CHP'DE USULSÜZLÜĞE TAVİZ YOK!

Tarih: 2009-11-03 00:00:00

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Parti Meclisi Üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri ve ilgili İlin Milletvekillerine gönderdiği İlçe ve İl Delegesi Seçimi Esasları ile İlçe ve İl Kongresi Seçimleri yapılması esaslarına iliş

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Parti Meclisi Üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu Üyeleri ve ilgili İlin Milletvekillerine gönderdiği İlçe ve İl Delegesi Seçimi Esasları ile İlçe ve İl Kongresi Seçimleri yapılması esaslarına ilişkin genelgede süreçte nelerin yapılması gerektiğini bildirdi. Genelgede ise verilen bilgiler şu şekilde.

DELEGE SEÇİMLERİ 14 KASIM'A KAYDIRILDI
Seçim takviminin normal askı süresi içinde veya sonrasında İlçe ve İl Başkanlıklarının talebi üzerine tüzüğün 12. maddesi gereğince üyeliğe kabul edilenlerle ilgili Ek Çizelgelere yönelik İlçe Başkanlıklarına yapılacak itirazlara ilişkin süreç bu çizelgelerin ilçe başkanlıklarında enaz iki gün askıda kalması ile başlayacak olup en geç 5 Kasım 2009 Perşembe tarihinde İlçe Yönetim Kurulları, en geç 11 Kasım tarihinde ise İl Yöne-tim Kurulları tarafından sonuçlandırılacaklardır. Bu kapsamda olan ilçelerin Ek 12. maddeden üyeler çizelgelerine itiraz sürecini gereğince uygulayabilmeleri için, yürürlükteki takvimin gerçekleşmiş olan bölümü geçerli olmak kaydıyla, Takvim III'ün uygulanması zorunluluğu doğmuştur. Bu çerçevede muhtarlık bölgesi temsilcileri (delege) ve parti içi ön seçmen seçimlerini başlangıç tarihi 14 Kasım 2009 Cumartesi gününe kaydırıldı.

DEĞİŞİKLİKLER MERKEZE BİLDİRİLECEK
İl Başkanlıkları, Genel Sekreterlik tarafından gönderilmiş olan üye çizelgeleri ile varsa ek çizelgeler üzerinde sonuçlandıracakları itirazlar ile meydana gelecek tüm değişikliklerin CHP üye kütüğüne yansıtılmak üzere delege seçimleri sonuçlarının kesinleşmesini takip eden en geç 15 gün içinde Genel Sekreterliğe ulaştırılmasını sağlamakla yükümlüdürler. Tüzük ve yönetmelik hükümleri uyarınca İlçe Kongrelerine katılacak muhtarlık bölgesi temsilcileri (delegeler) ile kongreler yönetmeliğinin ilgili maddesinde yazılı parti içi önseçmen seçimlerinde beldeler tek seçim çevresi olarak alınacaktır. Bu nedenle her bir beldeye bağlı birden fazla mahalle varsa tümü belde içinde birleştirilerek tek bir seçim çevresi olarak değerlendirilecektir.

DELEGE SAYISI
Seçilecek olan delege ve parti içi önseçmen sayıları: Tüzük ve yönetmelik hükümleri uyarınca ilçe kongrelerine katılacak delegeler ile kongreler yönetmeliğinin ilgili maddesinde yazılı parti içi ön seçmen sayıları ve il kongresine katılacak olan ilçelerden seçilecek il kongresi delegeleri sayıları, ilgili yönetmelik hükümleri ve merkez yönetim kurulu kararı ile belirlenen esaslara göre hesaplanmıştır. İl ve ilçe kongrelerinde oy kullanacak delege sayılarının hesaplanmasında genel seçimlerde partinin köy, mahalle, belde ve ilçelerde almış olduğu oy miktarları esas alınmıştır.

