ÇATUROĞLU MADALYANIN PEŞİNE DÜŞTÜ

Tarih: 2016-01-21 09:55:58

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Alemdar Müze Gemisi’ne “İstiklal Madalyası” verilmesi için TBMM’de konunun takipçisi olduğunu bildirdi. Çaturoğlu, bu konuda yaptığı çalışmalardan bir sonuç aldığında gelişmelerle ilgili açıklama yapacağını da belirtti.
 Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya silah ve mühimmat taşırken Fransızlar tarafından yakalanan ve el konulan Alemdar Gemisi’ni kurtarılmış ve bu geminin aynısı Kdz. Ereğli’de birebir aynısı yeniden inşa edilerek müze olarak hizmete açılmıştı.  Alemdar Müze Gemisi’ni ziyaret eden yaklaşık 50 bin kişiden toplanan imzalar ile belediyeye başvurarak, Alemdar Müze Gemisi’ne İstiklal Madalyası verilmesini isteyen Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin bu talebi belediye meclisinde oybirliği ile kabul edilmişti. Belediye Meclisinin aldığı bu karar gerekçesi ile birlikte TBMM Başkanlığına sunularak, Kurtuluş Savaşı’nın tek deniz savaşının yaşandığı Alemdar olayına dikkat çekilmiş ve aynı çatışmada Kurtuluş Savaşı’nın ilk ve tek deniz şehidi olan Recep Kahya’ya da vurgu yapılmıştı. Belediye meclisinin kararında şu ifade öne çıkmıştı:

“Milli Mücadelede silah ve savaş malzemelerinin karaya çıkartılmasında ve cepheye sevk edilmesinde yiğit İnebolu’nun kahraman kayıkçılarının göstermiş olduğu takdire değer mücadele ve vatan için yapılan unutulmaz hizmetleri, TBMM tarafından 11 Şubat 1924 tarihi 99. Oturumunda 66 numaralı kanunla İnebolu Mavnacılar Loncası’na “Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası ve Beratı” verilmek suretiyle taltif edilmiştir.  İnebolu Mavnacılar Loncası’na verilen bu beyaz şeritli altın madalya ve berat kayıkçıların şahsında tüm İnebolu halkına verilmiş bir madalyadır.”

İnebolu başta olmak üzere Anadolu’nun her liman ve koyuna Kurtuluş Savaşı için silah ve mühimmat taşıyan Alemdar Gemisi’nin de bu bakış çerçevesi örnek alınarak, İstiklal Madalyası ile onurlandırılması Ereğli halkına verilmiş bir madalya olarak kabul edilecek. 

Haber: Eyüp Bektaş

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.