"CAMİ İHTİYACI VAR"

Tarih: 2016-10-06 09:42:29

Kdz.Ereğli Belediye Meclisi'nin Ekim ayı toplantısında Kent Meydanı'nın 15 dönümlük bölümüne cami yapılması kararı alındı. CHP Grubu, Kent Meydanı projesinin önemine değindi ilçenin önceliğinin iş ve istihdam olduğuna vurgu yaptı. Zaman zaman tartışmalı geçen meclis toplantısında cami yapılmasına AK Parti Grubu 17 kabul, CHP Grubu da 14 red oyu verdi.

Belediye Başkanı Uysal: Merkezde cami ihtiyacı var. Cami için en doğru yer orası. Benim mimar ve mühendis arkadaşlarımda bilir 3-4 aydır orada çalışıyoruz. Biz de bunun projesini çizdik ancak orada söz verdiğimiz gibi 2 katlı otopark, meydan, ilave olarak da taçlandırma olarak da oraya değer kazandıracak bir şehre geldiğiniz zaman bir ilçeye geldiğiniz zaman görünmesi gereken yerlerden bir mimari eser ortaya çıkacak.

 

CHP Sözcüsü Özyağcı: "Ereğli'nin önceliği cami yapımı değildir, bizim önceliğimiz tersanelerdir, üniversitedir, kaymakamlık binasının yapımıdır, katlı otoparkı yıkıp köy minibüslerinin yerini bulmasıdır. Eğer dışarıdan müdahaleler yapıp Ereğli'nin çehresi değiştirilmek isteniyorsa bu iş ile olmalıdır. Ereğli'de 31 mahallede 76 tane cami, 22 tane mescit aynı anda 40 bin kişinin namaz kılacağı bir alan vardır. Cami ihtiyaçtır tamam ama kent merkezinde değildir"Kdz.Ereğli Belediye Meclisi Ekim ayı meclis toplantısını Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonunda Hüseyin Uysal Başkanlığında gerçekleştirdi. Meclisin gündem maddelerinden biri de 2014 mahalli idareler seçimleri öncesi yapılacağı açıklanan kent meydanı projesine cami ilavesiydi.

 

KAYMAKAMLIK VE İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BİNALARI YAPILACAK

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal, ilçede üniversite kampüs alanı için harekete geçildiğini, fakültelerin sayısının arttırıldığını, Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Müdürlüğü binalarının şehre yakışacak bir mimari ile yapılacağını anlattı. Kdz.Ereğli'nin il olmayı hak ettiğini belirten Uysal, "İş konusunda ve istihdam konusunda evet gelin beraber hareket edelim" dedi.

 

"3-4 AYDIR BİZ ORADA ÇALIŞIYORUZ"

Kent Meydanı Projesinin 15 dönümlük alanına cami yapılması ile ilgili ise Uysal aynen şunları söyledi: "Şehrimizin merkezi yoğunluğu, nüfus yoğunluğu bu merkezde yaşıyor. Merkezde cami ihtiyacı var. Cami için en doğru yer orası. Benim fikrim. Benim mimar ve mühendis arkadaşlarımda bilir 3-4 aydır orada çalışıyoruz. Evet sizlerle de paylaşmadım doğru. Biz de bunun projesini çizdik ancak orada söz verdiğimiz gibi 2 katlı otopark, meydan, ilave olarak da taçlandırma olarak da oraya değer kazandıracak bir şehre geldiğiniz zaman bir ilçeye geldiğiniz zaman görünmesi gereken yerlerden bir mimari eser ortaya çıkacak. Yanında da Göztepe sırtlarında da en çınar ağaçlarının altında da proje değişiyor oralarda gezi alanları olacak.

"BİZLER TALEP ETTİK"

Şehrimizde, ilçemizde kent meydanı ile bütünleşen, Göztepe ile bütünleşen, çınar ağaçları ile bütünleşen bir gezinti ve meydan oluşacak. Buraya bir cami konması 15 dönüm araziye cami konulmasını bizler talep ettik. Buranın bir avlusu olacak orada da bir cami olacak. Burada hiçbir değişikliğe uğramayacak. Kent Meydanı projesine bir cami ilavesi olacak."

"BU EREĞLİ HALKINA HAKSIZLIK"

CHP Grubu adına konuşan Özkan Özyağcı, Başkan Uysal'ın Kent Meydanı ile ilgili daha önceki söylediği sözleri hatırlatarak, "Gittiğim Avrupa ülkelerinde herkes meydanları ile anılıyor, meydanlar ne kadar büyük olursa o kadar önemlidir dediğiniz halde şuanda Kdz.Ereğli Kent Meydanını ufaltmaya çalışıyorsunuz bu bir kere Ereğli halkına haksızlıktır.