DİSİPLİN İŞLEMİ
Kimi ilçelerimizde geçmiş kongre dönemlerinde, özellikle oturmadığı köylere ve bazen de mahalleye başka yerlerde oturan üyelerin kaydırılarak üyeliklerinin orada kesinleştirilip delege yapıldıkları ve bunun gerçek oturanlar tarafından üzüntü ile karşılanıp partiden ayrılmalara neden olduğu bilinmektedir. İçinde bulunduğumuz kongre sürecinde benzer uygulamalara çizelgelerde şeklen ayarlama ve uygunluk sağlanmış görülse bile hukuka tam aykırılık nedeniyle müsamaha edilmeyecek bu tür yerlerde seçilmiş gösterilen delegelerin delegelikleri iptal edilecek, sorumlu ilçe yöneticileri hakkında da taviz verilmeksizin disiplin işlemi uygulanacaktır.

ÖNSEÇİMLER
Muhtarlık Bölgesi Temsilcileri ve parti içi önseçmenler seçimlerinde oylama süresi, söz konusu muhtarlık bölgesi veya tek seçim çevresi olarak değerlendirilen beldelere ait kesin üye çizelgesinde yeralan üyelerin sayısı göz önünde bulundurularak 30 dakikadan az olmamak ve kesintisiz sürdürülmek koşuluyla ilgili ilçe ve yönetim kurulları tarafından belirlenir. Delegeler ve parti içi önseçmenler aynı oy pusulasında ayrı ayrı bölümlerde gösterilirler. Kesin üye çizelgesinde yer alan her üye yalnız kesin üye çizelgesinde yeraldığı seçim çevresinde delege veya önseçmen adayı olabilir ve seçilebilir. Aynı kişi hem delege hem de önseçmen adayı olamaz. İlçe kongresi delegesi ve parti içi önseçmenler seçimleri için tutanak örneği gereğince çoğaltılacak ve 25'ten fazla temsilci ve önseçmen seçilecek yerlerde birden fazlası bir arada kullanılacaktır. Seçim yapılabilmesi için çizelgede adları yazılı üyelerin enaz üçte birinin katılımı gerekir. Yeter sayı yoksa ya da başka bir nedenle seçim yapılamamışsa seçim ertesi güne ertelenir. Ertelenme halinde seçim katılan üyelerle ve gizli oyla yapılır.

İL KONGRESİ
Kongreler yönetmeliğinin ilgili maddesi uyarınca her ilçe için 5'den az olmamak üzere hesaplanan İl Kongresi Temsilcileri sayıları açıklanmıştır. Kongreler yönetmeliğinin 17. maddesi uyarınca ilçelerden il kongrelerine seçilecek delege sayısı için Merkez Yönetim Kurulu her 250 oya bir il delegesi ilkesini esas almıştır. Ancak anılan yönetmelik maddesinde il delege sayısı 600'ü geçmeyecek ve her ilçe için 5 delegeden az olmayacak hükmü de mevcuttur. Bu nedenle delege sayısı 600'ü aşan illerde partinin 2007 milletvekili seçimlerinde ilçeler bazında almış olduğu oylar dikkate alınarak toplam delege sayısının 600 ile sınırlayacak bir katsayı belirlenerek ilçe kongrelerinde seçilecek İl Kongresi Temsilcileri sayıları saptanmıştır. İlçeye ait toplam kesin üye listesinden 60'dan az üyesi olan ilçeler ilçe kongresi yapamayacaklardır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ANKARANIN TAŞINA BAK :

EEE iyi işte demek ki yöneticiler doğru şeyler yapmış.. yani herkes o listelere kendisine bakmış doğru yerdemiyim diye hatta tanıdıklarına bakmış.. yanlış bir yer varsa gitmiş ikametgah almış bildirmiş "arkadaş ben yanlış adreste görünüyorum "diye.. yapılmışmı.. yani istenen belgeleri götürmüşlermi..? genelgede gidin listelerin kopyasını isteyin vermezlerse yöneticilere özel taraftarlarınız marifetiyle saldırın... hatta yanınızda basını taşıyında ulusal yayın organlarına kadar gitsin..CHP reklam olsun da yazıyomuymuş... bunları yapanlara madalya takın falan da yazıyormuymuş.. olay çıkartalım ..olmadı basından saldırırız..olmadı şikayet ederiz..olmadı biber sürecez falan deriz.. dert vatan millet falan değil , işsizlik güçsüzlük falan da değil..kimin umurunda işi gücü olmayan gençler ,kimin umurunda parasızlıktan kazandığı okula bile gidemeyen öğrenciler.......dert belli , sıkıntı belli.... ANKARA, ANKARA, GÜZEL ANKARA GEÇEN DEFA OLMADI BU DEFA KUCAK AÇ BANA..

