ÇELİK VE YAŞAM YARIŞMASI SONUÇLANDI

Tarih: 2013-05-15 09:24:00

ERDEMİR’in Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği “Çelik ve Yaşam” Ulusal Çelik Heykel Öğrenci yarışması ödül töreni ve sergi açılışı, 13 Mayıs 2013’te Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ödül töreninde

ERDEMİR’in Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği “Çelik ve Yaşam” Ulusal Çelik Heykel Öğrenci yarışması ödül töreni ve sergi açılışı, 13 Mayıs 2013’te Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Ödül töreninde bir konuşma yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Caner Karavit, endüstri sanat ilişkisine değindi ve çeliğin endüstrideki önemini vurguladı. Sanatın ve endüstrinin yalnızca malzemeyi değil, estetiği ve fonksiyonu da paylaştığını söyleyen Karavit, endüstrinin de sanatın da insan için olduğunu belirtti. Karavit “ERDEMİR’in sanata verdiği destek çok önemlidir. Bu, bizim sanatçı adaylarımız ve onlara eğitim veren hocalarımız sayesinde bir güç birliği içinde başka bir ürüne dönüşmeye başlıyor. Bugün o ürünlerin karşılığını görüyoruz” diyerek, ERDEMİR’e desteklerinden dolayı teşekkür etti.
ERDEMİR Kurumsal İletişim Müdürü Gülşin Yöney de bir konuşma yaparak bir ülkenin sanata bakışının, yetiştirdiği sanatçıların, üretilen sanat eserlerinin o ülkenin en önemli gelişmişlik göstergelerinden biri olduğunu belirti. Yöney çelik sektörünün lider kuruluşu olarak 48 yıldır üretimiyle ülke ekonomisine katma değer yaratan ERDEMİR’in bilimin, sanatın ve sporun desteklenmesi yönündeki faaliyetlerini iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü ifade etti. Ülkemizde keşfedilmeyi, desteklenmeyi, iyi eğitim olanaklarıyla buluşturulmayı bekleyen, sanatın çeşitli kollarında yetenekli çok sayıda genç olduğunu vurgulayan Yöney, Çelik ve Yaşam heykel yarışmasının, ülkemizde heykel sanatının gelişmesinde rol oynayacak gençlerin teşvik edilmesi bakımından fark yaratmasını ve örnek olmasını diledi. Gülşin Yöney yarışma kapsamında bazı eserlerin yapımında bizzat ERDEMİR çeliğinin kullanılmış olmasından ayrı bir mutluluk duyduğunu belirtti.

ERDEMİR’in çeliğin yaşamlarımızdaki varlığına sanat yoluyla dikkat çekmek, genç heykeltraşları
desteklemek ve sanat eğitimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği yarışmada ödüller şu şekilde
dağıldı.
Başarı Ödülü: Nergiz Yeşil, Bahadır Çolak, Ayhan Özgür
Mansiyon: Ozan Uygan, Tanzer Arığ, Meliha Sözeri, Volkan Keçebaş, Seyide Semiramis Özruh, Burcu
Dikici, Emre Aksu, Turgay Topçu, Seçin Ünal, Çağlar Başyurt.
Jüri Özel Ödülü: Mete Özyıldırım, Caner Şengünalp, Seval Şahin Özgür, Ferhat Özgür Görel, Raşide
Bakış, Işık Özçelik, Nuriye Tuncer.
Yarışmada ödül alan sanatçılara başarı belgeleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör
Yardımcısı Prof. Caner Karavit, ERDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tar, ERDEMİR Yönetim Kurulu
Üyeleri Ali Aydın Pandır ve Atilla Tamer Alptekin, Seçici Kurul Başkanı Prof. Vedat Somay, ERDEMİR
Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Kemal Özden, ERDEMİR Grubu Teknoloji Koordinatörü Uğur
Yılmaz, ERDEMİR İnsan Kaynakları ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı Kaan Böke ve ERDEMİR
Yeni Projelerden Sorumlu Direktörü Burak Büyükfırat tarafından takdim edildi.
12 üniversiteden 68 eserin katıldığı yarışmada, 3 başarı, 10 mansiyon ve 7 jüri özel ödülü dağıtıldı.
Yarışmaya katılan tüm eserlerin yer aldığı sergi 13-18 Mayıs tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve
Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’nda görülebilecek. Çeliği sanatla buluşturan eserler İstanbul’daki
serginin ardından ise Ereğlili sanatseverlerle buluşacak.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.