 

ÖNCELİK İŞ VE İSTİHDAM

Ereğli'nin önceliği cami yapımı değildir, bizim önceliğimiz tersanelerdir, üniversitedir, kaymakamlık binasının yapımıdır, önceliğimiz katlı otoparkı yıkıp köy minibüslerinin yerini bulmasıdır, bizim yerimiz iştir. Eğer dışarıdan müdahaleler yapıp Ereğli'nin çehresi değiştirilmek isteniyorsa bu iş ile olmalıdır.

 

"31 MAHALLEDE 76 CAMİ VAR"

Ereğli'de 31 mahallede 76 tane cami, 22 tane mescit aynı anda 40 bin kişinin namaz kılacağı bir alan vardır. Cami ihtiyaçtır tamam ama kent merkezinde değildir. Burası kentimizin merkezimdir, halkımızın 110 bin kişinin merkezi olarak kullanılmalıdır. İbadet yeri olarak yazıp ne kadar metre karede ne kadar olacağı belli olmayan, hiçbir şekilde nasıl olacağı meclisin bilgisine sunulmayan bir şey. Yapalım gelin Orhangazi camisi var. Orayı büyütmek ile ilgili çalışma yapılıyor, büyümesi ve genişlemesi için çalışma yapıldı. Burası yapılsın, çevresi genişletilsin. Ama lütfen kent merkezi olarak hazırladığımız bir alanı ufaltıp küçücük nokta haline getirmeyelim" dedi.

 

"EREĞLİ'NİN EMRİVAKİYİ KABUL EDİP EDİLMEYECEĞİNİ OYLAYACAĞIZ"

CHP Meclis Üyesi Cumhur Nalcı da konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Ereğli Kent Meydanına cami yapılıp yapılmayacağını oylamayacağız. Biz Ereğli'nin emrivakiyi kabul edip edilmeyeceğini oylayacağız. Ereğli'nin yolunu bilmeyen İstanbul'daki bir cami imamının emri ile hareket edecek bu Ereğli belediyesi yoksa kendi iradesi ile. Biz emir kulumuyuz, bir gecede gelecek emir ile cami konduracağız. Camiye karşı değiliz.

 

"BU CAMİ DEĞİL MECLİSİN ONUR OYLAMASIDIR"

Bu cami oylaması değil meclisin onur oylamasıdır. Gelin siyasi ayrımları bir kenara bırakalım varısn meclis üyesi yapmasınlar, bakın buradan onurumuz ile çıkalım emri vaki ile çıkalım. Bu Ereğli belediye meclisine bir hakarettir, burada ne yapılacaksa bunun kararını Ereğli halkı verir. Emri vaki ile bu karar verilmemeli. Elinizi vicdanınıza koyun"

 

"NEREDE DEMOKRASİ?"

CHP Meclis Üyesi Sertan Ocakçı da demokrasi sürecinden geçildiğini anımsatarak, "Demokrasi aşığı olduk, demokrasiyi elimizde tutmaya çalıştık. Demokratik olmayan bir şekilde bir şuanda uygulamaya sokuluyor. Meclis ile paylaşılmayan imar tadilat dosyası altında meclise getiriliyor, nerede demokrasi? Yarın tepeden bir emir geldi yapmak zorundayız, Kent Meydanı ile ilgili verilen sözler nerede?

 

"BELEDİYE BAŞKANININ SÖZÜNE İNANAMAYACAK MIYIZ?"

Taahhütler almıştık, bu alanın üzerine herhangi bir yapı olmayacağına dair siz bize taahhüt ettiniz ama şimdi ibadethane yapımından bahsediyorsunuz. Verdiğiniz sözler ne olacak? Biz Ereğli Belediye Başkanının sözüne inanamayacak mıyız? Bu kentin karar verme süreçleri vardır, bu süreçler içerisinde STK'lar, meclis, sendikalar ve diğer toplum kuruluşları vardır. Biz bunların hiçbirine sormadan hadi burayı geçtik meclisimize bile sormadan, imar tadilatı altında bir yapılanma için oldu bitti yapılıyor.

 

"İBADETHANEYİ DOĞRU YERE YAPALIM"

Sizler bizler ayrımı yapmadan demokratik anlamda çağdaş bir karar verme sürecini oluşturduk. Buraya geldi akşamında böyle bir karar verildi şurasında da böyle bir karar verildi ile olmaz. Ereğli'ye ibadet ihtiyacı varsa oturalım hep beraber doğru yeri doğru bir ibadethane yapalım" sözleri ile konuştu.

 

TARTIŞMALAR YAŞANDI

Zaman zaman tartışmalı geçen gündem maddesinin görüşülmesinde yapılan oylamada AK Parti Grubunda 17 kabul, CHP Grubundan 14 red oyu çıktı. Caminin yapımının oy çokluğu ile kabul edilmesinin ardından CHP grubu salondan ayrılırken tartışmalar yaşanmaya devam edildi.

