri, Çatalağzı'nda esnafı ziyaret ederek, derneğin tanıtımı amaçlı broşür dağıttılar ve kuruluş amaçlarını anlattılar. ÇAÇEV Başkanı Adnan Akgün, Çatalağzı'nın sakini değil, sahibi olma amacıyla yola çıktıklarını belirterek, "Çatalağzı'nda yaşayacaksak duyarlı olmalıyız" dedi. Akgün, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Hep beraber Çatalağzı'nda yaşayacağız. Sonuçta Çatalağzı, termik santrallerle bundan sonra yaşayacağına göre, sağlıklı bir or tamda yaşamak istiyoruz. Haliyle insan larımızın ekonomik sorunları var, işsizlik sorunları var. Çatalağzı'ndaki yatırımlar her ne kadar işsizliğe bir çözüm gibi görünüyorsa da, ama sağlıklı bir şekilde yaşamakta, bu beldenin sağlıklı bir yaşaması da, hatta bu beldenin değil Kilimli'nin de, Kozlu'nun da, Zonguldak'ın da sağlıklı bir şekilde yaşaması için buradaki termik santralin çevreye vereceği olumsuz zararların, olumsuz etkilerin giderilmesi için, filtrasyon tesisleri, arıtma sistemlerinin yapılıp halkın burada sağlıklı bir şekilde yaşaması bizim temel amacımız. Alt yapı tesislerinde inşaat aşamasında büyük bozulmalar meydana geldi, ulaşımda büyük bozulmalar var. Mesela Çatalağzı'nın ortasından geçen yolda, ağır kamyonların geçmesinden dolayı aşırı şekilde toz ve çamur kirliliği var. Esnafımızda bundan zaten muzdarip. Biz alternatif yolların yapılmasını istiyoruz. İşte bunlar somut öneriler. Yani daha yaşanılabilir bir ortam oluşturmak içindir. Diğer sivil toplum kuruluşlarının bu konuda bize yardımcı olacaklarını umuyorum. Halkımızın duyarlı davranacaklarını umuyorum. Çünkü Çatalağzı yoksa çöplük haline gelecek. Biz Çatalağzı'nın çöplük olmasını istemiyoruz. 55 yıllık belediye burası. Bu beldede hep beraber burayı sosyal anlamda, ekonomik anlamda canlandırıp burada yaşamak istiyoruz. Çünkü Çatalağzı'ndan başka yaşayacak yerimiz, başka yere gitme şansımız da yok. Çatalağzı'nın sakini değil Çatalağzı'nın sahibi olmak için insanlarımızı derneğimizin ortak amaçları doğrultusunda bize yardım etmeye, destek olmaya çağırıyoruz. Hepsinin de bu konuda duyarlı olacaklarına inanıyorum. Bu çevre sorunları yalnızca Çatalağzı ile soyutlandırmamalı. Bu yalnız Çatalağzı'nın sorunu değil, büyük çaplı bir termik santral olduğu için yani Kozlu'nun Zonguldak'ın, hatta Ereğli ve Çaycuma'nın da sorunudur. Yani bu hava kirliliğinden bu beldelerimiz, bu yörelerimiz de etkilenir. O anlamda tüm bu civarda yaşayan arkadaşlarında konuya duyarlı davranmasını ve bize destek olmasını istiyoruz. Sonuçta bu sorun hepimizin ve hepimiz buralarda yaşıyoruz. Yani hepimiz sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyoruz, temel amacımız bu. Hiçbir zaman 'yatırım olmasın, termik santral olmasın, söküp atalım' diye bir amacımız yok. Sadece 'sağlıklı yaşayalım' diyoruz ve bu da masumane bir istektir, insancıl bir istektir ve farklı bir amacımızda yoktur. Çatalağzı'nı hep beraber sahiplenmemiz gerekiyor. Broşürlerimizde yazanlar Çatalağzı'nın gerçeğidir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.