ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 97. YILDÖNÜMÜ

Tarih: 2012-03-17 00:00:00

Kdz. Ereğli'de Çanakkale Zaferi'nin 97. Yıldönümü etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler kapsamında Karadeniz Bölge Komutanlığınca gerçekleştirilecek çelenk koyma töreni saat 08.40'da başlayacak. Törende Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Yetimleri Derneği Er

Kdz. Ereğli'de Çanakkale Zaferi'nin 97. Yıldönümü etkinliklerle kutlanacak.

Etkinlikler kapsamında Karadeniz Bölge Komutanlığınca gerçekleştirilecek çelenk koyma töreni saat 08.40'da başlayacak.

Törende Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Yetimleri Derneği Ereğli Şube'si günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yapacak.

 

Çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve bayrağın göndere çekilmesi ile tören son bulacak. Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği program ise saat 10:00'da Erdemir Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.  Kız Meslek Lisesi'nce hazırlanan programda günün anlam ve önemini belirten etkinlikler sunularak, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verilecek.

 

Ardından Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) Kdz. Ereğli Şubesi 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma gününde,  ilçenin istasyon mevkisinde saat 14:00'te Atatürk' ün Gençliğe Hitabesi'nin açılış törenini gerçekleştirilecek.

 

Son olarak Kdz.Ereğli İlçe Müftülüğü tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle mevlit programı düzenlendiği açıklandı. Kdz.Ereğli İlçe Müftüsü Mustafa Erkan konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 18 Mart Şehitler günü nedeniyle şehitlerimiz ve vefat eden gazilerimizin ruhlarına ithaf edilmek üzere Kdz.Ereğli İlçe Müftülüğümüz tarafından tertip edilen Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif programı 18 Mart 2012 Pazar günü saat 15.15'de Gülüç Beldesi merkez camisinde gerçekleştirilecektir.

 

HAÇLI ORDUSUNA KARŞI DURUŞUMUZ

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu yazılı bir açıklama yaparak, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümüyle ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi:

İnsanlık tarihinin en çetin ve en kanlı savaşlarından birine sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanlarıyla sulandığı büyük Çanakkale Zaferi'nin 97. yılını yaşıyoruz. Yakın coğrafyamızda yaşananlara baktığımızda, işgal, soykırım ve zulümleri gördüğümüzde; ecdadımızın kanları, canları pahasına koruduğu vatanımızın, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün değerini bir kez daha anlıyor ve böyle yüce bir ecdadın evlatları olmaktan gurur duyuyoruz.

İnsanlığın anlamakta güçlük çektiği bir cesaret ve kahramanlık örneği göstererek, savaşmayı değil ölmeyi tercih ederken en ufak bir tereddüt dahi göstermeden, şehadete koşan atalarımıza, yalnızca Türk Milleti değil; tüm insanlık minnet borçludur.

97 yıl önce, dünyanın dört bir yanından gelen emperyalist Haçlı ordusuna karşı duruşumuz ve onları tüm imkânsızlıklara ve yokluklara rağmen geldikleri gibi gönderişimiz, bugünün düşmanlarına tarihimizden alınacak ibret dolu bir ders ve bizlere umut kaynağı olmaktadır.

Bugün milletimizi bölmek isteyenlere, topraklarımızda gözleri olanlara Türkiye Kamu-Sen olarak bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki; mucizeler yaratan bir milletin çocukları olan bizler, vatanımız ve milletimiz üzerinde hain emeller besleyenlere karşı kullanacak bir tek silahımız olmasa bile onlara dünyayı dar edecek inanca ve iradeye sahibiz. Buna inanmayanlar için Çanakkale, bir abide gibi tarihin şanlı sayfalarında parlamaktadır.

Devletimize, milletimizin bölünmez bütünlüğüne karşı saldırıların, milli değerlerimize edilen hakaretlerin prim yaptığı, makbul sayıldığı bu günlerde; değerlerimize sahip çıkmak, vatan müdafaası derecesinde, hayati önem kazanmıştır. Değerlerimiz bir bir elimizden alınmaya çalışılır, bayramlarımız kaldırılmak istenir, geleneklerimiz yozlaştırılırken; hiç unutmamak zorunda olduğumuz tarihimizde, nice şanlı ve onurlu zaferler, nice zorluklar ve badireler vardır. 