 

 

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

fedakar :

KARDEŞİM ŞU ÖNCE SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI ATIP TUTTUNUZ VADDELİNİZİ Bİ YAPIN hangisini bitirdiniz de devasa bi camiden bahsediyosunuz HACI EŞREF MESCİDİNE GELİP Bİ BAKINDA NASIL İBDET YAPIYORUZ 45 DERCELİK YALNIŞ KIBLE HATASIYLA senin görevin belediye olarak öncelikle cami yapmak değil ONU dyanete bırak sen önce kendi işinni yAP hazır cami ve mesçidlere sahip çıksan yeter

Sokaktaki Vatandaş :

Ereğli adına karar vermek bu kadar basit olmamalı.Ak Parti belediye meclis üyelerinin bile bu cami inşaatından haberi yok.1 kişinin ben düşündüm oldu demesi çok mantıksız.Hangi odalara,hangi sivil toplum kuruluşlarına ve sokaktaki hangi halka sordunuz da bu kararı aldınız.Başkan maalesef kendi kuyunu kendin kazıyorsun.Ereğlinin daha öncelikli sorunları var.Bi dahaki seçimi kazanmayı geçtim aday gösterilmen bile mucize olur...

Son 67 :

Arkadaş tüm sorunlar bitti biftek kent meydanına cami yapmaktı kaldı başkan sen önce verdiğin sözleri yerine getir ne oldu tersaneler faaliyete geçecekti onca işsiz varken camimi yok siz kendiniz kaç kere camiye gittiniz de kent meydanına cami yapacaksınız bugüne kadar ereğli ye ne kattınız gelecek seçimlerde görüşmek üzere

Nihat S4 :

Adamları niye kötülüyorsunuz mesleklerini yapıyorlar mesela doktor Ereğliyi biçecek

Nizam Kul :

Kdz. Ereğli kent meydanına herkesin beğendiği Osmanlı mimarisinde İstanbul Ortaköy camisi ve Aksaray valide camisi gibi bir cami çok yakışır. Sn Belediye Başkanını tebrik ediyorum. Başarılarının devamını dilerim.

terzi :

Kent Meydanına "Musa nin Yeri" ne evet der CHP.

Mustafa TİMUR :

DEDİLERKİ EREĞLİ VE VATANDAŞ KAZANACAK EREĞLİNİN GELECEK 100 YILINI PLANLIYORUZ!..PROJELER; EREĞLİ ALEMDAR MEYDANI SPOR KOMPLEKSİ EĞİTİM VADİSİ PROJESİ KONGRE MERKEZİ PROJESİ RASATHANE VE UZAY GÖZLEM MERKEZİ İNOVASYON MERKEZİATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ ATICILIK VE BİNİCİLİK OKULU, POLİGON, PİKNİK ALANIŞEHİR KULÜBÜ-PLAJ TESİSLERİ PROJESİ FESTİVALLER MARİNA PROJESİ MONARAY PROJESİ PAZARYERİ PROJESİ MODERN TAKSİ DURAĞI-DENİZ OTOBÜSÜ 31 MAHALLEYE YÜZME HAVUZU HOBİ BAHÇELERİ-HANIMELİ PROJESİ DEDİLER AMA BU PROJELERİN HİÇBİRİNİ YAPAMADILAR OLSUN BİR KERE DAHA SAĞLAM SALADILAR KENT MEYDANINA CAMİ YAPACAKLARINI SÖYLÜYORLAR ORTADA KENT MEYDANI YOK Kİ OLACAĞIDA YOOOK SECİM ÖNCESİ VAAT ETİĞİNİZ HİÇ BİRŞEYİ YAPAMADIĞINIZ GİBİ PROJENİZDE OLMAYAN BİR ŞEYİ YAPMAYA KALKIYORSUNUZ O DA CAMİ DEDİĞİNİZ YERE CAMİ OLMAZ AMA SİZ ORAYA CAMİ YAPIN YETER Kİ BİR ŞEY YAPIN BİZ DİYORUZ Kİ SİZE ÖNÜMÜZDEKİ İLK YEREL SEÇİMLERE KADAR (ŞEFAATİNİZDEN VAZGEÇTİK EREĞLİDEKİ MEVCUT CAMİLERE SAHİP ÇIKIN YETER )

ereğlili :

Allah razı olsun yerel yöneticilerden, pazar yerimiz güzelleşti, üniversite kampüsü bitii, okullarımız tamamlandı, yollarımız asfaltlandı, park sorunu giderildi, yeni terminali açtık, esnaf rahatladı, yaa sn yetkilier siz insanlarla alaymı ediyorsunuz, kdz.ereğli bir tek camii sorunum kaldı, Allah sizi nasıl bilyorsa öyle yapsın, 2019 da görüşürüz kdz.ereğli halkı gereken cevabı verir inşAllah

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.