OKUYUCU :

GECE GECE KESTANECİ FISTIK DİBİNDE ASFALT ÇALIŞMASI VARMIŞ...... HABERİNİ GÖREMEDİK DE

berk :

POSBIYIKIN DESTEKCILERI GORUYOMUSUNUZ BASKANINIZI NASI ASFALT DOKUO EVININ ONUNE HANI KISIN ASFALT DOKULMEZDI..HANI BU ISI O BILIRDI..AMA DOGRU SOYLUYO BU İŞİ O BİLİYO ..BÖLE ÇIKAR İŞLERİNİ İYİ BİLİYO BAŞKAN..MERKEZ İLÇE NİYE KARISIYO DIYENLEREDE CEVABIM VAR KARISIR TABI BU AILENIN ICINDE HERKES HAK SAHIBIDIR HERKESIN KONUSMAYA HAKKI VARDIR..YANLIS YAPANLARI UYARMAK HER UYENIN OLDUGU GIBI MERKEZ ILCENIN DE HAKKIDIR..AMA DINSIZIN HAKKINDAN IMANSIZ HALILIN HAKKINDAN DA YASAR BALCI GELIR MERAK ETMEYIN YASAR BALCI BIZI KURATARACAK BIZI POSBIYIKTAN OYLE DEGINIZ GIBI ANKARAYA KACIP KURTULMAYACAGIZ MERAK ETMEYIN YASR BASKAN SANA GUVENIYORUZ AMA YAPILAN OYUNLARIDA BILIYORUZ..

HALIM :

YA POSBIYIKI ARTIK NASI KORUYABILIYOSUNUZ ANLAYAMIYORUM GERCEKTEN..GORMUYOMUSUNUZ ADAMDAKI KINI ADAM ARTIK ESNAFA SARDI..KENDINI DESTEKLEMEYENLERIN EKMEGIYLE OYNUYO..BU KADAR DUSTU ARTIK BASKAN..AYIPTIR GUNAHTIR BU SENIN YAPTIGIN COLUGUMUZUN COCUGUMUZUM RIZKINADAMI GOZ DIKTIN BE..BENDE BU ESNAFLARDAN BIRISIYIM VE NE KADAR CIRKINLESSEDE BU SIYASET BEN VE BENM GIBILER DOGRU OLANI YAPACAK GORECEKSIN POSBIYIK..DOGRUNUN YANINDA OLMAYA DEVAM EDICEZ..AMA NE OLUR BU KADAR DA YAPMA ARTIK EKMEGIMIZLE OYNAMA BOYLE YAPMAYA DEVAM EDECEKSEN EGER SANA VERDIGIMIZ BUTUN OYLAR,EMEKLER HARAM OLSUN..NE OLUR BUNU YAYINLAYIN ARTIK SESIMIZ DUYULSUN LUTFEN CANIMIZ BURNUMUZA GELDI ARTIK YETER DIYORUZ YETER..

mustafa :

CHP halk partisinin sol ve sosyal demokrat ilkeleri benimsediğini ve bu çizgiden 80 yıldır taviz vermediğini hakkaniyet çizgisinden ayrılmayacağını unutanlara tokat gibi bir cevaptır, yaşanan süreci mevcut yönetimdeki abilerim açısından bir akıl tutulması olarak görüyor onlar adına derin üzüntü duyuyorum.İnşallah değerli yöneticilerimiz bu yaşanan süreçten bir ders çıkartıp genelgenin ve sol olmanın gereğini yerine getiriler.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.