Milli değerlerimize karşı girişilen saldırılar içerisinde bizi biz yapan, Türk milletinin olmazsa olmazı bayrağımıza, dilimize, İstiklal Marşımıza ve zaferlerimize sımsıkı sarılmak, her zamankinden daha gerekli hale gelmiştir. Unutulmamalıdır ki, tarihini bilmeyen, atasına küfreden, geçmişine sahip çıkmayan, kültürel değerlerinin farkında olmayan toplumlar, birlik içinde yaşayamazlar. Milletler tarihini, kahramanlarını, hainlerini, dostunu, düşmanını, çok iyi bilmek zorundadır.

Bizler hayatımızın her anında, bu vatan için canlarını, mallarını, sağlıklarını ve rahatlarını feda eyleyen ecdadımızın aziz hatıralarını yaşatmak, emanetlerine sahip çıkmakla mükellefiz. Bu noktada, atalarımızın aziz hatıralarını yad etmek için gerçekleştireceğimiz her etkinliğin, milletimize zorlu yılları hatırlatması ve bugün sahip olduğumuz değerlerin kıymetini anlamamız açısından son derece önemlidir.

ÇANAKKALE DESTANI


Alperen Ocakları Zonguldak İl Başkanı Murat Karadeniz  yazılı bir açıklama yaparak, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü kutladı ve 'Çanakkale ezandır, anadır,yar'dır' dedi.

Karadeniz'in açıklaması şöyle:

Sözlerime başlamadan önce önceki gün Afganistan da helikopterin düşmesi sonucu Şehadet şerbetini içen Mehmetçiklerimize Allah'tan Rahmet diliyor,yakınlarına Yüce Allah'tan sabırlar niyaz ediyorum. Milletimizin başı sağolsun.

Türk milletinden başka,tarihi mücadelelerle geçmiş,destanlarla dolu başka bir Millet yoktur. Öyle bir Milletizki ecdadmızla ne kadar övünsek azdır. İşte yine bir destanın yazıldığı,vatan evlatlarının ALLAH ALLAH nidalarıyla şehadete koştuğu bir destanın yıldönümündeyiz

Çanakkale başlı başına bir savaş değil,Türk milletinin yeniden var olma mücadelesidir. 250.000 vatan evladının Mehmet Akif'in dediği Bedrin aslanları gibi kahramanca mücadele edip bu topraklar için şehit düştükleri yerdir. Çanakkale,7 düvele karşı can siperane çarpışan,tüm dünyaya ''Çanakkale Geçilmez'' diye haykıranların mabedidir. Çanakkale destandır,bitmez. Çanakkale Vatandır,satılmaz. Çanakkale tarihtir,unutulmaz. Çanakkale ruhtur,ölmez. Çanakkale bayraktır,dinmez. Çanakkale ezandır, anadır,yar'dır.

Bizler Şehadete susamış,bir karış Vatan toprağını düşmana teslim etmemek için ölmeye yemin etmiş Çanakkale delikanlılarının evlatlarıyız. Nasıl olurda bizler ecdadımıza yakışmayan hareketlerde bulunup onların o muhteşem mücadelesini yok sayacak davranışlar içinde bulunuyoruz. Ahlaki çöküntünün had safhaya ulaştığı,bilhassa gençlerimizin nemelazımcılık anlayışına kurban edildiği,yaptığımız işi geçim derdi ile değil ''ben ne yaparsam Ülkem kalkınır benim milletim Çanakkale'de Vatanımızı işgal etmeye gelenlerin asla hizmetçisi kölesi olamaz'' anlayışıyla yaparsak ve evvela yaptığımız her işte Allah'ın rızasını gözetirsek işte o zaman Ecdadımızın bizlere miras bıraktığı Çanakkale ruhuna hizmet etmiş oluruz.

Gençlerimizin de Çanakkale ruhunu taşıyıp,milli bilinç. ve Vatan şuuruna sahip olmaları açısından Çanakkale; Milli eğitim müfredatında geniş yer almalı, anlatılmalı ve bu ruh yaşatılmalıdır.

 

 

 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.